Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Podnikatelské rady pro freelancery, kteří si na volné noze jen přivydělají při práci v zaměstnání, jeden aby pohledal, píše Sara Polsky v úvodu svého článku právě na tohle téma.
Jejím klíčovým postřehem coby freelancerky na vedlejšák je, že je rozumné stanovit si určitý počet hodin, kolik je schopná měsíčně na volné noze odpracovat. To pak usnadňuje plánování a zároveň tím předchází přetížení či vyhoření, když by třeba vzala projekt, který je příliš časově náročný nebo vyžaduje dodržení těsných termínů.
„Přišla jsem na to, že měsíčně můžu vzít na volné noze práce v rozsahu 20 až 40 hodin podle toho, jak jsem zrovna vytížená ve své hlavní práci či jiných oblastech mého života,“ píše Sara. Vypozorovala také, že přivýdělky na volné noze z ní dělají lepší profesionálku, protože jí umožňují osvojovat si nové dovednosti, zkušenosti a budovat kontakty.
Spor, který je zajímavý i z pohledu nás freelancerů, aktuálně řeší lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká.
Jako poslední ze sportovců s ohledem na podmínky neuzavřela reprezentační smlouvu se Svazem lyžařů ČR. V novém návrhu totiž svaz nevystupuje jen jako instituce, která hájí zájmy sportovců, ale chce je zastupovat i jako marketingová agentura, což může ovlivnit vztahy s osobními sponzory a partnery daného profesionála. A jak uvedl tým kolem Ester:
„Vztahy s partnery se budují dlouhodobě, stojí na vzájemné důvěře a nemůže se k nim přistupovat tímto způsobem.“
Tady je naše Otázka týdne:
Odkládáš si nějakou část příjmů do rezervy?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Paul & John, Strike & Robin, Dan Gladiš & Lenka Schánová — profi tandemy jsou prostě super! Poslední jmenovaný stojí za Českou investiční konferencí, vynikající osvětovou a networkingovou akcí pro drobné investory. Letos 7.11.
Ještě pár drobných:
Mimo to, že je Víťa Válka uznávaný designér na volné noze, má taky skvěle zmáknuté osobní finance, o kterých napsal i několik výborných článků.
Jak investovat a jít do důchodu dříve je další z nich. V obsáhlém textu se Víťa tentokrát zaměřil primárně na investování, co sám vyzkoušel a co mu funguje. Věnuje se finanční rezervě i diverzifikaci a v závěru mj. radí, jak dobře investovat prvních 100 tisíc nebo více.
Jak Víťa píše v úvodu, je to z velké části o nastavení mysli a prvním krokem je zbavit se vnímání peněz jako něčeho nepříjemného. Dalším pak nebát se šetřit a nebát se říct si za svoji práci adekvátní odměnu.
„Většina z nás to, co vydělá, to rázem utratí. Na zajištění rizik, natož na investice do budoucna není dost času. A tak je náš život takové létání míčku od pálky ke stěně a zpět — dokud nás z toho »nelátne Džuzefa«, jak říká má žena. Ono přitom stačí se jen na chvilku zastavit, trošku to s těma penězma pofackovat a najet na nová pravidla. Nakonec to nebolí, ale než to překonáte, je to obrovský strašák v hlavě.“
Finanční sebeřízení je obecně velmi důležité a mezi freelancery bohužel, jak vyplývá z řady průzkumů, i často zanedbávané téma. Sami se mu proto pravidelně na sítích a v rámci našich videí věnujeme. Zrovna loni jsme o osobních financích a úsporném přístupu k životu i podnikání např. natočili mini-sérii rozhovorů, kterou jako první host vykopával právě Víťa:
Příjmové rozdíly mezi freelancery v Americe — Nový průzkum The Freelancer Pay Gap zanalyzoval data cca 6.000 amerických freelancerů a freelancerek, kteří vykázali za předchozí půlrok přes Upwork 100 či více hodin. Závěr je ten, že muži si celkově účtovali za práci ve srovnatelných pozicích o 48 % více než ženy.
Datový vzorek nebyl reprezentativní pro freelancery obecně, takže pro různé profese a obory byly zjištěné rozdíly až dramaticky odlišné. V některých technických profesích jako třeba DevOps byly obrovské, zatímco v jiných malé až zanedbatelné. A v některých jako třeba copywriting si účtovaly ženy o něco více než muži.
Co s tím? Průzkum nejen vyčíslil rozdíly, ale obsáhl také následujících 7 tipů pro stanovení ceny na volné noze (volně přeloženo, podrobnosti viz odkaz):
Další užitečná doporučení popisuje Sarah Duran v souvisejícím článku.
Poznámka: Ve Velké Británii odhalil podobný průzkum v roce 2020, že muži jako OSVČ měli o 43 % vyšší příjmy než ženy.
Na belgicko-nizozemském serveru NextConomy vyšel anglický rozhovor s Robertem Vlachem k připravované přednášce The Freelance Way of Personal Finance, kterou bude mít 6. října v Bruselu na konferenci Day of the Freelancer.
Celý rozhovor se točí hlavně kolem osobních financí a cenotvorby freelancerů:
„Já například jsem na volné noze přes 20 let, ale měsíční obraty a výdaje mi kolísají stále, což je dané souběhem projektů i vlivem širších tržních podmínek,“ říká Robert k problému, který pálí spoustu volnonožců.
„Vyvažování takové míry nejistoty není snadné pro nikoho z nás, bez ohledu na zkušenosti. V tomhle jsme všichni na jedné lodi,“ dodává.
Součástí rozhovoru je také ukázka z nového vydání knihy The Freelance Way u HarperCollins o tom, proč je dobré mít účetního či daňového poradce.
O bohatství a svobodě — Budování úspěšného byznysu nebo kariéry na volné noze vám do života vnese jiný druh svobody i bohatství než výhra v loterii.
Ve spolupráci s Finmagem přinášíme další nahrávku článku z rubriky o podnikání na volné noze. Původní tištěná verze článku vyšla v listopadu 2020 v časopise Finmag. Napsal a čte Robert Vlach.
Na volné noze je blaze — zvlášť když jste hollywoodská hvězda! Takhle například vypadaly podle Los Angeles Times hlavní body herecké smlouvy Roberta De Nira na film „Savage Salvation“:
Jak na Twitteru poznamenal spisovatel Ramit Sethi, který se zabývá osobními financemi: „Tohle je jedna z nejšílenějších smluv, jaké jsem kdy viděl.“
Vyplatí se i dneska dávat svou tvorbu na fotobanky? Grafik, autor projektu Dubánci a úspěšný fotobankéř Petr Václavek v krátkém klipu z přednášky pro think-tank Na volné noze sdílí svůj přístup:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.