Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Datový novinář na volné noze Jiří Burýšek založil před zhruba dvěma roky YouTube kanál Jirka vysvětluje věci, kde v krátkých videích srozumitelně popisuje a rozebírá aktuální témata a fenomény současnosti. Dnes zde má už přes 250 tisíc odběratelů. V nedávných epizodách se věnoval např. tomu, co se děje s tělem, když málo spíme, nebo jaké jsou negativní dopady zahlcení informacemi.
Za svou práci byl dvakrát nominován na ocenění Křišťálová lupa a v loňském rozhovoru pro Radio Wave mj. přiblížil, jak jeho videa vznikají a že za přípravou jednoho videa bývá klidně 100 hodin práce: „Jen vymyšlení, co od videa chci, trvá dny.“
Mimochodem, Jirka je také autorem analytického webu Bezfaulu.net, který se zabývá argumentačními fauly, manipulacemi a zkreslením ve zpracování informací.
Tady je naše Otázka týdne:
Jaký GIF by nejlépe vystihl tvou práci na volné noze?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Copywriterka a kreativní koučka na volné noze Julie Cortés radí freelancerům, kteří se sebou občas nechají zametat, ať obejmou své drsňáctví:
„Z nějakého důvodu se někteří klienti — či poptávající — snaží diktovat pravidla. Prozradím vám tajemství: Nenechte je. Vše začíná u vás. Musíte být svým vlastním malým drsňákem. Musíte přestat tolerovat toto bezohledné chování. Tak často se necháme ovládnout strachem a úzkostí a přijímáme špatné zacházení, protože nic lepšího neumíme… nebo zrovna zoufale potřebujeme peníze. A jsme sami sobě překážkou, když nemáme nastavené dobré zásady (čti: hranice). Pochopte, že samostatná výdělečná činnost NEDÁVÁ ostatním právo šlapat po vás. Jako podnikatelé máte plné právo stanovit si vlastní pravidla, o čem se dá vyjednávat a přes co nejede vlak.“ (volně přeloženo)
Ve směle pojmenovaném článku Embrace Your Badassery pak dále autorka vysvětluje základní strategie jednání s klienty, kteří se snaží vnutit freelancerům svou vůli a nerespektují rovnoprávné postavení obou stran (viz i náš článek).
Psycholožka a lektorka ze Stanfordovy univerzity Kelly McGonigal v této sice starší, ale hodnotné TED přednášce popsala, proč změnila svůj pohled na stres a jak toto odlišné vnímání může být dlouhodobě prospěšné.
„Může změna pohledu na stres dopomoci k lepšímu zdraví? Věda tvrdí, že ano. Pokud změníte své smýšlení o stresu, změníte také reakci svého těla na stres,“ říká McGonigal v záznamu, který si můžete pustit i s českými titulky (případně si přečíst český přepis).
Mimochodem, v této souvislosti stojí za připomenutí také výborná přednáška předního českého psychiatra Tomáše Rektora, kterou měl v rámci našeho setkání think-tank v Praze — předložil v ní pozitivní a naprosto srozumitelný pohled na to, jak předcházet problémům s pracovním přetížením.
„Myslel jsem si, že se můžu stát takovým tím zamlklým vyšetřovatelem, který přichází do kontaktu hlavně s důkazy. A nakonec případ vyřeší.“
Vojtěch Hulinský studoval policejní akademii, ale nakonec se dostal ke copywritingu. Při budování vlastní značky navíc hravě využil svou vadu řeči, takže ho dnes můžete znát jako koktajícího copywritera. O své cestě k podnikání na volné noze nedávno mluvil v článku na Finmagu.
„Samozřejmě bych na ní chtěl zase zamakat, ale teď má prioritu podnikání. U obojího mám vyzkoušené, že pokud do toho nedávám vše, nemá to cenu. Navíc kdybych nekoktal, tak by můj brand byl jen klamavá reklama.“
4,5hodinový rozhovor o umělé inteligenci?
S top AI expertem Honzou Romportlem, který je navíc čerstvě na volné noze?
To chceš! — 2. epizoda nového podcastu Na volné noze je zde 🤩
Jan Romportl je AI–člověk. Vystudoval kybernetiku a umělou inteligenci, pak vedl vyhlášené AI centrum O2. Teď je na volné noze jako AI expert a konzultant. V novém rozhovoru si s Robertem Vlachem povídali o nástupu umělé inteligence.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Hledáte příjemný rozhovor k poslechu? Konzultant pro IT a Google Workspace a náš člen Pavel Minář byl hostem podcastu Kam jdeš, kde v rámci společné procházky s moderátorem Petrem Michálkem mj. mluvil o své práci, motivacích a směřování v profesním životě.
„Když jsem se rozhodl pro ajťařinu, že to budu dělat na sebe a nebudu mít nikoho, kdo by mi hlídal termíny, vystavoval faktury nebo zařídil, že bude podané daňové přiznání a nepřijde na mě finančák, tak jsem si říkal, že je to vlastně jednoduché. Cokoliv. V IT, v řemesle… Nemusím být génius, ale musím držet slovo a dodržovat termíny.“
Koukněte na Facebooku pár momentek ze včerejšího setkání Na cestě ve Frýdku-Místku, které jsme uspořádali společně s místní komunitou Volnonožci F≈M v prostorách Knihovnou F≈M — sešlo se nás přes 30 a bylo to boží 💙
Cílem bylo mj. vyzkoušet si coworking v příjemném prostředí vyhlášené knihovny, která by takto mohla podporovat místní freelance komunitu i dlouhodobě — díky spolupráci, kterou domluvily Markéta Ubíková a Eliška Bartošová.
Moc díky vám všem, kdo jste dorazili na tohle báječné úterní odpoledne, za účast i výbornou debatu o podnikání, a Knihovně F≈M za pohostinnost a spolupráci!
Naše cesta brzy pokračuje do dalších měst a pozvánky najdete vždy i v našem newsletteru.
Tady je naše Otázka týdne:
Kolik času věnuješ sebepropagaci a marketingu?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
V informování o AI nástrojích se záměrně omezujeme jen na ty klíčové, jako je ChatGPT, GPT-4, Midjourney — nebo právě novinka známá jako Auto-GPT.
Auto-GPT je autonomní „AI agent“, kterému zadáte v přirozeném jazyce nějaký úkol a on se jej pokusí splnit. K tomu využívá API volání ChatGPT (tj. GPT-4 nebo GPT-3.5) pro rozbor zadání, jeho rozdělení na podúkoly či dokonce ladění vlastního kódu. Umí také procházet či prohledávat internet, případně využívat dalších služeb, ke kterým dostane přístup.
Projekt vznikl jako open-source experiment na Githubu, ale vyvolal takové pozdvižení, že už je označován za příští velkou věc v AI. Služby jako tato mohou brzy plnit úlohu samočinného rešeršéra či asistenta, kterému zadáte jednodušší úkol a on vám doručí v krátkém čase použitelný výstup.
Samozřejmě to má ještě spoustu much, ale jisté kouzlo či ohromení AutoGPT experimentům upřít nelze. Vývojáři si mohou svého agenta rozchodit sami. Veřejnost pak může Auto-GPT v omezeném rozsahu vyzkoušet na webech jako AgentGPT či God Mode, případně kouknout na nějaké video:
Poznámka: O Auto-GPT byla také řeč v našem novém 4,5hodinovém rozhovoru s předním AI expertem Janem Romportlem 👇
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.