Ostatní novinky kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 51-60 z 147 novinek v kategorii

Budování rodinného pivovaru

Podnikatelé musí být šílení. Tak by se dal s nadsázkou popsat obsah vynikajícího rozhovoru Miloše Čermáka s Annou van der Weerden — advokátkou a spolumajitelkou rodinného pivovaru Švihov. O tom, že tak dlouho se chodí se džbánem pro pivo, až… no znáte to!

Anna má obdivuhodný drajv a jejich unikátní piva jsme mj. měli příležitost ochutnat na posledním srazu Na volné noze v Praze.

Mimochodem, Milošův podcast se za poslední rok-dva neskutečně rozjel. Jeho rozhovory o podnikání patří k těm nejlepším v Česku. Přejeme příjemný poslech.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak šel Honza do světa

Náš dlouholetý člen Jan Onesork je na volné noze přesně 15 let. Co by vám po těch letech mohl poradit? Sepsal 3 trefné postřehy k přeshraničnímu podnikání. Tady jsou:

  1. Najděte si obor, který vás bude zajímat. V tom se zlepšujte. Vytrvejte. Čím v tom budete lepší, tím více vás to bude bavit. Cal Newport v knize Tak dobří, že vás nepřehlédnou správně říká, že vášeň je na nic. Něco se naučte, dělejte to dobře a štěstí se dostaví. Hlavně vytrvat.
  2. Nebojte se být svým pánem. Po pár letech podnikání je freelancing bezpečnější volba než většina zaměstnání. A na začátku můžete pracovat po večerech a postupně to rozjíždět. Co se může stát nejhoršího? Necháte se zase zaměstnat…? No a co. Freelancing jako kariérní volba je ideální, pokud chcete volnost a sebeurčení.
  3. Zaměřit se na zahraničí bylo to nejlepší rozhodnutí. Děsil jsem se toho, ale ve zpětném zrcátku to bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Pokud to dává smysl ve vašem oboru, přeskočte rovnou náš lokální píseček a jděte do světa.

K těmto narozkám jsem si pořídil profil na Freelancing.eumrkněte na něj.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Co neřešit na začátku podnikání

Marketérka Madla Čevelová sepsala věci, bez kterých se (nejen) v prvních měsících klidně obejdete. Přečtěte si její postřehy.

„Většina začínajících podnikatelů má pocit, že své aktivity potřebuje zastřešit nějakým projektem. Který by měl mít svůj název a ideálně i svou vlastní doménu. Hledáním onoho skvělého názvu jsou pak schopni strávit měsíce, nebo dokonce roky. […] Přitom je to docela zbytečné. Na volné noze vám bohatě stačí název, který vám kdysi vymysleli vaši rodiče. Totiž vaše jméno a příjmení.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

17 let Na volné noze

Dnes má Na volné noze přesně 17 let!

Jsi také na volné noze? Přidej se k nám a oslov nové klienty.

Odebíráš už náš newsletter? Pokud ne, dnes je ten den. Přihlaš se.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Neboj se podnikání

Audiolibrix už nějaký čas převádí do audio podoby úspěšné české blogy a mezi nimi je i řada freelancerů. Poslechnout si můžete třeba skvělé články Michelle Losekoot, Romana Věžníka, ale také ty z našeho blogu Na volné noze.

Nově tam teď najdete i výběr textů Lukáše Pítry s názvem E-commerce bez bulls**tu – Neboj se podnikání — např. tipy do praxe, které si Lukáš odnesl z několika let na volné noze.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

2. výročí komunity Freelancing.eu

Na 9. května připadá 2. výročí naší mezinárodní komunity Freelancing.eu i Den Evropy oslavující mír a jednotu v Evropě — hodnoty, k nimž se hlásíme i tím, že stojíme za Ukrajinou.

K dnešku máme:

Díky za nezapomenutelný druhý rok! ✌

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Proč učíme angličtinu na volné noze

Lektorka angličtiny Nina Hanáková slaví 18 let od chvíle, co se dala na volnou nohu. Při té příležitosti stručně shrnula své dosavadní zkušenosti a zároveň oslovila další kolegyně s dotazem do článku Proč učíme angličtinu na volné noze?

„Občas je to těžké. Musíte být disciplinovaní, umět dobře hospodařit s časem. Musíte hrát mnoho různých rolí — být odborníkem ve svém oboru, podnikatelem, marketérem, organizátorem akcí, účetním… Někdy je méně práce a plat není pravidelný. Ale stejně bych neměnila.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Podnikání a hodnoty

„Zdravě podnikat se dá aniž by člověk musel být tvrdý. Nemusím se do ničeho nutit nebo lámat přes koleno. Jde podnikat eticky, ekologicky a mít funkční byznys i s lidským přístupem.“

Zuzana Bílková, naše členka a majitelka beskydské manufaktury na vlněné přikrývky a lůžkoviny Besky, v příjemném osobním audio rozhovoru pro Noční Mikrofórum Českého rozhlasu — přibližuje hodnoty, na kterých v podnikání staví, pozadí výroby, i na co je ve svém byznyse nejvíce hrdá.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Pomáhej Ukrajině

Pokud přemýšlíte, jak pomoci Ukrajincům nejen materiálně či finančně, ale třeba i svou expertizou, podívejte se na web Pomáhej Ukrajině, kterou provozuje Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR (členy jsou mj. Člověk v tísni, ADRA, Amnesty International ad.).

Přes jednoduchý formulář můžete nabídnout podporu v celé řadě oblastí, ať už jde o tlumočení, právní poradenství, doučování nebo např. administrativní pomoc v institucích. Na nabídky pak mohou přímo reagovat organizace, které danou pomoc hledají.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Stojíme za Ukrajinou

Úvodník dnešního newsletteru Na volné noze:

Že všichni odsuzujeme ruský útok na Ukrajinu a s napětím sledujeme další vývoj, je zjevné. Nassim Taleb to komentoval tak, že „zatímco v běžných časech je 99,9 % zpravodajství šum, posledních pár dní je všechno signál“ — a má pravdu.

Útok na Ukrajinu je strašlivým aktem války proti zemi, která se rozhodla přijmout naše západní, demokratické hodnoty a jako taková si zaslouží veškerou naši podporu a pomoc — nejspíš s výjimkou té přímé vojenské, protože ruský diktátor Vladimir Putin vyhrožuje jadernou odvetou.

Žádná diktatura, ani ta ruská, nestrpí lidi, kteří jsou nezávislí a podnikaví, svobodně říkají, co si myslí, a chtějí volně rozhodovat o svém životě, majetku i demokratickém rozdělení moci. Ruská invaze tak představuje zásadní ohrožení světového pořádku a hodnot, které jsou stěžejní i pro většinu z nás na volné noze: Nezávislost. Volnost. Svoboda.

Zlo, kterému teď Ukrajina a celý Západ čelí, rostlo pozvolna. Proto bych dnes rád zde v úvodu zmínil pár zdrojů, které umožňují současnou situaci chápat v širších souvislostech a aktuální vývoj jen potvrzuje jejich relevanci:

  1. Všichni muži Kremlu Michaila Zygara je kniha, která precizně dokumentuje Putinův vzestup k moci a to, jak uvažuje a taktizuje mj. i v situacích jako tato. České vydání už nejspíš seženete jen v knihovně, takže zbývá buď anglické All the Kremlin’s Men nebo ještě lépe slovenské Všetci mocní Kremľa od Absyntu, které jsem četl i já. Zásadní kniha o putinovském Rusku jasně naznačuje, co lze od Putina čekat.
  2. Rudý zákon (angl. Red Notice) od Billa Browdera nabízí obdobný vhled americkou optikou. Bill se vypracoval v jednoho z nejúspěšnějších západních investorů v postsovětském Rusku a jeho zájmy se tak nevyhnutelně časem střetly s Putinovými. Výsledkem byla smrt blízkého Billova spolupracovníka Sergeje Magnitského, pod jehož jménem pak prosadil tvrdé západní sankce proti konkrétním ruským činitelům. Nyní je Browder pro zabavení Putinova majetku zaparkovaného na Západě, podobně jako dlouholetý Putinův kritik a autor knihy Winter Is Coming, Garry Kasparov.
  3. V této souvislosti nelze nezmínit video Alexeje Navalného o Putinově osobní historii a opulentním soukromém paláci, který si potají vybudoval za miliardy dolarů na dobře utajeném a střeženém místě. Líčí jej jako člověka posedlého majetkem a Rusko jako kleptokracii, v níž je dnes Putinovým zájmům podřízeno vše. 2hodinové video má už na YouTube 122 miliónů zhlédnutí a naprosto perfektně ilustruje, co je Putin zač.
  4. The Economist považuji dlouhodobě za nejlepší a nejvyváženější ekonomicky orientované médium. Pokud jde o komentování globálního politického dění a jeho dopadů na podnikání a trhy, prakticky vždy nabízí hluboký vhled, inteligentní analýzu a znalost současných i historických souvislostí. Je to dobrý průvodce jakoukoli krizí, tu současnou nevyjímaje. Předplatné mám už spoustu let, odběr lze ale snadno vyzkoušet i zdarma.

Sláva Ukrajině!

Robert Vlach

P.S. Za naši rodinu dnes posíláme 50.000 Kč na humanitární pomoc Ukrajině přes Člověka v tísni. Pomáhat lze i mnoha jinými cestami a způsoby, jejichž ucelený přehled najdete na tomto webu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí