Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Máte při práci za počítačem problém se správným držením těla? Tahle malá vychytávka vás zkontroluje přes webkameru.
Hodně důležité téma pro většinu lidí, kteří na volné noze tráví hodiny za počítačem. Michael Petrus a Tomas Sobel tuhle problematiku nedávno podrobně rozebrali v živém streamu svého pořadu Kreativní Kreatury — společně s hostem, ilustrátorem a designérem Honzou Doležálkem, který se vlivem pracovního prostředí na zdraví zabývá dlouhé roky. Video sice tradičně cílí hlavně na kreativce, spousta doporučení je ale obecných a stojí za to si je poslechnout.
Přejeme příjemný poslech na Spotify nebo YouTube:
Týdeník Respekt vydal skvělý text o workoholismu coby novodobé ctnosti s výbornými komentáři psychoterapeuta a experta na závislosti Tomáše Rektora.
Vyspali jste se dobře? Tomáš Baránek se tématu spánku věnuje už delší dobu a v posledním (a opravdu rozsáhlém) článku popisuje výsledek měsíčního srovnání několika nejmodernějších domácích spánkoměříčů včetně toho, jaká opatření pro svůj kvalitnější spánek zavedl.
„Spánek je totiž extrémně důležitý, je to pilíř, na němž závisí náš fyzický i duševní výkon, zdraví, schopnost regenerace, fungování metabolismu, rychlost stárnutí…“
Přepracování a s ním spojený stres se rozhodně nevyplatí podceňovat. Světová zdravotnická organizace zařadila syndrom pracovního vyhoření i na svůj nový oficiální seznam chorob. V definici uvádí tři charakteristiky:
Forbes k tomu v článku přidává i další příznaky, které vyhoření obvykle provázejí.
„Je 8:30 a můj pracovní den právě začíná. Do oběda nachodím 10 km, pročtu pár dokumentů, zapíšu si kupu nápadů či poznámek a vyřídím dva tři delší telefonáty. Za chůze, s mobilem v ruce,“ píše Robert Vlach v novém článku Vstávej a choď.
Profesor neurovědy a psychologie Matthew Walker, autor bestselleru Proč spíme, který nedávno vyšel u Melvilu, v nové TEDx přednášce. O tom, jaký vliv má spánek na učení, vstřebávání nových informací, ale především, jak nezbytný je pro naše zdraví.
„Spánek, bohužel, není volitelný životní luxus. Je to neoddiskutovatelná biologická potřeba. Je to váš systém podpory života a zatím ta nejlepší snaha matky přírody o nesmrtelnost.“
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Nepracujete někdy až přespříliš? Psychoterapeut a náš člen Tomáš Rektor mluvil před pár dny v rozhovoru pro DVTV o workoholismu a vyhoření:
„Riziko nečekaného kolapsu nebo onemocnění je u workoholiků výrazně vyšší. A druhá věc, jsou to strašně špatní týmoví hráči.“
Digitální rovnováha aneb získejte zpátky kontrolu nad tím, jak používáte digitální technologie — mj. díky tipům od Michelle Losekoot, Eliška Vyhnánková, Pavel Minář, Daniel Gamrot, Adam Zbiejczuk a Robert Vlach.
„Spěte tolik, kolik vaše tělo potřebuje – budete produktivnější, kreativnější a život vás bude více bavit.”
Krátit spánek se rozhodně nevyplatí. Píše to ve své knize Proč spíme Matthew Walker a říká to dneska na konferenci Osobní růst taky neurovědkyně Klára Marečková.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.