Kreativita v podnikání a ekonomika tvůrců

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 21-30 z 191 novinek v kategorii

Google NotebookLM

Píšete, tvoříte, pracujete hlavou?

Pak by vás mohl zajímat AI nástroj Google NotebookLM, který je nově dostupný i v Česku a ostatních zemích EU.

NotebookLM usnadňuje psaní a rozvíjení vlastních nápadů nad zdroji, které sami do nástroje nahrajete a necháte schroustat AI modelem Google Gemini 1.5 Pro. NotebookLM vám pomůže s rešeršováním, psaním i redigováním obsahu a vaše data přitom zůstávají soukromá.

Na vývoji nástroje se mj. podílí autor řady populárně-vědeckých bestsellerů Steven Johnson. Jiný uznávaný expert na organizaci poznámek a autor knihy Pořiďte si druhý mozek, Tiago Forte, o NotebookLM říká, že je to „nejlepší software kdy vytvořený pro využití AI v kreativní práci.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Vysněné místo pro práci

Tady je naše kreativní výzva v rámci Otázek týdne:

Jak vypadá tvé vysněné místo pro práci?

Odpovědět můžeš AI obrázkem vč. zadaného promptu, náčrtkem nebo textem v komentářích. Takhle vypadá naše verze.

Zapojte se a podívejte se, co vytvořili kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

#22 Iva Köhler

Iva Köhler je sběratelka věcí. Provozuje pražský Obchod věcmi, kde prodává vintage předměty z vlastních sbírek. Zákazníkům k nim nabízí nejen zasvěcený výklad, ale i skvělé espresso či prosecco. Pořádá bleší trhy Nuselské blešky a je fanynkou reuse neboli vracení věcí do oběhu. Sbírání, obchodování a hospodaření s věcmi je její vášní, kterou předává i v tomto rozhovoru.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

PS: Pokud jste ho ještě nečetli, tady je skvělý článek Kam s nimi?, který Iva napsala pro blog Na volné noze.

Oborové rozdíly

Tady je naše Otázka týdne:

Čím se podnikání ve tvém oboru nejvíc liší od oborů, ve kterých působí ostatní freelanceři, které znáš?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Máte 15 minut? Zapojte se do našeho průzkumu Jak se ti daří na volné noze?

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Dodo Dobrík u Zelenského

Grafický designér Dodo Dobrík, se kterým jsme loni natočili dlouhý rozhovor pro podcast Na volné noze, byl nedávno na návštěvě u prezidenta Zelenského — jako doprovod slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a kreativní duše projektu Dárek pro Putina.

Pár fotek a Dodův komentář k nim najdete na LinkedIn. A pokud jste ještě rozhovor s Dodem neslyšeli, pustit si jej můžete na našem Spotify či YouTube:

Pozitivní příběhy freelancerů

„Cítíte se sklesle ohledně svých vyhlídek?“ ptá se freelancerů na začátku článku Tom May a ukazuje, že uprostřed šera existuje nespočet pozitivních příběhů, které nám připomínají radost a naplnění, jaké přináší kreativní práce. Od vzrušení z hotových návrhů použitých v praxi až po hrdost, když v rukou konečně držíte knihu, na které jste pracovali.

Důležité podle Toma je nenechat mírnou sklíčenost přerůst až do skutečné deprese. Aby dal svým slovům konkrétní podobu, sdílí zkušenosti z komunity kreativců – okamžiky, které těmto freelancerům pomohly pokračovat navzdory pochmurné atmosféře. Chce touto cestou mj. ukázat, že když si udržíte pozitivní myšlení, věci se obrátí k lepšímu, a to často tím nejméně očekávaným způsobem.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

#21 Martin Kavka

Martin Kavka je zakladatelem projektu Čeština 2.0 a spoluautorem bestselleru Hacknutá čeština. Svou práci a tvorbu sám označuje za obsahové podnikání. Píše průkopnické Newslettery.cz, natáčí podcasty Tvůrcast a Tajný jazyk. S manželkou Alicí a jejich dětmi budují rodinné deskovkářství 4 Kavky. Martin je zkrátka nepřehlédnutelná osobnost, jeden z hybatelů českého internetu a ekonomiky tvůrců.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

1000 skutečných fanoušků

Znáte tezi o 1000 skutečných fanoušcích? Říká, že jako kreativní profesionál nepotřebujete miliony sledujících, stačí vám 1000 těch skutečných, kteří vás budou podporovat a nakoupí. Jessica Abel ale tuto myšlenku v dalším ze svých výborných článků vyvrací a poukazuje na to, že mezi teorií a praxí je velký rozdíl. A že počet lidí, kterým musíte nabídnout své produkty či služby, abyste dosáhli 1000 prodejů, je mnohem větší, než se podle této lákavé myšlenky může zdát.

„Získat těch 1000 skutečných fanoušků a udržet je, se zdá být pro většinu téměř nedosažitelné, což pak často vede ke zklamání a sebeobviňování. Nastává tedy čas na vyvracení mýtů,“ píše Jessica v úvodu a přibližuje mj. výzvy, kterým tvůrci na volné noze při snaze o finanční stabilitu čelí.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Proč psát

Jaké má psaní výhody a proč s ním vůbec začít? Ondra Ilinčev sepsal dvoustý článek na svůj profesní blog a u té příležitosti sdílí postřehy k tomu, co mu psaní přináší a jak překonat některé bloky, které by vás mohly brzdit.

„Tvorba obsahu, a hlavně zajímavého osobního obsahu, vás ukáže na radaru potenciálních klientů. Já od nich slyším nejčastěji: Líbí se nám, jak o věcech přemýšlíte. / Potřebujeme vnější pohled na náš byznys.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Vnitřní kritik

Svému vnitřnímu kritikovi, hlasu plnému pochyb, který se objevuje během tvůrčího procesu, čelí mnoho kreativních profesionálů. Tento hlas, jak říká Jessica Abel, často brzdí tvůrce tím, že v nich udržuje pocity nedostatečnosti a strachu, což mj. vede k prokrastinaci a snížení sebedůvěry. Na rozdíl od populárního přístupu, který spočívá v tom, že tohoto vnitřního kritika umlčíte nebo s ním bojujete, Jessica navrhuje, že je lepší zaujmout empatický a chápavější postoj – a spíše než coby nepřítele vnímat vnitřní hlas jako váš ochranný mechanismus.

„Soucit s vnitřním kritikem vám umožní činit rozhodnutí na základě vašich cílů, a ne vašich strachů.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí