Ostatní novinky kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 31-40 z 405 novinek v kategorii

Oslava podnikání

„Živnostník roku je oslavou podnikatelů a podnikání,“ říká zakladatel Na volné noze Robert Vlach v novém krátkém rozhovoru o soutěži Živnostník roku, se kterou každoročně spolupracujeme.

Robert také komentuje své působení ve finálové porotě a vyjmenovává vynikající české i zahraniční freelancery jako zdroj podnikatelské inspirace:

„Česká freelance ekonomika je už poměrně vyspělá, takže těch inspirativních osobností předních freelancerů bych v podstatě mohl jmenovat desítky, ne-li stovky. Dobrý obrázek si můžete udělat třeba podle hostů, které si zvu do našeho podcastu…“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak drahý je levný copywriter

Jak drahý je ve skutečnosti levný copywriter? Roman Věžník v novém článku píše, proč se vyplatí spolupracovat se zkušeným profesionálem, i když má na první pohled vyšší hodinovku. Popsaný příklad se sice týká copywritingu, stejně dobře by se dal ale přenést i na jiné profese.

„Levný copywriter je jako nezateplený barák. Když si ho pořizujete, jásáte nad cenou. Ale už po první faktuře za provozní náklady budete slzet. A nejspíš ne štěstím.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Podnikání a osobní rozvoj

„Internet je plný článků o tom, jak najít, v čem podnikat. Osobně ale neznám žádného volnonožce ani živnostníka, který by je četl, neřkuli se jimi řídil,“ píše v aktuálním příspěvku na blogu marketérka Magdalena Čevelová.

Madla se textu věnuje osobnímu rozvoji a popisuje, že jeho ideálním zdrojem je samo podnikání. Primárně pak tři věci: to, v čem podnikáte, vaši klienti, a v neposlední řadě různé krize a jiné situace na trhu či ve společnosti, které vás nutí nějak reagovat. V jednotlivých částech pak ukazuje, jak nám tyto body pomáhají se rozvíjet, zlepšovat a profesně i lidsky růst.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Konfucius na volné noze

Víte, že i Konfucius byl svého času na volné noze? Koukněte na obrázek z úžasné starší knihy Komiksová historie světa II. od Larryho Gogicka, kterou jistě seženete v každé dobré knihovně.

Uzené podnikání z Islandu

Stanislav Trnečka a jeho žena Klára se ke svému podnikání dostali přes Island, kam původně vyrazili na tříměsíční brigádu. Na severu ale nakonec zůstali mnohem déle a domů do Brna si přivezli vášeň k uzení ryb — lososy a pstruhy udí dokonce tak dobře, že za své produkty mj. získali taky prestižní ocenění Great Taste Awards 2022. Příběh jejich podnikání popisuje nový článek na Forbes Česko.

„Jsme řemeslníci. Nefunguje to tak, že ve dvě hodiny cinkne budík a je hotovo. Budík cinkne, já to otevřu – a když zjistím, že ryba potřebuje ještě den, protože je třeba větší vlhko nebo teplo, tak dostane další den.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Podnikání potulného sadaře

Dominik Grohmann se toulá po Česku, aby sázel ovocné stromy a pomáhal s jejich rozvojem. Na volné noze totiž už několik let podniká jako potulný sadař. Jeho příběh si můžete poslechnout v nové epizodě z minisérie Příběhy podnikatelů na volné noze, kterou ve spolupráci s námi uvádí server Podnikatel.cz.

Dominik měl k přírodě vždy blízko, studoval filozofii a environmentalistiku a přes hnutí Brontosaurus se následně poprvé dostal právě k výsadbám ovocných stromů. Dneska nejčastěji spolupracuje se soukromými majiteli, kteří nechtějí svůj pozemek pronajímat velkým agropodnikům a extenzivní sad s dlouhověkými ovocnými stromy jim připadá pěkný a užitečný.

„Začal jsem psát blog o extenzivním ovocnářství. A pak se mi postupně začali ozývat lidé, jestli bych jim třeba neořezal stromy. Vůbec jsem neměl v plánu se tím živit, ale postupně to samo přišlo.“

Rozhovor si můžete přečíst na webu, nebo pustit v audioverzi třeba na Spotify.

Další hosty minisérie pak postupně najdete v online archivu. Mimochodem, s Dominikem jsme před pár lety natočili také jeden rozhovor o jeho podnikání.

18. výročí Na volné noze

Dnes má Na volné noze přesně 18 let 🎂

Chcete nám něco pěkného vzkázat? Pište do komentářů na Facebook, LinkedIn, Twitter nebo Instagram.

Chcete nás podpořit? Přidejte se a staňte se součástí největší komunity nezávislých profesionálů v Česku — od roku 2005

Jak v profesi nezrezivět

Narazili jste v profesi na pomyslnou zeď a říkáte si, jak se dále posouvat, aby vám časem neujel vlak? Copywriterka Bára Hlavicová v novém článku popsala, jak ke vzdělávání na volné noze přistupuje dnes, po letech praxe, a co jí pomáhá tzv. nezrezivět:

„Dokud jsem pracovala v agentuře, létali mi pečení holubi přímo do papule. Agentura, to je ráj napěchovaný znalostmi a příležitostmi k sebevzdělávání. Při čekání u kávovaru splknete se seařkou. Na poradě nasajete novinky z PPC. A u oběda se vás manažer zeptá, jestli byste nechtěli na to a tamto školení. Tohle my freelanceři nemáme. Co s tím? Já si skládám vlastní „agenturu“ – obklopuju se lidmi z oboru a sosám od nich znalosti.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

3. výročí Freelancing.eu

Na 9. května připadá 3. výročí založení našeho projektu Freelancing.eu a také Den Evropy coby oslava míru a spolupráce v Evropě 🕊

Koukněte na stručné shrnutí, oč v rámci Freelancing.eu usilujeme, a třeba se i rovnou přihlaste k odběru našeho anglického newsletteru — stojí za odběr!

Jak na syndrom podvodníka

Syndrom podvodníka, definovaný jako „psychologický jev, při kterém jednotlivec pochybuje o svých dovednostech, talentu nebo úspěších a má přetrvávající vnitřní strach z toho, že bude odhalen jako podvodník,“ je mezi freelancery poměrně rozšířený, zvlášť u začátečníků.

Právě pro ně Kim Hobson sepsala praktického průvodce The Ultimate Guide to Imposter Syndrome For Freelancers and The Best Tool to Deal With It.

Nejprve správně upozorňuje na souvislost mezi tímto syndromem a tím, že se někteří freelanceři bojí zdražit nebo sebou nechají orat, protože se cítí vnitřně nejistí.

Také si všímá, že freelanceři pracující hlavou často žijí v internetové bublině, kde se porovnávají s online influencery a lidmi na samém vrcholu jejich oboru nebo jiných odvětví.

Nabízí ovšem i nápravu: Jednoduchý postup pro postupné změny vnitřního dialogu směrem k sebevědomější interpretaci vlastní práce na volné noze a čtenářům připomíná: „Ani netušíte, kolik toho už víte.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí