Zdraví, pohyb a výživa pro lepší život a pracovní výkon

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 11-20 z 68 novinek v kategorii

Elonga náramek pro lifehackery

Jestli rádi testujete lifehacky pro lepší zdraví, mohlo by se vám líbit nové zařízení Elonga. Stojí za ním tým vývojářů z Česka a jeho funkcí je tělesný monitoring — na základě pravidelného měření dává pohybová a režimová doporučení s ohledem na aktuální úroveň stresu a regenerace. Upozorní např. na spánkový deficit a umí odhalit dlouhodobé problémy, které můžete řešit. Náramek přitom stačí nasadit jen ráno po probuzení zhruba na 3 minuty.

Snímač je vhodný pro sportovce, lifehackery a vůbec lidi, kteří se chtějí dobře starat o své zdraví, což je mezi volnonožci poměrně velká skupina. Do konce února je navíc možné koupit Elongu v rámci předprodeje s doživotním předplatným aplikace zdarma.

25 top freelancerů o životě

Otto Bohuš vydal druhou část svého velkého rozhovoru s předními českými profesionály. Tentokrát se otázky zaměřily na jejich život:

  1. Co ti aktuálně ve vlastním životě přináší nejvíc radosti?
  2. Jak konkrétně pracuješ se svým vnitřním světem, svou myslí, mindsetem, duchem?
  3. Jmenuj dvě místa na zeměkouli jako svůj (zatím nesplněný) cestovatelský sen. A proč právě tato místa?

Mezi oslovenými jsou mj. Petra Dolejšová, Filip Dřímalka, Madla Čevelová, Broňa Sobotka, Robert Vlach, Michaela Weikertová, Jindra Fáborský, Bohdana Goliášová, Jan Řezáč, Lucie Čambálová, Ladislav Zibura, Tomáš Baránek a další.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak léčit perfekcionismus

Jedno z témat, které jsme probírali v podcastu s Tomášem Vachudou, byl perfekcionismus. Tom s jeho negativními projevy sám dlouho bojoval a teď k tomu vydal velmi obsáhlý článek s vševypovídajícím názvem: Jak léčit perfekcionismus.

„Většina lidí umí včas zastavit. Všimnou si hranice, za níž už jsou dostatečně blízko dokonalosti a nemá už smysl ladit poslední pomyslná procenta. Ta vložená energie, čas, nebo peníze, už prostě nepřinesou úměrný posun k lepšímu. Jenže pak jsme tu my. Perfekcionisté. My neumíme zastavit. My hranice nevidíme. Žádné nemáme. Vidíme jen cíl: dokonalost. Té chceme dosáhnout. Stůj co stůj.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Odbourávání stresu

Tady je naše Otázka týdne:

Pokud máš v práci hektičtější či jinak náročné období, které aktivity ti nejvíc pomáhají odbourávat stres?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Nevyhasni

Náš člen, expert na sociální sítě a e-mail marketing David Artur Fiedler spustil společně s kolegy projekt Nevyhasni, jehož cílem je osvěta a prevence syndromu vyhoření.

Vedle vlastního výzkumu v oblasti syndromu vyhoření v Česku tým chystá také workshopy, přednášky nebo podcast. Odebírat můžete i pravidelný newsletter nebo se zapojit a pomáhat s rozvojem Nevyhasni napřímo.

„Spojujeme odborníky na psychologii a medicínu a snažíme se o této problematice informovat, a hlavně vyhoření předcházet,“ vysvětluje David v článku na Forbes.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Duševní zdraví freelancerů

Podnikání na volné noze je běh na dlouhou trať. Kariéry úspěšných freelancerů trvají i dlouhé desítky let, takže je přirozené, že na tak dlouhé cestě zažijí emocionální vrcholy i pády. Ty mohou zahrnovat stavy úzkosti, vyhoření čí přímo problémy s duševním zdravím.

Právě pro lidi čelící těmto problémům je tu Leapers — velká online komunita zaměřená na podporu duševního zdraví freelancerů a OSVČ v Británii i jinde. Vydávají užitečné zdroje, články i obsáhlé výroční reporty o duševním zdraví (dá-li se to tak říct).

A konečně jako další úroveň prevence vytvořili v Leapers sadu 10 Freelance Friendly závazků či pravidel pro organizace odhodlané podporovat freelancery.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak si udržet dobrý zrak a zdravé oči

Pracujete každý den na počítači nebo počítáte denní čas strávený na mobilu v hodinách? Pak byste měli vědět něco o udržování dobrého zraku a zdraví očí.

Před několika měsíci jsme se s vámi podělili o skvělý díl podcastu profesora neurobiologie na Stanfordu Andrewa Hubermana o tom, jak si zlepšit zrak.

Nyní se k tomuto tématu vrátil s novou epizodou nazvanou Jak zlepšit zdraví očí a oddálit ochabování zraku, do které si pozval svého přítele a kolegu, profesora a vedoucího katedry oftalmologie na Stanfordu, Dr. Jeffreyho Goldberga.

V epizodě diskutují o tom, jak udržovat a posilovat zdraví očí v průběhu života, o výhodách a nevýhodách brýlí včetně toho, zda byste měli nosit brýle na čtení, o používání a rizicích kontaktních čoček, co zvážit před laserovou operací očí LASIK, o průhledných plovoucích skvrnkách v očích (tzv. floaters), o syndromu suchého oka, o významu slunečního záření a ochrany před UV zářením a o konkrétních cvičeních pro zlepšení zraku a zdraví očí.

Na epizodu se můžete podívat na YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Peter Attia o dlouhověkosti

O dlouhověkost a pevné zdraví usiluje spousta lidí na volné noze mj. proto, že nám to umožňuje dělat dobře a spolehlivě naši práci, třeba i do vysokého věku.

A právě o tom, jak žít déle zdravěji, je vynikající a ryze praktická kniha Outlive, kterou napsal Peter Attia a česky ji vydá Melvil (možná jste už od nich četli Konec stárnutí).

Attia jako lékař předkládá vizi a strategii osobní medicíny 3.0, která řeší problémy dlouho předtím, než nastanou. Umožňuje tak čtenářům předvídat, plánovat a měnit své návyky smysluplně, s jasným cílem předejít budoucím problémům.

Rozhodně se vyplatí počkat na české vydání, protože kniha je náročná a plná odborných termínů. Viz také krátká audiorecenze:

BYZNYScast: Robert Vlach

Robert Vlach byl hostem zatím nejdelší epizody BYZNYScastu Dana Tržila. Řeč byla o podnikání na volné noze. Jak jinak!

Ale pozor: První hodinová část je volně k dispozici na Spotify i YouTube, kde končí položenou otázkou — a právě na ni (i mnohé další) pak najdete odpověď v druhé hodince, která je k dispozici pro Danovy předplatitele na Pickey.

Dan Tržil je přední český expert na téma podcastingu, zakladatel portálu České podcasty a producent řady úspěšných klientských i autorských podcastů, jako je Proti proudu či nový BYZNYScast. Nejlepší rozhovory vydal v knize Proti proudu.

Robert Vlach je podnikatelský poradce, zakladatel portálu Na volné noze a autor mezinárodního bestselleru The Freelance Way vydaného v roce 2022 předním světovým vydavatelstvím HarperCollins s překladem do dalších 5 jazyků. Česky kniha vyšla pod názvem Na volné noze u Jan Melvil Publishing a prodalo se jí už přes 20.000 výtisků.

Jak na kvalitní spánek

Lékařka a zakladatelka organizací Loono a #prsakoule Kateřina Šédová sdílela před pár dny několik cenných postřehů ke Světovému dni spánku. Na co si dát pozor a jak spát lépe, protože spánek je koneckonců jedna z nejúčinnějších věcí, kterou můžeme pro regeneraci mozku a těla udělat.

Vedle zvýšených zdravotních rizik mj. uvádí, že nedostatek spánku zhoršuje kognitivní funkce (včetně schopnosti učení) a způsobuje např. deprese. Jak tedy správně a zdravě spát? Tady je několik vybraných bodů:

  • Vytvořte si pravidelný spánkový režim: snažte se chodit spát a vstávat v podobnou dobu každý den, i o víkendu. Neplatí zde, že si naspíte deficit z pracovního týdne.
  • Omezte stimulaci před spaním: vyhněte se modrému světlu z obrazovek nebo alespoň nasaďte brýle s filtrem. Pozor i na LED zářivky, nahraďte je v domácnostmi teplejšími barvami.
  • Hýbejte se: Pravidelná fyzická aktivita usnadní usínání a zlepší kvalitu spánku. Pozor ale, vyhněte se intenzivnímu cvičení těsně před spaním.

PS: Při té příležitosti se vyplatí připomenout i starší, ovšem výborný a stále aktuální článek našeho člena, online marketéra Broni Markowicze. V textu srozumitelně shrnul praktické rady pro lepší spánek včetně vlastních tipů, jak vše efektivně uvést do praxe.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí