Ostatní novinky kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 11-20 z 39 novinek v kategorii

Moc přírody a internetu

Chystáte-li se příští rok na nějaký tvůrčí záměr, tenhle tip vám přijde vhod: Retreat.cz je klidné pracovní útočiště v Beskydech pro vývojáře, kreativní profesionály, umělce a digitální nomády.

Na svých tvůrčích projektech tam od roku 2015 pracovala už spousta českých freelancerů: mj. Michelle Losekoot a Eliška Vyhnánková, Otto Bohuš, Petra Dolejšová, Karel Dytrych či Pavel a Ivana Minářovi, ale také týmy Twisto či Windy.

Letní prázdniny už jsou plné, ale jinak je na Retreatu ještě volno. Nová sezóna startuje v dubnu.

Podnikatelka Kiki v kinech

Kdybyste si chtěli zpestřit sváteční pohádky, v kinech teď dávají film Doručovací služba čarodějky Kiki (ČSFD 84%) s dabingem i v originálním znění.

Animovaný film od japonského studia Ghibli má podnikatelskou zápletku. Ústřední postavou je totiž mladá čarodějka Kiki, která se vydává do světa na zkušenou, aby se osamostatnila a založila si vlastní živnost. Jakou, to už napověděl název.

PS: Pokud nestíháte kino, Kiki si můžete pustit i na Netflixu.

ČRo: Kdo je to freelancer?

Kdo je to ten freelancer? Ondřej Bláha v nedávné epizodě z cyklu jazykových okének Okolo češtiny pro Český rozhlas hezky přiblížil původ tohoto více než 200 let starého termínu:

„Jeho autorem je skotský spisovatel Sir Walter Scott, který slovo free-lancer použil jako autorský neologismus v románu Ivanhoe. V tom románu byl free-lancer středověký žoldnéř, dalo by se říct svobodný kopiník, který se toulá světem a za peníze se nechá najímat.“

PS: O termínu free-lancer se mimochodem píše i v jednom ze starších článků na našem blogu: Vše, co jste kdy chtěli vědět o freelance ekonomice.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Vánoční podcast

Petra Dolejšová × Karel Dytrych × Eliška Vyhnánková × David Grudl = ∞ + Vánoční podcast 🎄

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Změna ekonomického klimatu

Jako volnonožci běžně bereme makroekonomické podmínky jako dané. Legendární investor Howard Marks právě na tohle naráží ve svém posledním článku Sea Change, kde upozorňuje, že podmínky pro plavbu na otevřeném moři volného trhu se možná právě fundamentálně mění — a to teprve potřetí za celou jeho 53-letou investiční kariéru:

„Jsme svědky úplného zvratu podmínek … které panovaly v roce 2021 a na konci roku 2020, po celé období let 2009-2019 a po většinu posledních 40 let.“

Jeho memo je rovněž k dispozici na Spotify jako podcast:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Nováček: Jan Romportl

Přidal se k nám špičkový AI expert a konzultant Jan Romportl:

Jan se výzkumu a vývoji umělé inteligence začal věnovat už dlouho před současným hajpem — obor AI vystudoval (včetně Ph.D.) a působí v něm už bezmála 20 let jako expert, konzultant, podnikatel i manažer. Mimo jiné vedl vyhlášené AI centrum O2, kde působil jako ředitel a Chief Data Scientist 7 let až do roku 2022.

⭐ Jste na volné noze a snažíte se odvádět špičkovou práci? Přidejte se k nám, ať vaše hvězda svítí ještě víc!

Tvůrcast

Náš člen Martin Kavka začal ve spolupráci s platformou Pickey natáčet Tvůrcast, pravidelný týdenní podcast pro tvůrce, který rozhodně ocení i freelanceři — cílí jak na ty, kteří už něco tvoří, tak ty, co se na to teprve chystají.

„Každý týden jedno téma, abyste se svým obsahovým projektem nezahučeli v nějaké slepé uličce," píše Martin. A jak je to u jeho projektů zvykem, i zde chce nabízet co nejmíň omáčky a co nejvíc praxe. Podcast mimochodem můžete sledovat i na YouTube:

Podcast Remoted

Náš člen Jan Barbořík začal natáčet pozoruhodný podcast pro začínající freelancery ve službách. Jmenuje se Remoted, vyniká opravdovostí a čiší z něj chuť pomáhat i sdílet své podnikatelské zkušenosti. Venku jsou první tři epizody:

  1. Moje začátky na volné noze
  2. První zákazníci a hledání sebe sama
  3. Kde, jak a na čem pracovat?

„Mega fuckup“

Miloš Čermák jede bomby! Letos natočil pro svůj podcast řadu rozhovorů s podnikateli, které vynikají vtipem i hloubkou.

Také v nich není nouze o překvapivá odhalení. Například pokud jste v červnu slyšeli Milošův skvělý rozhovor se spolumajitelkou rodinného pivovaru Annou van der Weerden, pak si rozhodně nesmíte nechat ujít jeho pokračování, ve kterém Anna otevřeně sdílí svůj podnikatelský „mega fuckup“ — respekt!

Neméně poutavý je nový rozhovor o vydávání knih s Vítem Šeborem, spolumajitelem Melvilu. (Jeho společník Tom Baránek byl Milošovým hostem také nedávno, řeč byla hlavně o lifehackingu.)

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak na podcast

Jak na podcast? Pokud přemýšlíte o tom, že byste tvořili vlastní pořad, třeba ze své profese, pak si určitě pusťte novou epizodu Jak na sítě Elišky Vyhnánkové — hostem totiž výjimečně byla Eliška Martynková, která běžně stojí za kamerou a celé to natáčí. V hodinovém rozhovoru se dozvíte, jak (video)podcasty po technické stránce vytvářet od nejlevnějších variant až po ty pokročilé. Spousta ryze praktických tipů, které jsme sami ocenili.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí