Ostatní novinky kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 71-80 z 338 novinek v kategorii

Stojíme za Ukrajinou

Úvodník dnešního newsletteru Na volné noze:

Že všichni odsuzujeme ruský útok na Ukrajinu a s napětím sledujeme další vývoj, je zjevné. Nassim Taleb to komentoval tak, že „zatímco v běžných časech je 99,9 % zpravodajství šum, posledních pár dní je všechno signál“ — a má pravdu.

Útok na Ukrajinu je strašlivým aktem války proti zemi, která se rozhodla přijmout naše západní, demokratické hodnoty a jako taková si zaslouží veškerou naši podporu a pomoc — nejspíš s výjimkou té přímé vojenské, protože ruský diktátor Vladimir Putin vyhrožuje jadernou odvetou.

Žádná diktatura, ani ta ruská, nestrpí lidi, kteří jsou nezávislí a podnikaví, svobodně říkají, co si myslí, a chtějí volně rozhodovat o svém životě, majetku i demokratickém rozdělení moci. Ruská invaze tak představuje zásadní ohrožení světového pořádku a hodnot, které jsou stěžejní i pro většinu z nás na volné noze: Nezávislost. Volnost. Svoboda.

Zlo, kterému teď Ukrajina a celý Západ čelí, rostlo pozvolna. Proto bych dnes rád zde v úvodu zmínil pár zdrojů, které umožňují současnou situaci chápat v širších souvislostech a aktuální vývoj jen potvrzuje jejich relevanci:

  1. Všichni muži Kremlu Michaila Zygara je kniha, která precizně dokumentuje Putinův vzestup k moci a to, jak uvažuje a taktizuje mj. i v situacích jako tato. České vydání už nejspíš seženete jen v knihovně, takže zbývá buď anglické All the Kremlin’s Men nebo ještě lépe slovenské Všetci mocní Kremľa od Absyntu, které jsem četl i já. Zásadní kniha o putinovském Rusku jasně naznačuje, co lze od Putina čekat.
  2. Rudý zákon (angl. Red Notice) od Billa Browdera nabízí obdobný vhled americkou optikou. Bill se vypracoval v jednoho z nejúspěšnějších západních investorů v postsovětském Rusku a jeho zájmy se tak nevyhnutelně časem střetly s Putinovými. Výsledkem byla smrt blízkého Billova spolupracovníka Sergeje Magnitského, pod jehož jménem pak prosadil tvrdé západní sankce proti konkrétním ruským činitelům. Nyní je Browder pro zabavení Putinova majetku zaparkovaného na Západě, podobně jako dlouholetý Putinův kritik a autor knihy Winter Is Coming, Garry Kasparov.
  3. V této souvislosti nelze nezmínit video Alexeje Navalného o Putinově osobní historii a opulentním soukromém paláci, který si potají vybudoval za miliardy dolarů na dobře utajeném a střeženém místě. Líčí jej jako člověka posedlého majetkem a Rusko jako kleptokracii, v níž je dnes Putinovým zájmům podřízeno vše. 2hodinové video má už na YouTube 122 miliónů zhlédnutí a naprosto perfektně ilustruje, co je Putin zač.
  4. The Economist považuji dlouhodobě za nejlepší a nejvyváženější ekonomicky orientované médium. Pokud jde o komentování globálního politického dění a jeho dopadů na podnikání a trhy, prakticky vždy nabízí hluboký vhled, inteligentní analýzu a znalost současných i historických souvislostí. Je to dobrý průvodce jakoukoli krizí, tu současnou nevyjímaje. Předplatné mám už spoustu let, odběr lze ale snadno vyzkoušet i zdarma.

Sláva Ukrajině!

Robert Vlach

P.S. Za naši rodinu dnes posíláme 50.000 Kč na humanitární pomoc Ukrajině přes Člověka v tísni. Pomáhat lze i mnoha jinými cestami a způsoby, jejichž ucelený přehled najdete na tomto webu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Kurz podnikání

Masarykova univerzita tento týden startuje už 3. semestr Od UČO k IČO — úspěšného kurzu podnikání na volné noze, který je průkopnickým počinem nejen v Česku, ale i v rámci širší Evropy.

Kapacita 100 studentů je opět beznadějně zaplněná díky úžasným řečníkům. O své zkušenosti s podnikáním se podělí Eliška Vyhnánková, Petr Mára, Margareta Křížová, Alice Kavková, Petr Pouchlý, Bohdana Goliášová, Markéta Ubíková, Pavel Minář, Barbora Baronová, Radek Hrachovec či Hana Jadavan a na přípravě kurzu se od začátku podílí Robert Vlach.

Studenty tak čeká pár měsíců ve společnosti zkušených profesionálů a kdo ví, třeba se někteří na volnou nohu také vydají.

P.S. O projektu jsme několikrát psali i na našem blogu:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Mastermind skupiny: otázky a odpovědi

Pavel Ovesný napsal pro náš blog před pár roky výborný článek o mastermind skupinách a jak mohou být pro freelancery přínosné. Na původní text teď navázal novým příspěvkem, kde reaguje na několik častých dotazů k tématu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Kamnář Honza Křivonožka o podnikání

Kamnář a náš člen Honza Křivonožka, oceněný mj. jako Živnostník roku 2017, v rozhovoru pro iDNES přibližuje své řemeslo i profesní dráhu — od studia teoretické fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě po kachlové sporáky a kamna, které dnes staví.

„Bral jsem studium jako výzvu, jestli to zvládnu, ale měl jsem zároveň potřebu vyvažovat to tradičními řemesly a dalšími aktivitami.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Broňa Sobotka o angličtině

2× výborný Broňa Sobotka. Náš člen, nadšený učitel angličtiny z Brna v článku o své profesní cestě a v rozhovoru pro DVTV, kde mluví především o úrovni angličtiny v Česku a jak ideálně přistupovat k tomu, když se jazyk chceme naučit: „Bez chyb se nikdy nikdo nezlepšil, je to úplně přirozené. Není potřeba se toho bát.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Šátky jako sběratelský fenomén

Martina Karafiátová je původní profesí interiérová designérka. V roce 2019 se ale vedle toho pustila ještě do podnikání s módou a rozjela Silky Gang, vlastní značku, pod kterou nabízí luxusní hedvábné šátky. Ke spolupráci na vzorech, které jsou nejčastěji inspirované klasickými pohádkami, pak zve různé české ilustrátory, jejichž tvorba se jí líbí. V tomto rozhovoru pro Forbes sdílí své zkušenosti.

„Než jsem se ale k založení Silky Gang odhodlala, dělala jsem si různé průzkumy trhu, rešerše a analýzy, v čemž mi pomohlo mé inženýrské a technické já. Koupila jsem si i šátek Hermès, prozkoumala balení, co vám k tomu dají, jak se o vás jako o zákazníka postarají a podobně.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak se podniká introvertům

Jak se podniká introvertům a co za překážky musí překonat? O tom je výborný článek od Martina Kavky pro náš blog.

„Když jsem hledal vlastní cestu k tomu, jak zvládnout být introvertem v extrovertním světě, vymezil jsem si několik oblastí. Některé z nich se nesou přesně v duchu toho, co potřebuji ke svému fungování. Jiné jsou pro mě zase způsobem, jak trénovat dovednosti, které mi nikdy nebyly vlastní. A tady je výsledek.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Kde se touláš, Bernadetto

Chcete-li při konci roku zkouknout něco fakt inspirativního, Kde se touláš, Bernadetto je tutovka.

Film natočený podle bestselleru Marie Sempleové, s Cate Blanchettovou v hlavní roli a v režii skvělého Richarda Linklatera (Chlapectví) jde přímo k podstatě toho, co obnáší být originálním tvůrcem pod tlakem každodenního života. Kniha byla skvělá a vtipná, ale film je ještě lepší, díky Linklaterově citlivé režii a vynikajícímu hereckému výkonu Blanchettové.

P.S. Na průměrné hodnocení 64% na ČSFD protentokrát moc nehleďte — tenhle biják je nedoceněný klenot pro všechny ambiciózní tvůrce tam venku.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Digitální Jak na sítě

Eliška Vyhnánková a Michelle Losekoot spustily digitální verzi svého vyhlášeného školení Jak na sítě — pro freelancery, podnikatele a správce sociálních médií. A jak píšou, zdaleka nejde jen o překlopený dvoudenní offline kurz.

Přístup nově získáte v rámci ročního členství, které mj. zahrnuje:

  • Kompletní školení v podobě videokurzu
  • Pravidelné tematické webináře
  • Online setkání s autorkami nad dotazy
  • Pracovní listy, kontrolní seznamy, navazující četbu
  • Oborový newsletter s novinkami ze světa marketingu na sítích
Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Freelanceři na soutěži Živnostník roku 2021

Freelanceři drží při sobě. Bohdana Goliášová a Broňa Sobotka v televizi na vyhlášení soutěže Živnostník roku 2021.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí