Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 521-530 z celkem 2000 novinek

Podnikatelka Kiki v kinech

Kdybyste si chtěli zpestřit sváteční pohádky, v kinech teď dávají film Doručovací služba čarodějky Kiki (ČSFD 84%) s dabingem i v originálním znění.

Animovaný film od japonského studia Ghibli má podnikatelskou zápletku. Ústřední postavou je totiž mladá čarodějka Kiki, která se vydává do světa na zkušenou, aby se osamostatnila a založila si vlastní živnost. Jakou, to už napověděl název.

PS: Pokud nestíháte kino, Kiki si můžete pustit i na Netflixu.

ČRo: Kdo je to freelancer?

Kdo je to ten freelancer? Ondřej Bláha v nedávné epizodě z cyklu jazykových okének Okolo češtiny pro Český rozhlas hezky přiblížil původ tohoto více než 200 let starého termínu:

„Jeho autorem je skotský spisovatel Sir Walter Scott, který slovo free-lancer použil jako autorský neologismus v románu Ivanhoe. V tom románu byl free-lancer středověký žoldnéř, dalo by se říct svobodný kopiník, který se toulá světem a za peníze se nechá najímat.“

PS: O termínu free-lancer se mimochodem píše i v jednom ze starších článků na našem blogu: Vše, co jste kdy chtěli vědět o freelance ekonomice.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Vánoční podcast

Petra Dolejšová × Karel Dytrych × Eliška Vyhnánková × David Grudl = ∞ + Vánoční podcast 🎄

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Audiokniha Freelance Way

HarperCollins dnes vydává celosvětově audioknihu The Freelance Way!

Kniha, kterou napsal Robert Vlach a načetl Nathan Sigman v produkci HarperAudio, vyšla česky jako Na volné noze v nakladatelství Jan Melvil.

Pro Melvil, který knihu i autora ve světě zastupuje, jde o další významný milník v prosazování inovací na českém knižním trhu. Vedle vydání původně českého titulu u předního světového vydavatelství k nim patří třeba integrovaný prodej knih, audioknih i eknih přes vlastní eshop nebo nová služba Servantes usnadňující podnikání jiným vydavatelům. O podnikání Melvilu si nedávno povídal Vít Šebor s Milošem Čermákem.

Audiokniha The Freelance Way má bezmála 20 hodin a doplňuje tak tištěný paperback a ebook pro Kindle. Kniha je také dostupná v několika dalších překladech a na Goodreads má špičkové hodnocení 4,5 z 5.

Změna ekonomického klimatu

Jako volnonožci běžně bereme makroekonomické podmínky jako dané. Legendární investor Howard Marks právě na tohle naráží ve svém posledním článku Sea Change, kde upozorňuje, že podmínky pro plavbu na otevřeném moři volného trhu se možná právě fundamentálně mění — a to teprve potřetí za celou jeho 53-letou investiční kariéru:

„Jsme svědky úplného zvratu podmínek … které panovaly v roce 2021 a na konci roku 2020, po celé období let 2009-2019 a po většinu posledních 40 let.“

Jeho memo je rovněž k dispozici na Spotify jako podcast:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Způsob zdražování

Tady je naše Otázka týdne:

Jakým způsobem obvykle zdražuješ?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Lepší osobní IT s aplikacemi Google

„Pomáhám lidem seznámit se a spřátelit s digitálními technologiemi,“ říká na úvod digitální koučka Markéta Ubíková a v přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO přibližuje nejen svou cestu k podnikání na volné noze, ale hlavně prakticky ukazuje prostředí Google Workspace — a vybrané vychytávky, které při práci s Gmailem nebo např. Google dokumenty můžete využít.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Na cestě: momentky z Prahy

Koukněte na Facebooku aj. na pár momentek z našeho pátečního setkání Na volné noze Na cestě v Praze — sešlo se nás asi 70 a bylo to boží 💙

Moc díky vám všem, kdo jste dorazili na tohle báječné páteční coworkingové odpoledne, a Impact Hubu Praha za úžasnou pohostinnost a spolupráci!

Cesta pokračuje v lednu výlety do Brna a Olomouce

Freelance Forward 2022

Upwork vydal další výroční report Freelance Forward 2022 o současném stavu americké freelance ekonomiky.

Jako obvykle použili velmi širokou definici práce na volné noze. Ta započítává jako freelancera každého, kdo dělal jakoukoli „doplňkovou, dočasnou, projektovou nebo smluvní práci v předchozích 12 měsících.“ Ano, včetně lidí, kteří kombinují několik úvazků, a zaměstnanců na plný úvazek, kteří měli stranou nějaký malý přivýdělek. Této velkorysé definici práce na volné noze pak odpovídalo 39 % amerického trhu práce. Jiné odhady zaměřené podnikající nezávislé profesionály jsou mnohem nižší.

Některá uváděná zjištění jsou nicméně pozoruhodná. Tady jsou ta nejzajímavější:

 • 43 % freelancerů za poslední rok zdražilo kvůli profesním zkušenostem (39 %), ekonomickým podmínkám (37 %), vyšší poptávce po jejich službách (36 %) nebo aby udrželi krok s konkurenčními sazbami (34 %)
 • 51 % poskytuje znalostní služby, jako je počítačové programování, marketing, IT a podnikatelské poradenství
 • 77 % vidí své příjmy a jejich růst v příštím roce optimisticky
 • 83 % pracuje na volné noze, aby si „přivydělali nějaké peníze“ (nejspíš nad rámec jiných příjmů, viz výše)
 • 91 % věří, že zlatá éra práce na volné noze je teprve před námi 💙

P.S. Více o taxonomii freelancerů se dozvíte v přednášce European Freelancers & Where to Find Them nebo článku 3 populární omyly o práci na volné noze.

Jak poznat sami sebe

Když se Tomáš Vachuda do něčeho pustí, tak je to precizní. A jeho nový rozsáhlý článek (resp. ebook na 42 stránek A4) Jak poznat sami sebe: 7 kroků, jak zjistit co chcete od práce a života není výjimkou. Jak Tomáš píše, jde vlastně o jedno velké cvičení s cca 200+ otázkami, které využijete hlavně v případě, pokud řešíte restart kariéry anebo kam obecně další rok směřovat.

„Celé léto jsem věnoval sebeobjevování, abych si ujasnil, co chci od života a hlavně od práce. Už jsem cítil, že potřebuju změny kariéry, ale zároveň jsem netušil, kam vlastně směřovat. Trvalo mi několik měsíců si to ujasnit. Jelikož jsem nenašel žádný článek, video ani knihu, kde by se to téma sebeobjevování rozebralo opravdu do hloubky, tak jsem to – přirozeně – bral jako znamení, že něco musím sepsat já.“

Hned v úvodu Tom mj. zmiňuje 7 parametrů ideální práce:

 1. Navazuje na naši identitu — pak nám ta práce sedne, sladíme se s ní a realizujeme se v ní
 2. Vyhovuje nám — splňuje naše preference, jsme ve svém živlu, takže se při ní cítíme dobře
 3. Baví nás proces i výsledek — většinou je to zábava, byť někdy bolestivá, ale stojí to za to
 4. Jde nám — zapojujeme své silné stránky, které navíc nadále zlepšujeme, což nám činí radost
 5. Je pro nás důležitá — rezonuje s našimi hodnotami, což nás hluboce uspokojuje
 6. Dává nám smysl — cítíme, že je to naše poslání a následování tohoto poslání nás naplňuje
 7. Je srovnaná s životní vizí — umožňuje nastolit rovnováhu a nebrání nám žít tak, jak chceme

P.S. V podobném duchu můžete znát i užitečný rekapitulační sešit YearCompass.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí