Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Uznávaný kreativní kouč (a básník) Mark McGuinness vypouští již 5. sezónu svého podcastu 21st Century Creative pro umělce na volné noze a kreativní podnikatele. Kompletní archiv už má 42 epizod.
Mark také přidává novou úroveň podpory pro posluchače nabídkou placeného členství s exkluzivním obsahem za pouhý $1 na epizodu přes Patreon (nejznámější platforma pro tvůrce, kteří už díky němu od roku 2013 vybrali přes miliardu dolarů).
Svůj kompletní proces produkce podcastů pro vás odtajnil mistr podcastingu Dan Tržil.
Tomáš Rektor má obrovský dar mluvit o duševním zdraví tak, že je to srozumitelné a návodné zároveň. Sám pracuje a podniká jako psychiatr a psychoterapeut s několika dalšími kolegy pod značkou Terapie.info. V tomto rozhovoru s Robertem Vlachem se ale zaměřil hlavně na problémy s pracovním přetížením a stresem, kterým čelí i někteří nezávislí profesionálové.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Přišla vám poslední dobou nějaká poptávka, obchodní nabídka, nebo zpráva od kolegy přes messenger? Pokud jste na tom jako většina freelancerů, určitě ano. Instant messaging (IM) v pracovní komunikaci jenom kvete a nejspíš jen tak někam nezmizí, právě naopak. Trendem dneška jsou hlasové a video zprávy. Vzestup IM nicméně vede k oprávněným bezpečnostním obavám. Tyto zprávy mohou být snadno sledovány a analyzovány interně přímo provozovatelem platformy a často se to i z různých důvodů děje.
Možná si to neuvědomujete, ale Messenger, WhatsApp, iMessage, Skype, Viber i Telegram mají své bezpečnostní mouchy. Žádné perfektní a 100% bezpečné řešení bohužel neexistuje, ale když mrknete na srovnání na webu, některé instant messengery jsou bezpečnější než jiné (např. Signal, který používáme v našem týmu). Web nebyl nějakou dobu aktualizován, čili jej berte spíš jako úvod do tématu. Dobrá praxe je nejspíš používat dál svůj běžný IM nástroj pro rychlé chatování bez důvěrností, ale s klienty a pracovními týmy přepnout na bezpečnější kanál.
Martin Kavka rozjel super projekt Newslettery — měsíční newsletter o newsletterech. Příběhy, nápady, strategie. Píše je trochu netradičně ve sdílených dokumentech a zrovna vydal druhý díl. Můžete být mezi prvními odběrateli.
Vláda včera s jednou změnou schválila zavedení paušální daně pro drobné živnostníky — místo původního návrhu, který měl platit pro podnikatele s ročním příjmem do jednoho milionu korun, je hranice nově nastavená na 800 tisíc. Platit má od 1. ledna 2021 a jednotná měsíční platba pro příští rok vychází na 5740 Kč (zahrnuje daň 100 Kč, minimální zálohu na sociální pojištění zvýšenou o 15 % a minimální zálohu na zdravotní pojištění). Odpadnout by tím mělo mj. papírování spojené s daňovým přiznáním a přehledy k sociálnímu a zdravotnímu pojištění.
Dobrý zálohovací software by měl být bezpečný, spolehlivý, rychlý, cenově dostupný a automatizovaný, aby mohl zálohovat průběžně i na pozadí. Jedním z nejlepších řešení pro freelancery je CrashPlan, který nabízí neomezené cloudové úložiště i šifrované zálohy na externí disky za $10 za počítač a měsíc. V našem týmu používáme CrashPlan roky a je naprosto skvělý.
„Spontánní komunikace je základní lidská potřeba i přednost. Také v práci může být překvapivě efektivní. Nám k tomu stačilo dodržet jen pár jednoduchých pravidel,“ píše Robert Vlach v novém článku.
Spontánní komunikace je základní lidská potřeba i přednost. Také v práci může být překvapivě efektivní. Nám k tomu stačilo dodržet jen pár jednoduchých pravidel.
Číst dálPetr Kožnar je webdesignér, vývojář aplikací a grafik, kterého IT a počítače vždy bavily: „Zprvu to byly hry, ale ty mě postupně omrzely. Chtěl jsem něco tvořit a první volbou byly webové stránky. Načetl jsem si proto dokumentace a začal to zkoušet, nejdříve pro známé a rodinu.“
Ještě během studia se Petr postupně dostal ke složitějším projektům a brzy měl v portfoliu desítky spokojených klientů, mezi které dnes patří mj. Euromedia Group, Městská část Praha 10, Ostravská univerzita nebo Albert ČR: „Nedělám rozdíly mezi velkými a malými zakázkami, všechny jsou stejně důležité. Každá spolupráce nás v určitém aspektu posouvá vpřed. Nejvíce pak ty, které jsou technologickou výzvou. Například interní systémy, které usnadňují a zefektivňují chod firem, nebo on-line uživatelské systémy jako např. pro společnost Albert a její projekt Zdravá 5, kde jsme společně s kolegy realizovali objednávkový systém výuky pro organizace, lektory a administrátory.“ Na reference a přehled Petrových projektů se můžete podívat v jeho prezentaci.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.