Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Profese a podnikání vývojáře a našeho člena Jakuba Kadeřávka — v novém rozhovoru mj. popisuje, jak vidí budoucnost WordPressu, na který se specializuje, kde začínal, nebo podle jakých kritérií si vůbec vybrat dobrého webaře:
„Za sebe hodnotím dvě: odbornost a lidskost. Odborná složka, zda svou práci umí, ideálně se zeptat jeho kolegů v oboru. […] Lidská stránka je možná ještě o něco důležitější. Řeším, jaký vlastně ten člověk je, zda dobře komunikuje nebo dělá mrtvého brouka, dodržuje termíny a rozpočty.“
Hitmaker Michal David je pro mnohé symbolem kulturního úpadku 80. let. Dokument, který o něm natočila ČT, ale nabízí mnohem smířlivější obrázek skladatele a hudebního profesionála, který zásadně ovlivnil českou popmusic. Stojí za zhlédnutí, i když vás Davidova hudba naprosto neoslovuje.
20 let na volné noze jako frontendista, autor, školitel, konzultant a… kdo ví co ještě? — Zakladatel IT komunity Frontendisti a náš člen Martin Michálek rekapituluje na blogu svou cestu volnonožce. Vzhůru dolů, od úplných začátků po přelomový rok 2020, s řadou vtipných a aha momentů.
Pokud se živíte digitální tvorbou (fotky, ilustrace, design…), 11. března bude pro vaši profesi milník. Aukční dům Christie’s vydražil jediný JPEG od umělce Beeple za bezprecedentních 69.346.250 dolarů.
Více též Deník N.
Mira Vlach po čase vydává další rozhovor ze série Projekty ze života — hostem je tentokrát Lumír Kajnar, uznávaný grafický designér, který má ve svém portfoliu např. loga značek jako je Univerzita Tomáše Bati, český skaut nebo Liftago.
„Když své podnikání postavíš na kvalitě a zdravém sebehodnocení, nevidím důvod, proč neuspět. Kreativní trh nemá fyzické hranice, jde jen o to nepřestat myslet a tvořit. A někdy stačí nevidět hned čerta v těch, kdo Ti schvalují projekty a platí faktury, neopovrhovat konečným příjemcem Tvého díla. Nepodlehnout cynismu je těžké v agentuře i na volné noze.“
Vyplňte dotazník a staňte se součástí první globální studie o freelancingu, kterou organizují prof. Gerald Cupchik z univerzity v Torontu a Jon Younger.
Poznámka: Časová náročnost je asi 15 minut, v angličtině. Studie je zaměřená na platformy, ze seznamu možností můžete vybrat Na volné noze jako svou „domovskou“ platformu.
Jan Řezáč spouští bezplatný emailový trénink řízení digitálních projektů (weby, mobilní aplikace, portály atd.), který rozšiřuje jeho knihu Web ostrý jako břitva o poznatky z 15leté praxe v tvorbě webů.
Nedávno se rozjela nová platforma s online kurzy Kurzeo — výběr je sice zatím omezený, postupně ale přibývají nové kurzy. V aktuální nabídce jsou např. Základy propagace na Facebooku a Instagramu od Vaška Blahouta nebo Lifestyle fotografie s Petrem Klempou. Zapojit se případně můžete i jako lektoři a sdílet vlastní know-how.
Nahoře byznys, dole tepláky. O tom, jak dvě japonské oděvní firmy připravily speciální pyžama pro lidi, kteří pracují na home office si můžete přečíst v tomto článku.
Online Labour Index, který vytváří Oxford Internet Institute, měří míru „online práce na volné noze“ skrze pět největších anglojazyčných platforem. O celé freelance ekonomice index nic moc nevypovídá, dokládá ale postupující trend najímání lidí online.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.