Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Milan Sedláček je přední český (nebo spíš moravský) expert na oblast vinařství, vinohradnictví a výroby vína. Je autorem online encyklopedie Znalec vín a dalších publikací. Vedl úspěšné vinařské podniky, zaučoval someliéry a dnes jako konzultant pomáhá budovat nová vinařství. K natáčení našeho rozhovoru přivezl 22 lahví vína na degustaci. Zbývá jen popřát příjemný poslech a na zdraví!
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Robert Vlach byl hostem australského podcastu Wisepreneurs pro seniorní freelancery, který skvěle moderuje Nigel Rawlins. Svižně sestříhaný rozhovor obsáhl spoustu důležitých témat včetně dlouhověkosti v podnikání, cenotvorby a vyjednávání s klienty:
Hanka Zemanová je autorkou tří obrovských bestsellerů o zdravém jídle, vaření a životním stylu: Biokuchařka, BioAbecedář a Rytmus roku. V tomto otevřeném 5hodinovém rozhovoru vypráví nejen o zdravém jídle, umění žít a krásách života na venkově, ale také o práci spisovatelky na volné noze, moderním rodičovství či své poslední cestě do světa naslepo, která jí otevřela nové a netušené obzory.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Osvětový web Posviť si se rozšířil o novou část otázek „Spokojenější na volné noze“, které zpracoval Robert Vlach ve spolupráci s Michelle Losekoot, která za celým projektem stojí. V pracovním listu, který si můžete zdarma stáhnout a vyplnit, najdete pečlivě vybrané otázky pro zamyšlení nad vlastním podnikáním — pohledem člověka, odborníka a podnikatele. Některé z nich můžete znát i z našich pravidelných Otázek týdne.
„Podnikání na volné noze představuje poměrně náročnou kombinaci tří svébytných rolí: člověk – odborník – podnikatel. Stačí dlouhodobě zanedbat jednu z nich a snadno ohrozíš i ty ostatní, o celku ani nemluvě! Posviť si teď na všechny tři oblasti a třeba tě to přivede k podnikatelskému (p)osvícení – kdo ví?“
Jestli rádi testujete lifehacky pro lepší zdraví, mohlo by se vám líbit nové zařízení Elonga. Stojí za ním tým vývojářů z Česka a jeho funkcí je tělesný monitoring — na základě pravidelného měření dává pohybová a režimová doporučení s ohledem na aktuální úroveň stresu a regenerace. Upozorní např. na spánkový deficit a umí odhalit dlouhodobé problémy, které můžete řešit. Náramek přitom stačí nasadit jen ráno po probuzení zhruba na 3 minuty.
Snímač je vhodný pro sportovce, lifehackery a vůbec lidi, kteří se chtějí dobře starat o své zdraví, což je mezi volnonožci poměrně velká skupina. Do konce února je navíc možné koupit Elongu v rámci předprodeje s doživotním předplatným aplikace zdarma.
Otto Bohuš vydal druhou část svého velkého rozhovoru s předními českými profesionály. Tentokrát se otázky zaměřily na jejich život:
Mezi oslovenými jsou mj. Petra Dolejšová, Filip Dřímalka, Madla Čevelová, Broňa Sobotka, Robert Vlach, Michaela Weikertová, Jindra Fáborský, Bohdana Goliášová, Jan Řezáč, Lucie Čambálová, Ladislav Zibura, Tomáš Baránek a další.
Jedno z témat, které jsme probírali v podcastu s Tomášem Vachudou, byl perfekcionismus. Tom s jeho negativními projevy sám dlouho bojoval a teď k tomu vydal velmi obsáhlý článek s vševypovídajícím názvem: Jak léčit perfekcionismus.
„Většina lidí umí včas zastavit. Všimnou si hranice, za níž už jsou dostatečně blízko dokonalosti a nemá už smysl ladit poslední pomyslná procenta. Ta vložená energie, čas, nebo peníze, už prostě nepřinesou úměrný posun k lepšímu. Jenže pak jsme tu my. Perfekcionisté. My neumíme zastavit. My hranice nevidíme. Žádné nemáme. Vidíme jen cíl: dokonalost. Té chceme dosáhnout. Stůj co stůj.“
Tady je naše Otázka týdne:
Pokud máš v práci hektičtější či jinak náročné období, které aktivity ti nejvíc pomáhají odbourávat stres?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Náš člen, expert na sociální sítě a e-mail marketing David Artur Fiedler spustil společně s kolegy projekt Nevyhasni, jehož cílem je osvěta a prevence syndromu vyhoření.
Vedle vlastního výzkumu v oblasti syndromu vyhoření v Česku tým chystá také workshopy, přednášky nebo podcast. Odebírat můžete i pravidelný newsletter nebo se zapojit a pomáhat s rozvojem Nevyhasni napřímo.
„Spojujeme odborníky na psychologii a medicínu a snažíme se o této problematice informovat, a hlavně vyhoření předcházet,“ vysvětluje David v článku na Forbes.
Podnikání na volné noze je běh na dlouhou trať. Kariéry úspěšných freelancerů trvají i dlouhé desítky let, takže je přirozené, že na tak dlouhé cestě zažijí emocionální vrcholy i pády. Ty mohou zahrnovat stavy úzkosti, vyhoření čí přímo problémy s duševním zdravím.
Právě pro lidi čelící těmto problémům je tu Leapers — velká online komunita zaměřená na podporu duševního zdraví freelancerů a OSVČ v Británii i jinde. Vydávají užitečné zdroje, články i obsáhlé výroční reporty o duševním zdraví (dá-li se to tak říct).
A konečně jako další úroveň prevence vytvořili v Leapers sadu 10 Freelance Friendly závazků či pravidel pro organizace odhodlané podporovat freelancery.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.