Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
V kontextu nástupu umělé inteligence je dobré věnovat se taky právní stránce a přesně o tom, konkrétně ve vztahu k autorskému právu, mluvila před pár dny advokátka Petra Dolejšová.
Během hodinového streamu, který cílí primárně na kreativní profesionály, Petra odpovídala na dotazy mj. k tomu, jak lze výstupy AI nástrojů aktuálně využít.
„Jedna myšlenka. Říkala jsem, že aby to bylo autorské dílo, musí to vytvořit člověk, ne stroj, ne AI. A teď si představte třeba několik desítek let zpátky, kdy jsme neměli foťáky. A najednou z foťáku vylezla fotka. Taky to byl obrovský problém a říkalo se: Bude to mít autorská práva? Vždyť to nevytvořil člověk. Vytvořil to ten foťák…“
Narazili jste v profesi na pomyslnou zeď a říkáte si, jak se dále posouvat, aby vám časem neujel vlak? Copywriterka Bára Hlavicová v novém článku popsala, jak ke vzdělávání na volné noze přistupuje dnes, po letech praxe, a co jí pomáhá tzv. nezrezivět:
„Dokud jsem pracovala v agentuře, létali mi pečení holubi přímo do papule. Agentura, to je ráj napěchovaný znalostmi a příležitostmi k sebevzdělávání. Při čekání u kávovaru splknete se seařkou. Na poradě nasajete novinky z PPC. A u oběda se vás manažer zeptá, jestli byste nechtěli na to a tamto školení. Tohle my freelanceři nemáme. Co s tím? Já si skládám vlastní „agenturu“ – obklopuju se lidmi z oboru a sosám od nich znalosti.“
Kreativní copywriterka Kim Hobson napsala rozsáhlý článek o tom, co dělat (kromě stresování), když na volné noze ztratíte klienta. Zdůrazňuje, že občas je to nevyhnutelné:
„Je důležité mít na paměti, že žádný vztah s klientem nevydrží po celou vaši kariéru. Jeden z vás nevyhnutelně odejde jako první. Stává se to nám všem — ale většina freelancerů mluví jen o svých úspěších a ne o svých selháních.“
Článek pokrývá typické příčiny ztráty klienta, rychlé následné kroky, strategie zvládání emocí, prevenci, analýzu i zmírňování škod. Jinými slovy, je plný použitelných postupů a rad:
„Jedna z nejdůležitějších věcí, které jsem se v podnikání na volné noze naučila, je tato: Nepracujte jen ve svém podnikání, pracujte také na něm. Udržujte své stávající klienty spokojené, ale vždy se snažte rozšířit svůj dosah na lidi a firmy, se kterými chcete spolupracovat.“
Pokud se počítáte mezi introverty, možná v podnikání řešíte podobné problémy, na jaké se v článku zaměřil PPC specialista na volné noze Jiří Schaffer:
Jirka k jednotlivým oblastem, ve kterých se necítil komfortně, sepsal tipy, díky kterým si je postupně vyladil k obrazu svému.
„Dříve jsem telefonování opravdu nesnášel. Když jsem chtěl zavolat někomu, koho až tak dobře neznám, byl jsem schopný půl hodiny chodit s telefonem po bytě a nacvičovat si prvních pár vět. Když jsem se konečně odhodlal, srdce v krku a tepovka 180, protistrana to zpravidla nezvedla a půl hodina v čudu.“
Další epizoda naší nové série rozhovorů je venku a má opět skoro 4 hodiny!
Pavel Houba je spoluzakladatel webu Válka online, který informuje o dění na ukrajinském bojišti přes známou FB stránku Válka se nikdy nemění. Projekt na pomezí občanské publicistiky a OSINTu rozvíjí s kolegy jako bokovku při zaměstnání, na volné noze.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Tady je naše Otázka týdne:
Kolik by ti musel někdo zaplatit, aby tě stáhl z volné nohy do zaměstnání?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Zbývají čtyři týdny na odeslání přihlášky do soutěže Živnostník roku 2023. Vyplnění nezabere moc času a s trochou štěstí tak můžete své podnikání opravdu dobře zviditelnit a získat nový impuls.
Účast je zdarma, přihlášky zde.
Server Podnikatel.cz připravil shrnutí ke konsolidačnímu balíčku, který včera představila vláda.
OSVČ se týká především změna minimálního vyměřovacího základu pojistného na sociální pojištění, který se má v letech 2024–2026 zvýšit z 25 % na 40 % průměrné mzdy.
Jak v článku píše Daniel Morávek: „Aktuálně by to znamenalo zvýšení minimální zálohy 2944 Kč na 4710 Kč. Zároveň se ale navrhuje, aby OSVČ platily pojistné nejméně z 55 % namísto současných 50 % základu daně.“
Jak vypadá podnikání sýrařky Markéty Menšíkové? To se dozvíte v další epizodě z minisérie Příběhy podnikatelů na volné noze, kterou ve spolupráci s námi uvádí server Podnikatel.cz.
Markéta je provozovatelka skvělé bio farmy Menšík v Beskydech a v rozhovoru s šéfredaktorem Michaelem Hovorkou přibližuje svůj podnikatelský příběh, jak se k oboru dostala nebo v čem spočívají výhody bio farmy.
„Abych pravdu řekla, nikdy jsem si nemyslela, až do svých dost dospělých let, že kdy skončím na farmě.“
Rozhovor si můžete přečíst na webu, nebo pustit v audioverzi třeba na Spotify.
Další hosty minisérie pak postupně najdete v online archivu.
PS: S Markétou jsme před pár lety natáčeli rozhovor i na našem srazu Na volné noze v Praze.
Koukněte na Facebooku na pár momentek ze včerejšího setkání Na cestě v Českých Budějovicích, které jsme spojili s velkou večerní oslavou 10 let vyhlášeného coworkingu Cowo CB, kde se celá akce konala 💙
Na místě vznikla také improvizovaná video zdravice a krátká reportáž ČT.
Moc díky vám všem, kdo jste dorazili na tohle nezapomenutelné setkání, za účast i výbornou debatu o podnikání, a Cowo CB i Kristýně Mokráčkové za vřelou pohostinnost a spolupráci!
Naše cesta brzy pokračuje do dalších měst a pozvánky najdete vždy i v našem newsletteru.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.