Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Náš člen Broňa Sobotka spouští Akademii lektorů — dvouměsíční online výcvik zaměřený na to, jak podnikat v jazycích na volné noze a jak se stát online učitelem na roztrhání. Mezi tématy je vše od vyřízení živnostenského listu a cenotvorby po ukázkovou vyučovací hodinu nebo nastavení systému práce se studenty.
Vzdělávací program začíná v září a vedle Broni budou svoje know-how předávat další tři zkušení lektoři. Teď je navíc celá akademie zcela zdarma. Hlásit se můžete online
Mimochodem, program pro vás může být zajímavý i v případě, že necílíte na výuku angličtiny. Jak totiž píše Broňa: „Primárně je náš program zaměřený na ty, kteří si chtějí vydělávat učením jazyků (nebo to už dělají a chtějí se v tom ještě zlepšit). Ale zároveň jsou lekce z větší části použitelné a přenosné napříč lektorským světem.“
Podnikání na volné noze je běh na dlouhou trať. Kariéry úspěšných freelancerů trvají i dlouhé desítky let, takže je přirozené, že na tak dlouhé cestě zažijí emocionální vrcholy i pády. Ty mohou zahrnovat stavy úzkosti, vyhoření čí přímo problémy s duševním zdravím.
Právě pro lidi čelící těmto problémům je tu Leapers — velká online komunita zaměřená na podporu duševního zdraví freelancerů a OSVČ v Británii i jinde. Vydávají užitečné zdroje, články i obsáhlé výroční reporty o duševním zdraví (dá-li se to tak říct).
A konečně jako další úroveň prevence vytvořili v Leapers sadu 10 Freelance Friendly závazků či pravidel pro organizace odhodlané podporovat freelancery.
Pokud jste ještě nečetli oceňovanou autobiografii Total Recall o životě Arnolda Schwarzeneggera, nově máte možnost pustit si ji i ve formě krátkého seriálu, který je takovým stručným shrnutím jejího obsahu.
Trojdílná série na Netflixu má něco přes 3 hodiny a stejně jako kniha postupně přibližuje profesní dráhu člověka, který dosáhl vrcholu ve třech odlišných oblastech — sportu, herectví a politice. Zmiňuje mj. přístup k investování a hlavně v knižní verzi pak Arnoldovo podnikání, které po příchodu do Ameriky rozjel.
Kniha vyšla taky v češtině (i v audioverzi), každopádně pokud dáváte přednost originálu, anglická audiokniha má příjemný bonus v tom, že úvodní část načetl sám Arnold. Pořídit se dá přes Audible.
Pokud jde o freelancing, Británie je v mnoha ohledech napřed před zbytkem Evropy. Tak například tam existuje celá komunita pro rodiče na volné noze, kteří se snaží nějak skloubit práci a rodinu.
Jmenuje se Doing It For The Kids, v roce 2016 ji založila grafická designérka Frankie Tortora a mj. mají blog, oceňovaný podcast, newsletter, placené členství a mnoho dalšího.
Tady je naše Otázka týdne:
Jakou máš zkušenost s používáním datové schránky?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Pokud se zajímáte o budoucnost a rizika AI, rozhodně by vás neměl minout extrémně diskutovaný a sdílený článek, který napsal Marc Andreessen. Nese název Why AI Will Save the World (neboli Proč umělá inteligence spasí svět) a dost přesvědčivě v něm argumentuje proti obavám, které dnes rezonují ve veřejném prostoru. Jmenovitě jde o těchto 5 rizik:
Marc Andreessen je softwarový inženýr a podnikatel, jeden z internetových pionýrů. Byl mj. spolutvůrcem prvních úspěšných prohlížečů Mosaic a Netscape. Dnes působí zejména jako technologický investor v Andreessen Horowitz a má značný vliv na politický diskurz. Jeho názory na problematiku regulace AI si můžete poslechnout třeba v nedávných epizodách amerických podcastů JRE či Breaking Points.
V českém prostředí podobně vstřícné postoje vůči adopci AI zastávají například Tomáš Mikolov, Miloš Čermák (viz náš nový rozhovor) či David Grudl (rozhovor s ním vydáme příští týden). Opačný pohled na věc pak výborně vysvětluje Jan Romportl.
Do jaké míry může umělá inteligence nahradit překladatele? V aktuálním rozhovoru na DVTV toto téma přiblížil překladatel Viktor Janiš.
Pokud nemáte možnost sledovat celé video (část je zdarma na Streamu), hlavní myšlenky shrnul Viktor na svém Facebooku, kde mj. píše:
„V debatách o AI v překladu je obzvláště frustrující, že člověk publiku nedokáže vysvětlit to, co vstřebal během studia translatologie a hlavně po desítkách let praxe. Počínaje tak základní věcí jako to, že překlad je složitá socio-lingvistická operace. Že překlad není žádná šifra, která se dá vyluštit, ale pokus přesadit květinku do jiné půdy, nejlépe s celým kořenovým balem. Ten kořenový bal, to je kultura, z níž ten text vyrůstá, tisíce a tisíce konceptů, asociací, okřídlených rčení, idiomů, které jeden národ pokládá za samozřejmé, zatímco druhý jim nerozumí – třeba britský understatement, české „zajdeme na jedno“, Sultán a Tyrl, Charge of the Light brigade, „nežere maso, nepozná vtip“, stiff upper lip.“
Zajímavá je rovněž navazující debata, kterou video vyvolalo — na rozhovor v posledním newsletteru odkazuje publicista Miloš Čermák, který se tematice AI dlouhodobě věnuje a v textu zmiňuje taky některé protiargumenty:
„Viktor se mýlí třeba v tom, že generativní AI nedokáže pochopit ironii či humor. Není to pravda, z mé zkušenosti spíš plyne, že obojí dnes chápe AI lépe než průměrný člověk.“
Ve dvou příspěvcích pak na svém Facebooku celou problematiku blíže komentuje taky vývojář David Grudl, mj. autor výborného webu Uměligence.
Mimochodem, s Davidem jsme natočili výborný (a tradičně pěkně dlouhý) podcast mj. právě o AI. Online bude během následujících dvou týdnů.
Přihlaste se zdarma na anglický online masterclass Roberta Vlacha, spolupořádaný 10. srpna evropskou Freelance Business Community a irskou komunitou The Indie List.
Masterclass bude na téma Game Changers (neboli Převratné změny) a tady je krátký teaser pořadatelů:
„Zlepšení, která mění pravidla hry, jsou pro rozvoj podnikání každého nezávislého profesionála zásadní. Některá jsou výsledkem šťastných náhod, jiná důsledkem našich vlastních rozhodnutí a činů. Všechny však mají společné to, že natrvalo pozvednou naši hru a vynesou nás na volné noze na zcela novou úroveň. Robert Vlach pro tuto mistrovskou lekci vybral ty nejzásadnější momenty a rozhodnutí, které měnily pravidla hry v jeho 25letém působení na volné noze. Ve své prezentaci popíše hluboký dopad těchto událostí na jeho podnikání a povede debatu o možných přínosech takovýchto kroků pro ostatní freelancery. Zkrátka životní přednáška na volné noze!“
Robert Vlach je autorem mezinárodního bestselleru The Freelance Way vydaného v roce 2022 předním světovým vydavatelstvím HarperCollins s překladem do dalších 5 jazyků. Česky kniha vyšla pod názvem Na volné noze u Jan Melvil Publishing a prodalo se jí už přes 20.000 výtisků.
Přihlaste se zdarma na tento masterclass
Miloš Čermák je kmotr, a to rovnou dvojitý!
Ale popořadě:
Miloš je na volné noze jako publicista a standup komik. Napsal přes 30 knih a patří k nejznámějším českým novinářům. Dnes vydává úspěšný newsletter a podcast Jedno procento na Substacku, kde píše mj. o nástupu umělé inteligence. Jeho druhou kariérou jsou standupy v Čermák Staněk Comedy. No a v této epizodě se stal kmotrem hned dvakrát, když pokřtil náš podcast Na volné noze i nové QQ podcast studio Ostrava, kde natáčíme.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Tady je naše Otázka týdne:
Deleguješ práci i na jiné freelancery?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.