Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
AI je teď všude, ale dobré zdroje pro laiky v češtině aby pohledal. Jedním z nejlepších je týdenní AI audit na blogu/newsletteru Jedno procento Miloše Čermáka, který vtipně a s erudicí předního publicisty přibližuje překotné dění v AI.
Placený odběr vyjde na $5/měsíc či $30/rok (~660 Kč) a Miloš už má několik set předplatitelů. V newsletteru také vypisuje AI workshopy pro veřejnost. Pro profesionály pak pořádá se svou ženou Sentou Čermákovou nadupané otevřené školení Umělá inteligence: Klíč ke kreativitě a efektivitě.
Milošovo psaní o AI řadíme vedle Uměligence Davida Grudla, PickAI newsletteru Elišky Vyhnánkové a online aktivit Honzy Romportla (viz náš rozhovor) k nejlepším počinům českých freelancerů na téma AI. Miloš píše o IT celý svůj profesní život a na čtivosti jeho AI newsletterů je to obrovsky znát.
Martin Kavka už půl roku natáčí výborný Tvůrcast, podcast pro obsahové tvůrce, kde každý týden probírá jedno téma, které oceníte právě v případě, pokud tvoříte newsletter, podcast, natáčíte videa nebo třeba píšete blog.
V aktuální epizodě Martin přibližuje:
„Spisovatel A. J. Jacobs jednou řekl: Přinuťte se generovat desítky nápadů. Mnohé z nich budou hrozné, vlastně většina z nich, ale najdou se mezi nimi i zářivé skvosty. Zkuste si denně vyhradit 20 minut jen na brainstorming.“
Tohle je fakt dobré a navíc vtipné! Náš člen, kreativec Michael Petrus, se nechal inspirovat stylem youtuberů a natočil svižnou 5minutovou video vizitku pro svou prezentaci Na volné noze a další síťové profily:
Narazili jste na podobně vytuněnou video prezentaci freelancera, nebo máte dokonce svou vlastní? Hoďte odkaz do komentářů na Facebooku či LinkedIn.
Pokud píšete, tvoříte či vyprávíte příběhy, existuje výborná kniha o narativních strukturách používaných ve všem od marketingu přes filmy a romány až po literaturu faktu a seberozvojové knihy.
Její autor Steven Pressfield ji nazval Nobody Wants to Read Your Sh*t podle rady, kterou dostal kdysi coby novopečený copywriter v marketingové agentuře. Je však plná laskavé moudrosti a těžce nabytých znalostí o vyprávění příběhů.
Tahle útlá knížka je víc „niche“ než Pressfieldův světoznámý bestseller Válka umění, ale je neméně skvělá a bude vás zaručeně bavit 💩
Kreativci na volné noze dostali za poslední rok k dispozici AI nástroje, kterými mohou zhmotňovat své nápady až ve fotorealistické kvalitě. Tady je názorná ukázka, jak může vypadat spojení dvou nejmodernějších AI nástrojů GPT-4 v ChatGPT a Midjourney v praxi s dechberoucími výsledky:
Na tahu je nyní Adobe s novým AI produktem Adobe Firefly, který vzbudil velké nadšení mezi designéry.
Ikony Kamila Střihavky je povedený seriál ČT Art, ve kterém Kamil zpovídá známé české hudebníky, z nichž většina je (nepřekvapivě) na volné noze.
Nechybí David Koller, Lucie Bílá, Radek Pastrňák, Roman Holý, nebo třeba vynikající díl, kde Vlasta Redl vysvětluje, proč potřebuje ticho ke vzývání múz — podobně o tom ostatně mluví Marian Friedl v našem novém rozhovoru.
Pilotní epizoda naší nové série rozhovorů s nezávislými profesionály je venku a má skoro 4 hodiny!
Marian Friedl je hudebník mnoha tváří. Jeho muzika se line napříč žánry a z beskydských vrchů rád otevírá nové obzory. Za desku Beránci a vlci dostal Anděla.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Jedno z témat z rozhovoru se Stevenem Pressfieldem, který jsme sdíleli minulý týden, je jeho „motlitba k múze“ z úvodu Homérovy Odyseji.
Steven a mnoho jiných spisovatelů, umělců či tvůrců ji umí zpaměti a používají ji coby mantru pro usebrání kreativní energie před dalším dnem či etapou tvorby.
Naivní, pošetilé, ba pověrčivé? Možná. Podobné rituály jsou ale mezi tvůrci a umělci běžnější, než by se mohlo zdát.
Tá-dá! Světoznámý spisovatel, autor Války umění, Turning Pro a dalších skvělých knih pro tvůrce všeho druhu, Steven Pressfield byl nedávno hostem podcastu The Joe Rogan Experience. Má to skoro 3 hodiny:
Článek o pracovních útočištích pro freelancery, tvůrce a digitální nomády napsal Robert Vlach původně pro tištěný magazín Finmag. Ten jej nyní zpřístupnil i v rámci online projektu Podnikavé Česko:
„Tvůrčí mysl někdy potřebuje na práci víc klidu, než si člověk dokáže vydobýt ve svém běžném prostředí. Přesně takový klid poskytují retreaty, tedy pracovní útočiště někde na venkově či v přírodě, vytržená z denního shonu.“
Článek vychází z vlastních zkušeností s provozováním beskydského útočiště Retreat.cz, ale přibližuje také tvůrčí útočiště coby staronový fenomén a popisuje, k čemu se jaký typ retreatu hodí.
Tip: V našem blogu najdete související články Pracovní retreat a Pracovní útočiště: Gran Canaria. Načtené články ze série Finmag Na volné noze pak najdete v playlistu na našem podcastu.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.