Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Kluci z Kreativních Kreatur Michael Petrus a Tomas Sobel si do posledního streamu pozvali Ilonu Polanski, polovičku ze známého ilustrátorského dua Tomski&Polanski. Můžete si pustit záznam rozhovoru o intuici, budování kariéry, ale taky trendech a budoucnosti ilustrace.
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Pokud jste si na letošek dali nějaké předsevzetí, ať už do osobního života nebo podnikání, není od věci nastavit si nějaké upomínky, ať to chvíli vydrží. Tento připomínač je online a prudit vás bude podle toho, jak si sami nastavíte.
Pokud už se pomalu chystáte na výzvy nového roku, rozhovor Marie Forleo a Stevena Pressfielda, mj. autora bestselleru Válka umění, je dobrý nakopávač: „Náš vnitřní Odpor je opravdu ďábelský. Řekl bych, že jeho překonání je mnohem důležitější než talent nebo cokoliv dalšího.“
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Michael Petrus a Tomas Sobel z Kreativních kreatur před časem natočili hodně přínosné video o právu pro kreativní profesionály, kde byla hostem advokátka Petra Dolejšová. Společně se bavili třeba o tom, jak je to s autorským zákonem, fotobankami a porušováním autorských práv. Kdy si dávat bacha na licence nebo jak vypadá správně napsaná smlouva.
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
„To vám nezabere moc času…“ … „Na tuhle práci nemáme rozpočet, ale další už zaplatíme.“ … „Zatím jen vybíráme. Můžete nám připravit několik konceptů?“
Práce za dobré slovo nebo za příslib a typické pasti, na které je lepší si dát pozor. Dobře je znají hlavně kreativní profesionálové. Více v tomto článku.
Barbora Baronová tvoří literární dokumenty, vydává knihy, přednáší o nakladatelské praxi, ale pracuje taky jako copywriterka, nejraději v oblasti offline reklamy:
„U dokumentární práce je třeba být empatický a analytický, umět poslouchat, všímat si, rozumět i tomu, co není vysloveno nahlas. U copywritingu je nejdůležitější zkratka a schopnost vydestilovat ryzí esenci. Taky být kreativní, ale ve smyslu prospěšnosti značce a klientovi. U vydávání knížek je důležité zapomenout na vlastní ego a dát prostor talentu druhých lidí. Zároveň chtít nekompromisně dosáhnout absolutní možné kvality, která zohlední energii do knihy vloženou. U umělecké práce – třeba vymýšlení konceptu jednorázové instalace – je to podobné jako u vydávání knih, je důležité umět najít průsečík všeho a všech zúčastněných, aby spojení sil znásobilo výsledek. A u přednášení o vydávání knih je mi blízká nehierarchičnost, konkrétnost a srozumitelnost toho, co říkám.“
Na volnou nohu přešla Bára z agentury v roce 2007 hlavně proto, že chtěla skloubit práci copywriterky, která ji bavila, s vlastními projekty. Jak sama říká, vždy se jí vyplatilo pracovat na 120 %: „Ze zpětné vazby na svou práci vím, že veškeré mé investované kapacity jsou na výsledku vidět, a to vnímám jako velkou profesní výhodu.“
Za sebou má dnes 8 autorských knih, 12 vydaných jako nakladatelka, 14 let praxe v reklamě a k tomu i několik knižních ocenění z domova i zahraničí včetně prestižní Magnesie Litery za publikaci Intimita: „K literárnímu dokumentu jsem se dostala přes studium žurnalistiky. O knížkách, které píšu nebo vydávám, často hovořím jako o filmech v knize. Zaměřuji se na dokumentární témata, která mají potenciál proměnit smýšlení české společnosti. A dokumentární aspekty mě baví aplikovat i v marketingu, protože vypovídají o věcech přirozeněji.“
Co hrozí tělu, když nemáte dostatek spánku? Ve zkratce — nic dobrého. Pomalejší reakce a myšlení, podráždění, větší riziko infarktu a postupný náběh na řadu dalších vážných zdravotních problémů. V článku zmiňovaný Matthew Walker o tomhle tématu mimochodem napsal výbornou knihu Proč spíme, která rozhodně stojí za přečtení.
Zapojili jste se během října do Inktoberu? Ilustrátor na volné noze Jake Parker tuhle výzvu před deseti lety rozjel sám pro sebe, aby zlepšil své dovednosti při práci s inkoustem. No a dneska už se do akce přidávají miliony kreslířů po celém světě.
Jak pracují ilustrátorky na volné noze? Kateřina Brabcová a Adéla Rúčková v článku o svém oboru a podnikání v tvůrčí branži: „Pro umělce je to o to těžší, že jsou to citliví lidé, kterým dělá potíže nasadit ostré lokty v nemilosrdném podnikatelském prostředí, říci si o dobrou odměnu za svoji práci a propagovat se.“
„Kreativní blok neexistuje, sorry jako.“ Logotvůrce Tomáš Vachuda ve své přednášce navazuje na výborný článek o kreativním procesu, který před rokem napsal pro náš blog. Zaměřil se v ní mj. na spojení mezi kreativitou a produktivitou a představil své pečlivě zmapované návyky, které mu pomáhají v každodenní práci.
Záznam vznikl na našem 14. srazu profesionálů Na volné noze, který jsme letos pořádali v krásných prostorách Impact Hub Praha. Sešlo se nás 170 freelancerů z celého Česka. Jako novinku sobotního programu jsme navíc nově zařadili právě pásmo tematických přednášek, které běželo souběžně ve dvou konferečních místnostech a mělo velký úspěch. Už teď se těšíme na příští rok.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.