Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Máte problém začít s novým projektem? Chcete v životě udělat nějakou změnu a nevíte, jaký by měl být první krok? Proslulý americký spisovatel a autor Války umění Steven Pressfield má pro vás jednoduchou radu Přesuňte svůj zadek tam, kde touží být vaše srdce (napsal k ní i celou knihu):
„Co tím myslím? Chcete být spisovatelem, muzikantem, malířem, podnikatelem… Sedněte si před klávesnici nebo klávesy, postavte se před plátno, vyplňte ty dokumenty. Když se přesunete na místo, kde se mohou realizovat vaše sny, je v tom určitá magie. A ne jen jednou, udělejte to dnes, zítra, další den. V kontinuitě je obrovská síla.“
Chystáte se napsat knihu? Spisovatelka a propagátorka biopotravin Hanka Zemanová v tomto klipu z nedávno vydané přednášky popisuje, jak vznikala její veleúspěšná první Biokuchařka a co obnášela spolupráce s nakladatelstvím:
Už jste viděli, co dokáže umělou inteligencí poháněný generátor obrázků z textových popisků Imagen od Googlu? Co na něj říkáte? A jak si myslíte, že AI do budoucna ovlivní váš obor podnikání?
„Věřím, že amatéři si konkurují a profesionálové si pomáhají.“ Digitální vypravěčka a spisovatelka Michelle Losekoot byla hostem nové epizody podcastu Proti Proudu Dana Tržila, kde mluvila nejen o podnikání na volné noze, ale hlavně taky o balancování srdcových a byznysových projektů, o tom, jak být kreativnější, i jak se naučit lépe psát:
Fotobankéř a tvůrce úspěšných Dubánků Petr Václavek sdílí rady a ponaučení, které si odnesl z vedlejších projektů na volné noze — v krátkém úryvku z výborné přednášky na našem think-tanku:
Vyplatí se i dneska dávat svou tvorbu na fotobanky? Grafik, autor projektu Dubánci a úspěšný fotobankéř Petr Václavek v krátkém klipu z přednášky pro think-tank Na volné noze sdílí svůj přístup:
„Dubánci jsou můj kreativní úlet, který vznikl sám o sobě,“ říká jejich tvůrce Petr Václavek v přednášce pro náš think-tank, kde popsal ekonomiku a vývoj svých freelance projektů — od začátků s prodejem ilustrací přes fotobanky až po vznik Dubánků a jejich úspěch v Česku i zahraničí. Petr mluví o tom, co mu vlastní projekty na volné noze daly, a sdílí cenné rady pro další tvůrce.
Sledujte v našem podcastu či na videu:
Michal „Majkláč“ Novák, jeden z nejvlivnějších lidí v české muzice a mj. taky zakladatel úspěšného portálu pro kapely Bandzone, rozjel před pár měsíci vlastní pořad na YouTube.
V sérii Majkláčova pitevna upřímně rozebírá zaslané klipy hudebních skupin a hodnotí jejich potenciál nejen z pohledu muziky, ale třeba i stylizace brandu. Je to rozhodně výborný zdroj, který ne každý zná, a pomoc pro tvůrce na volné noze, kteří by chtěli uspět v oblasti populární hudby. Podívejte se na jednu z epizod.
S Majkláčem jsme mimochodem před pár roky natočili rozhovor právě o jeho projektech a podnikání, o tom, jak v oboru začínal a jak přemýšlí o svém byznysu.
„Nikdy jsem neměl sen rozjet úspěšný internetový projekt. Neměl jsem byznys plán a ani jsem o tom neuvažoval jako o projektu. Všechno, co jsem kdy rozjel, jsem vždy rozjel, protože jsem měl nějakou potřebu, něco mi chybělo, něco mi přišlo krkolomné nebo příliš složité. A snažím se k tomu navádět i všechny kamarády, aby měli oči dokořán, když chtějí podnikat. Aby hledali to, co jim jde ztuha.“
Aktuální vydání magazínu Rolling Stone přibližuje v obsáhlém článku téměř desetiletou kariéru a podnikání Jimmyho Donaldsona, jednoho z největších tvůrců na YouTube, který je známý pod značkou MrBeast. Jeho kanál má aktuálně necelých 95 milionů odběratelů a místo herních videí, se kterými doma v pokoji začínal, dnes tvoří megalomanské produkce, kdy náklady na výrobu jedné epizody dosahují klidně milionu dolarů.
Právě na penězích je z výrazné části postavený úspěch jeho videí. V mnoha z nich totiž, ať už dalším tvůrcům, rodině nebo náhodným lidem, věnuje obrovské částky — podobný obsah samozřejmě zvyšuje počet zhlédnutí, což přináší větší výdělky. Vedle toho ale Donaldson spustil např. i dva globální filantropické projekty (mj. s cílem vysadit po celém světě 20 milionů stromů) a buduje tři velká produkční centra, do kterých nejspíš přitáhne další tvůrce digitálního obsahu.
Jeho příběh je rozhodně fascinující. Článek se zabývá přístupem k práci, postupným vývojem kanálu, ale i kritikou, které MrBeast a jeho tým v posledních letech čelili. Není mimochodem od věci ještě napsat, že je mu stále pouhých 23 let.
Marian Friedl je špičkový jazzový hudebník, producent a náš vážený člen, kterého mnozí dobře znáte ze srazů Na volné noze. Na jednom z nich jsme natočili i tento rozhovor, krátce po tom, co Marian dostal ocenění Anděl za album Beránci a vlci. Je skvělé, stejně jako Marianův projev.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.