Peníze, osobní finance a cenotvorba na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 51-60 z 209 novinek v kategorii

Lajk za milión

Na zajímavý právní případ upozorňuje kanadská BBC:

Farmář Chris Achter dostal od svého odběratele textovku s návrhem smlouvy na dodání 86 tun lněných semínek a prosbou o její potvrzení. Na zprávu dal obratem lajk.

Obchodník s obilím Kent Mickleborough tím považoval smlouvu za uzavřenou a když později farmář semínka nedodal, obrátil se na soud.

Farmář se bránil, že lajkem potvrdil pouze přijetí zprávy a nikoli smlouvu jako takovou. Soudce Timothy Keene ale přihlédl k tomu, že i dříve dělali obchody neformálně a smlouvy si zasílali přes textové zprávy. Obchodníkovi přiznal náhradu 82.000 kanadských dolarů (1,3 miliónu Kč) s poznámkou, že pokrok nezastaví.

Takže pozor na ty lajky, některé můžou přijít fakt draho! 😉

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Peněžní deníky

Money Diaries je britská série příběhů na webu Refinery29 pro mladé ženy. Ukazuje, kolik vydělávají různé profesionálky, jak přemýšlejí o penězích, za co je utrácejí a na co šetří. Příběhy některých oslovených freelancerek jsou docela podnětné, například:

Mnohé respondentky si stěžují na nejistotu a nestabilitu svých financí. Tato stránka jejich práce na volné noze se zdá být neustálým bojem o nalezení rovnováhy v měnícím se tržním prostředí, zároveň s placením účtů, půjček a dalších věcí. Hodně realistický pohled na věc!

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Milostivé léto pro OSVČ

Poslanci před několika týdny schválili pokračování oddlužovací akce nazvané Milostivé léto III, která tentokrát cílí především na podnikatele — týká se totiž odpuštění dluhů u správy sociálního pojištění, finančního úřadu a celní správy.

„O vymazání dlužných částek půjde žádat od 1. července do 30. listopadu. Podmínkou je, že žadatelé nejdřív uhradí původní dluh, který na odvodech, daních či pokutách nezaplatili. Odpuštěn jim pak bude zbytek,“ píše Kateřina Hovorková v článku, kde přibližuje další parametry akce včetně toho, jak o odpuštění dluhu požádat.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Kontinuální cenotvorba

Rychlý tip jak přistupovat k cenotvorbě při dlouhodobé spolupráci freelancerů s klienty — Robert Vlach a Dan Tržil v ukázce z nového rozhovoru pro Danův Byznyscast:

BYZNYScast: Robert Vlach

Robert Vlach byl hostem zatím nejdelší epizody BYZNYScastu Dana Tržila. Řeč byla o podnikání na volné noze. Jak jinak!

Ale pozor: První hodinová část je volně k dispozici na Spotify i YouTube, kde končí položenou otázkou — a právě na ni (i mnohé další) pak najdete odpověď v druhé hodince, která je k dispozici pro Danovy předplatitele na Pickey.

Dan Tržil je přední český expert na téma podcastingu, zakladatel portálu České podcasty a producent řady úspěšných klientských i autorských podcastů, jako je Proti proudu či nový BYZNYScast. Nejlepší rozhovory vydal v knize Proti proudu.

Robert Vlach je podnikatelský poradce, zakladatel portálu Na volné noze a autor mezinárodního bestselleru The Freelance Way vydaného v roce 2022 předním světovým vydavatelstvím HarperCollins s překladem do dalších 5 jazyků. Česky kniha vyšla pod názvem Na volné noze u Jan Melvil Publishing a prodalo se jí už přes 20.000 výtisků.

Status umělce

Umělci na volné noze představují v rámci trhu práce zcela svébytnou profesní skupinu. A právě někteří z nich dnes stávkovali před ministerstvem kultury za důstojnější podmínky pro výkon uměleckých profesí a zejména zavedení tzv. statusu umělce.

Pro kontext je třeba dodat, že profesionálové v kultuře a umění řeší trochu jiné problémy než jiní kreativci na volné noze, jako jsou grafičtí designéři či copywriteři, o influencerech a digitální ekonomice tvůrců ani nemluvě!

Typicky jde o pracovníky napojené na různé kulturní instituce, filmovou či jinou produkci, běžná vydavatelství apod. Mnozí mají formálně statut OSVČ, ale za podnikatele se nepovažují a výkonem práce se reálně blíží zaměstnancům, ovšem bez zaměstnaneckých jistot. Hodně to někteří pocítili zejména během covidu.

Mimochodem, o živobytí umělce na volné noze mluvil bez příkras hudebník Marian Friedl v našem letošním rozhovoru:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Nižší odvody pro zelenáče

V návaznosti na představení vládního konsolidačního balíčku Dan Morávek na serveru Podnikatel.cz v článku přiblížil změnu týkající se zvýšení minimálních záloh na sociální pojištění pro OSVČ.

V textu mj. upozorňuje na to, že pro začínající podnikatele mají v prvních dvou letech od startu podnikání zůstat vyměřovací základy stejné, tedy na 25 % průměrné mzdy.

„OSVČ, které začnou podnikat, budou mít v prvních dvou letech své činnosti stejné zálohy jako doposud. Zatímco ostříleným podnikatelům vzroste minimální vyměřovací základ až na 40 % průměrné mzdy, pro nováčky zůstane na úrovni 25 %.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Ceník Sherlocka Holmese

Pokud jste zastánci jednotných transparentních cen v podnikání na volné noze, nejspíš vás hodně pobaví následující slovní přestřelka v klasickém příběhu Sherlocka Holmese z roku 1922, nazvaném Záhada na Thorském mostě 🤑

Miliardářský klient na Sherlocka Holmese:

„Peníze pro mě v tomto případě neznamenají nic. Pro mě za mě je klidně můžete pálit, pokud vám to osvítí cestu k pravdě. Tato žena je nevinná, musí být zbavena všech obvinění a je na vás, abyste to dokázal. Řekněte si částku!“

Sherlockova chladná odpověď:

„Mé ceny jsou stejné pro všechny. Neohýbám je pro nikoho vyjma případů, kdy se zřeknu odměny úplně.“

Miliardář:

„No, pokud pro vás dolary nic neznamenají, pomyslete na reputaci! Jestli uspějete, všechny noviny v Anglii i Americe vás budou oslavovat. Oba kontinenty budou mluvit jen o vás.“

Sherlock:

„Děkuji vám, pane Gibsone, ale sláva mě nezajímá. Možná vás překvapí, že dávám přednost práci v anonymitě a přitahuje mě vždy jen problém sám o sobě.“

Pár dalších poznámek:

  • Klient je ve skutečnosti představen jako milionář v penězích roku 1922, dnes by šlo rozhodně o miliardáře.
  • Tato konkrétní povídka obsahuje i další pozoruhodné dialogy a celý kánon Sherlocka Holmese je plný odkazů na nekonvenční profesní etiku, k níž se slavný fiktivní detektiv propracoval.
  • Vše, co Doyle o Sherlockovi napsal, je nyní dostupné v ultimátní edici Sherlock Holmes: The Definitive Collection na Audible, kterou namluvil fenomenální Stephen Fry. Suma sumárum 72 hodin audia — jak prosté, milý Watsone!
Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Vyšší odvody na sociální pojištění

Server Podnikatel.cz připravil shrnutí ke konsolidačnímu balíčku, který včera představila vláda.

OSVČ se týká především změna minimálního vyměřovacího základu pojistného na sociální pojištění, který se má v letech 2024–2026 zvýšit z 25 % na 40 % průměrné mzdy.

Jak v článku píše Daniel Morávek: „Aktuálně by to znamenalo zvýšení minimální zálohy 2944 Kč na 4710 Kč. Zároveň se ale navrhuje, aby OSVČ platily pojistné nejméně z 55 % namísto současných 50 % základu daně.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Obejměte své drsňáctví

Copywriterka a kreativní koučka na volné noze Julie Cortés radí freelancerům, kteří se sebou občas nechají zametat, ať obejmou své drsňáctví:

„Z nějakého důvodu se někteří klienti — či poptávající — snaží diktovat pravidla. Prozradím vám tajemství: Nenechte je. Vše začíná u vás. Musíte být svým vlastním malým drsňákem. Musíte přestat tolerovat toto bezohledné chování. Tak často se necháme ovládnout strachem a úzkostí a přijímáme špatné zacházení, protože nic lepšího neumíme… nebo zrovna zoufale potřebujeme peníze. A jsme sami sobě překážkou, když nemáme nastavené dobré zásady (čti: hranice). Pochopte, že samostatná výdělečná činnost NEDÁVÁ ostatním právo šlapat po vás. Jako podnikatelé máte plné právo stanovit si vlastní pravidla, o čem se dá vyjednávat a přes co nejede vlak.“ (volně přeloženo)

Ve směle pojmenovaném článku Embrace Your Badassery pak dále autorka vysvětluje základní strategie jednání s klienty, kteří se snaží vnutit freelancerům svou vůli a nerespektují rovnoprávné postavení obou stran (viz i náš článek).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí