Freelance ekonomika je fenoménem volného trhu i trhu práce. Relevantní zdroje, které ji zkoumají a popisují, najdete zde.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Náš průzkum Jak se ti daří na volné noze? posbíral k dnešku už na 2000 odpovědí díky obrovské podpoře mnoha desítek nezávislých profesionálů, médií, institucí a podnikatelských komunit.
Sběr dat končí 31. srpna, takže máte ještě poslední šanci se přidat — průzkum je 100% anonymní a vyplnění formuláře vám zabere jen asi 15 minut.
Budeme nesmírně rádi, když průzkum také ještě jednou připomenete přes své osobní sítě. Vybrat si můžete z nejnovějších vizuálů ke sdílení.
Výsledky budou k dispozici v průběhu září či října.
Moc děkujeme za vaši účast a podporu!
Překlápíme týdenní přehled anglických novinek Weekly digest z našeho sesterského webu Freelancing.eu. Tady je výběr #33 z 2024:
Michal Doubek je uznávaný finanční poradce a lektor finanční gramotnosti, který mj. natáčí dva osvětové podcasty Myšlení finančníků a Finance prakticky.
V nejnovější epizodě, jejímž hostem byl Robert Vlach, se zaměřil na finanční řízení podnikatelů na volné noze. V rozhovoru tak přišla řeč zejména na věci, které jsou ve finančním sebeřízení specifické pro nás freelancery:
Překlápíme týdenní přehled anglických novinek Weekly digest z našeho sesterského webu Freelancing.eu. Tady je výběr #30 z 2024:
Jak si vybudovat poznámkový systém, lépe přemýšlet a spolehlivě a dlouhodobě se nachytřovat? Eliška Šestáková na tyto otázky odpovídá ve svém obsahovém newsletteru Tajemné nové poznámky, který posílám jednou za dva týdny. Před přihlášením odběru můžete na webu nahlédnout do předchozích vydání.
PS: S Eliškou jsme loni na tohle téma natočili i pěkně dlouhý rozhovor pro náš podcast:
Milan Heitmar není vyučený sedlář a k práci s kůží se dostal relativně nedávno, díky zálibě ve vojenské historii. Dnes provozuje malou dílnu v Žipotíně, kde vyrábí unikátní, ručně zdobené kožené výrobky. Zákazníky už má ale po celém světě, k tomu dvě ocenění z významné soutěže v USA a taky titul Živnostník roku 2022 Olomouckého kraje. Své řemeslo teď přiblížil v článku na Finmagu.
„Dělal jsem sice nějaké věci na vojenskou historii, ale hlavně jsem si chtěl udělat pouzdro na nůž. To byl takový prvotní úkon. A tak jsem se ho naučil,“ vzpomíná na své začátky.
Mezinárodní platforma Freelancermap před pár týdny zveřejnila výsledky průzkumu Freelancer Study 2024, jehož vybrané závěry jsme sdíleli i v našich novinkách.
Rozsáhlá závěrečná zpráva, kterou si můžete stáhnout v PDF, obsahuje taky citace 11 předních odborníků na podnikání na volné noze, včetně Roberta Vlacha. Jeho doporučení, citované v reportu, jsou destilátem odpovědí na předem zaslané otázky. V plném znění si je můžete přečíst zde.
Odpovědi nabízejí hlubší vhled do různých aspektů podnikání na volné noze, jako je stanovení ceny, prodej, vyjednávání, kariérní strategie a další.
Podařila se nám úžasná věc — do měsíce od spuštění našeho průzkumu Jak se ti daří na volné noze? se nám sešla už tisícovka vašich odpovědí!
Vzhledem k tomu, že průzkum poběží až do srpna, máme jedinečnou příležitost počet respondentů ještě výrazně navýšit a získat tak mnohem hlubší pohled do podnikání, práce a života českých freelancerů.
Prakticky by to znamenalo, že byste si mohli výsledky průzkumu mírně zúžit a podívat se, jak např. odpovídali kolegové ve vašem oboru, nebo regionu, věkové kategorii, cenové hladině atd.
Platí tedy, že více odpovědí = větší datová hloubka a mnohem zajímavější výsledky.
Pokud jste dotazník průzkumu dosud nevyplnili a jste na volné noze (ať už zcela, nebo jen částečně), moc vás o to prosíme — každá další odpověď navíc má smysl a nezabere vám to více než 15 minut.
Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat — v září či říjnu je tu máte! Vřelé díky za váš čas, je to pro dobrou věc.
P.S. Nasdílejte prosím průzkum i svým kamarádům a sledujícím na sociálních sítích či kdekoliv uznáte za vhodné. Vyberte si některý z volně dostupných vizuálů průzkumu, nebo jednoduše přesdílejte příspěvek s ohláškou průzkumu na LinkedIn, Facebooku či X (Twitter).
Jak to dnes vypadá s připravovaným statusem umělce pro profesionály pracující v kultuře? Sněmovna před pár dny v úvodním kole podpořila vládní novelu, která stanoví podmínky tohoto postavení.
Ministr kultury Martin Baxa připomněl, že status má pomoci hlavně umělcům, kteří pracují na volné noze a často se setkávají s ekonomickými nejistotami. Na webu Českého rozhlasu využití přehledně shrnula Klára Vlasáková:
„Prakticky se jedná třeba o podporu v případě, že člověku kvůli nemoci nebo třeba rodičovství silně poklesne příjem, status se může týkat také sociálního a důchodového pojištění, daní nebo autorského odměňování.“
Další důležité informace nedávno popsal Dan Morávek pro server Podnikatel.cz:
Novela aktuálně míří do 2. čtení a pokud návrh projde celým legislativním procesem, mohl by platit od roku 2025.
Další povedený medailonek na Wired. Darek Šmíd tentokrát v článku představil digitální vypravěčku a spoluautorku bestselleru Jak na sítě Michelle Losekoot — jaké jsou její pracovní rutiny, které nástroje využívá nebo co jí pomáhá v boji proti workoholismu.
„Být nonstop na příjmu mi přijde jako nejlepší cesta do Bohnic,“ říká Michelle v úvodu.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.