Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Marian Friedl je špičkový jazzový hudebník, producent a náš vážený člen, kterého mnozí dobře znáte ze srazů Na volné noze. Na jednom z nich jsme natočili i tento rozhovor, krátce po tom, co Marian dostal ocenění Anděl za album Beránci a vlci. Je skvělé, stejně jako Marianův projev.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Proslulý spisovatel Steven Pressfield napsal před pár lety výbornou sérii článků o profesionálním přístupu, která rozhodně stojí za připomenutí. Cílí primárně na kreativce, umělce a tvůrce všeho druhu. Na našem blogu ji najdete celou v exkluzivním českém překladu. Nekonvenční podnikatelská moudrost z těchto textů vyzařuje jakoby mimochodem, prostřednictvím životních anekdot a příběhů.
„Jste romanopisci? Scenáristé? Píšete literaturu faktu nebo blogy? Jste tanečníci, herci, malíři, filmaři nebo herní vývojáři? Pak poděkujte těm zakrslým, nahým, pomalým pralidem, kteří nám odkázali něco mnohem cennějšího než tesáky nebo drápy nebo gepardí rychlost. Dali nám odvahu.“
Proč naše budoucnost závisí na knihovnách, čtení a snění — argumentuje světoznámý spisovatel Neil Gaiman ve výborné a silné přednášce, která se týká i většiny z nás, profesionálů na volné noze, kteří pracujeme hlavou, tvoříme a těžíme ve své profesi z nových informací a podnětů.
Gaiman mj. uvádí, jak důležité je čtení fikce, která mnohdy vyvolává nespokojenost se světem, ve kterém jsme vyrostli, a pozitivně tak podporuje touhu měnit jej k lepšímu. Píše o nezbytnosti zachování knihoven coby míst svobody myšlenek, komunikace a celoživotního vzdělávání. A vyzdvihuje taky roli knih pro děti.
„My všichni – dospělí i děti, spisovatelé i čtenáři – máme povinnost snít. Máme povinnost si představovat. Je snadné předstírat, že nikdo nemůže nic změnit, že se nacházíme ve světě, v němž je společnost obrovská a jednotlivec zanedbatelný: jen atom ve zdi, zrnko rýže v rýžovém poli. Pravda je ale taková, že jednotlivci svůj svět znovu a znovu mění, jednotlivci tvoří budoucnost a dělají to tak, že si představují, že věci mohou být jinak.“
Přednášku si můžete přečíst i v textovém přepisu pro The Guardian.
Hledáte univerzální nástroj, který si poradí se střihem podcastů i videí a ideálně zvládne připravit i textový přepis nahrávky?
Mrkněte na Descript. Podporuje češtinu, můžete s ním nahrávat obrazovku a umožňuje taky jednoduše odstranit chyby nebo výplňová slova. Základní osekaná verze je zdarma a hlavní funkce představuje krátké úvodní video. Aplikaci už nějaký čas používají členové naší komunity a dost si ji pochvalují.
Grafického designéra na volné noze Václava Kudělku namíchlo stupidní logo Strýček Váňa obšlehnuté od McDonald’s. Tak se rozhodl, že ty rusácké kopírky zesměšní sérií poruštěných západních online značek nazvanou My nepotřebujeme ten váš internet!
S ilustrátorem Vojtou Juríkem, kterého můžete znát hlavně pod pseudonymem Vhrsti, jsme pro náš videoblog natočili už dva výborné rozhovory. A oba stojí za to! Ten první je mimochodem dokonce jedno z nejsledovanějších videí z našeho YouTube kanálu. I druhý rozhovor je skvělý.
Vojta v nich představuje svou práci na volné noze a taky úspěšné projekty, kterých má dnes v portfoliu celou řadu — včetně oblíbeného večerníčku České televize Bílá paní na hlídání nebo knihy Už vím jak ze série Kouzelné čtení.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Knihy jsou důležité pro osobní i profesní rozvoj, umíte si na ně ale najít čas? A udržet při čtení pozornost? Michelle Losekoot v dalším výborném textu píše: Jak jsem se naučila znovu číst.
„Za všechno, co v pětatřiceti vím a umím, vděčím knihám. Čtení je moje soukromá vysoká, která nikdy nekončí. Chci a potřebuju hodně číst. Chci, protože mi to dělá dobře, a potřebuju, protože jsem knowledge worker, živím se tím, že prodávám lidem nápady. A musím si na ně v hlavě budovat stavební materiál.“
Alice Kavková z rodinného deskovkářství 4 Kavky v novém článku píše, proč se v podnikání vyplatí tvořit vlastní obsah.
„S obsahem je to tak, že když ho děláte hodně a jste vidět a slyšet a jste lidem užiteční v oboru, ve kterým i něco vyrábíte a prodáváte, tak se vám pak to něco líp vyrábí a prodává. Protože třeba k nám přijde půlka lidí jen skrzeva obsah o moderních deskovejch hrách, přes vyhledávače na netu a tak. Nemusíme si je kupovat slevami nebo drahou reklamou.“
Co je to ekonomika tvůrců a proč je fér za dobrý obsah zaplatit? O tom je krátký článek na blogu Pickey:
„Ačkoli pojem ‚Creator(s) economy‘ vznikl teprve před deseti lety, čísla mluví jasně – monetizace kreativního obsahu je na vzestupu.“
Chcete s novým rokem začít budovat komunitu platících uživatelů a monetizovat tak svůj kreativní obsah? Denisa Hrubešová v rozhovoru pro server Lupa přibližuje tzv. creator economy a vývoj platformy Pickey, kterou rozjela spolu s kolegou Davidem Slačálkem.
„Celá ekonomika tvůrců je pořád ještě v plenkách a tyto spolupráce budou stále přibývat. Zareagoval na to třeba i Twitter, když zavedl možnost dávat tvůrcům spropitné nebo zpoplatnit část obsahu. Instagram a Facebook už to také zkoušejí. Myslím, že to v dalších letech bude ještě velká věc. A myslím, že se to bude týkat i lidí, kteří zatím tvoří jen v offline prostředí, kde provozují keramické či taneční kurzy, kurzy vaření a podobně.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.