Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Před dvěma roky jsme sdíleli tip na skvělý projekt Honzy Javorka Junior.guru — online průvodce programováním pro samouky, kde mj. najdete taky kapitolu věnovanou práci na volné noze. Co je skvělé, Honza navíc zcela otevřeně sdílí i ekonomiku celé věci. Volně tak můžete nahlédnout do čísel a grafů projektu od čistého zisku a nákladů po statistiky spojené s placeným zájmovým klubem pro začátečníky v programování, který vznikl začátkem roku 2021.
„Stránku jsem vytvořil po vzoru jiných otevřených projektů, především NomadListu. Tyto grafy a čísla stejně potřebuji pro svou vlastní potřebu, takže proč je v rámci transparentnosti nemít rovnou na webu, že?,“ píše na stránce Honza.
Pod záštitou webu mimochodem vzniká i podcast pro juniory v IT, který moderuje Pája Froňková.
Překladatelé na volné noze maj prý být brzy bez práce kvůli pokrokům ve vývoji překladatelských nástrojů na bázi umělé inteligence, jako je DeepL.
AI jistě dobude svět, ale ne tak docela! The Economist nyní předpovídá, že překladatelem budoucnosti je hybrid stroje a člověka a že práce překladatelů bude méně repetitivní, více specializovaná a zábavnější než doposud:
„Příběhy o umělé inteligenci obvykle staví lidi proti povstání strojů ve stylu Terminátora. Překladatelé budoucnosti nebudou ale zcela lidští ani strojoví. Budou to lidé posílení technologií. Říkejme jim kyborgové.“
Tady je naše Otázka týdne:
Bez čeho si svůj pracovní den neumíš představit?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Náš člen Jan Barbořík začal natáčet pozoruhodný podcast pro začínající freelancery ve službách. Jmenuje se Remoted, vyniká opravdovostí a čiší z něj chuť pomáhat i sdílet své podnikatelské zkušenosti. Venku jsou první tři epizody:
„Jsou v životě dvě tři zásadní [vyjednávací] situace. Jedna je svatba, a pak je hned plat.“ Radek Hrachovec v této jedinečné přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO přiblížil základní principy i největší chyby ve vyjednávání — ať už probíhá v profesním či osobním životě.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Miloš Čermák jede bomby! Letos natočil pro svůj podcast řadu rozhovorů s podnikateli, které vynikají vtipem i hloubkou.
Také v nich není nouze o překvapivá odhalení. Například pokud jste v červnu slyšeli Milošův skvělý rozhovor se spolumajitelkou rodinného pivovaru Annou van der Weerden, pak si rozhodně nesmíte nechat ujít jeho pokračování, ve kterém Anna otevřeně sdílí svůj podnikatelský „mega fuckup“ — respekt!
Neméně poutavý je nový rozhovor o vydávání knih s Vítem Šeborem, spolumajitelem Melvilu. (Jeho společník Tom Baránek byl Milošovým hostem také nedávno, řeč byla hlavně o lifehackingu.)
Přijďte s námi strávit příjemné odpoledne v Ostravě prací a navazováním kontaktů s jinými profíky na volné noze — ve středu 7.12. v úžasném prostředí coworkingu Impact Hub Ostrava.
Účast je zdarma a nemusíte se nikam předem hlásit — stačí zakliknout účast na Facebooku a dorazit v dobré náladě.
Podrobnosti viz Na volné noze Na cestě a krátká videopozvánka:
Jak na podcast? Pokud přemýšlíte o tom, že byste tvořili vlastní pořad, třeba ze své profese, pak si určitě pusťte novou epizodu Jak na sítě Elišky Vyhnánkové — hostem totiž výjimečně byla Eliška Martynková, která běžně stojí za kamerou a celé to natáčí. V hodinovém rozhovoru se dozvíte, jak (video)podcasty po technické stránce vytvářet od nejlevnějších variant až po ty pokročilé. Spousta ryze praktických tipů, které jsme sami ocenili.
Chůze podporuje kreativitu. Pro kreativce na volné noze (a kreativní práci obecně) tak má smysl zakomponovat procházky do pracovního režimu.
„Chůze otevírá volný tok nápadů a je jednoduchým a robustním řešením cílů zvyšování kreativity," vysvětluje vědecká práce Give Your Ideas Some Legs: The Positive Effect of Walking on Creative Thinking (Rozchoďte své nápady: Pozitivní vliv chůze na kreativní myšlení), kterou nedávno znovu vydala s užitečnými komentáři Fermatova knihovna:
Lidé si už dříve všímali, že chůze má zřejmě zvláštní vztah ke kreativitě. Filozof Friedrich Nietzsche napsal: „Všechny skutečně velké myšlenky vznikají při chůzi.“ Současný výzkum staví tyto postřehy na pevný základ. Čtyři studie ukazují, že chůze zlepšuje kreativní myšlení. Tento účinek není dán pouze zvýšenou percepční stimulací při pohybu v prostředí, ale spíše chůzí jako takovou. Ať už je člověk venku, nebo na chodícím pásu, chůze zlepšuje generování neotřelých a zároveň případných nápadů, a tento efekt se dokonce vztahuje i na to, když si lidé krátce poté k tvůrčí práci sednou.
Volnonožci F≈M pořádají tuto neděli 4. prosince Volnonožecký Vánoční večírek ve Frýdku-Místku. Vstupenky jsou ještě v prodeji.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.