Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Náš člen, AI video maker David Spáčil stojí za originálním projektem Pravidla se změnila, v jehož rámci teď spolu s kolegy pořádá i stejnojmennou mezinárodní AI konferenci pro kreativce a markeťáky.
Akce proběhne 16.-17.10. 2024 v brněnském KUMSTu a nabídne přednášky, workshopy i networking. Mezi hosty jsou např. světoví videomakeři Tim Simmons a Olivio Sarikas, expertka na AI právo Agnieszka Hajos-Iwańska nebo grafický designér Petr Sýkora. Mimochodem celou akci moderuje další náš člen, digitální evangelista Filip Goszler.
Součástí konference je zároveň AI Film Festival, přehlídka nejlepších filmů vytvořených s pomocí umělé inteligence. Přihlásit můžete i vlastní AI dílo.
Online formulář pro přihlášení vašeho AI videa do soutěže i vstupenky na konferenci najdete na webu Pravidla se změnila.
Broňa Sobotka je známý jako nadšený učitel angličtiny z Brna; autor mnoha kurzů, knih a her. Kde ale přišel ke svému nadšení, úspěšnému podnikání na volné noze a přesvědčení, že stačí milovat své zákazníky a dokáže cokoli? O tom se rozpovídal vůbec poprvé v našem nejnovějším rozhovoru.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
„Na workshopech vždy říkám, že na jeden dobrý nápad bys měl vymyslet sto blbých,“ vysvětluje Michelle Losekoot. V podcastu Inspiro mluví o svém velkém tématu — kreativitě. Popisuje, jak hledat zajímavé nápady a pracovat s nimi, i proč je podle ní brainstorming nejhorší technika na generování nápadů.
Výborná přednáška videomakera Jiřího Vacka pro studenty VŠEM nazvaná Nepřestávej snít, začni podnikat rekapituluje jeho osobní cestu k podnikání srozumitelnou formou pro mladé lidi:
Jako videomaker na volné noze Jirka spolupracoval se značkami jako Mercedes-Benz či Česká spořitelna. Za svůj krátkometrážní dokument Cruel Beautiful a další krátké filmy získal několik ocenění na mezinárodních filmových festivalech. Pět let studoval a podnikal v Dánsku, kde mj. rozjel úspěšný startup Frushi, kterého si všiml i český Forbes. Dnes buduje vzdělávací platformu FreeMe.
Tady je naše kreativní výzva v rámci Otázek týdne:
Jak by vypadal superhrdina, který by reprezentoval tvou profesi?
Odpovědět můžeš AI obrázkem vč. zadaného promptu, náčrtkem nebo textem v komentářích. Takhle vypadá naše verze.
Zapojte se a podívejte se, co vytvořili kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Anna Monsterance před pár měsíci otevřela vlastní ateliér v centru Prahy na Myslíkově 23. Pro rukodělné tvůrce, drobné výrobce, autory tematických knížek nebo sběratele tam teď nabízí možnost pronajmout si prodejní poličku, případně i celý prostor na pořádání akce nebo ke spolupráci na užitečném projektu.
Pokud máte zájem, můžete se hlásit přes tento dotazník.
Michelle Losekoot sestavila další užitečný přehled — 34 tipů, jak si poradit s tvůrčí krizí; podle doporučení vědců a profesionálních kreativců z celého světa. Tady jsou tři z nich:
Tady je naše kreativní výzva v rámci Otázek týdne:
Jak myslíš, že bude vypadat tvá profese za 50 let?
Odpovědět můžeš AI obrázkem vč. zadaného promptu, náčrtkem nebo textem v komentářích. Takhle vypadá naše verze.
Zapojte se a podívejte se, co vytvořili kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Profesionální sloganistka a názvotvůrkyně Lenka Paprok, která mj. napsala enormně čtený článek Názvověda pro náš blog, byla nedávno hostem Českého rozhlasu.
V nebývale otevřeném rozhovoru s Kateřinou Huberovou mluvila Lenka nejen o své práci na volné noze, ale vůbec poprvé také o tom, jaké je to být jedním z vyléčených adolescentních onkologických pacientů. Od Lenčiny diagnózy uplynulo 19 let a dnes se aktivně angažuje v organizacích zaměřených na jejich podporu.
Píšete, tvoříte, pracujete hlavou?
Pak by vás mohl zajímat AI nástroj Google NotebookLM, který je nově dostupný i v Česku a ostatních zemích EU.
NotebookLM usnadňuje psaní a rozvíjení vlastních nápadů nad zdroji, které sami do nástroje nahrajete a necháte schroustat AI modelem Google Gemini 1.5 Pro. NotebookLM vám pomůže s rešeršováním, psaním i redigováním obsahu a vaše data přitom zůstávají soukromá.
Na vývoji nástroje se mj. podílí autor řady populárně-vědeckých bestsellerů Steven Johnson. Jiný uznávaný expert na organizaci poznámek a autor knihy Pořiďte si druhý mozek, Tiago Forte, o NotebookLM říká, že je to „nejlepší software kdy vytvořený pro využití AI v kreativní práci.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.