Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Zajímáte se o pokrok v AI? Špičkový český expert na umělou inteligenci Stanislav Fořt tvoří společně se svou ženou Kristinou už pár let newsletter, který opravdu stojí za to odebírat.
Stanislav Fořt má doktorát z teorie hlubokého strojového učení na Stanfordu a ohromnou praxi v oboru. Působil např. ve startupu Anthropic nebo Stability AI a dnes se mj. podílí na výzkumu jazykových modelů v rámci Google DeepMind.
Tady je naše Otázka týdne:
Máš tip na nějaký skvělý podnikatelský seriál nebo film, který by měl rozhodně vidět každý?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Máte 15 minut? Zapojte se do našeho průzkumu Jak se ti daří na volné noze?
Podařila se nám úžasná věc — do měsíce od spuštění našeho průzkumu Jak se ti daří na volné noze? se nám sešla už tisícovka vašich odpovědí!
Vzhledem k tomu, že průzkum poběží až do srpna, máme jedinečnou příležitost počet respondentů ještě výrazně navýšit a získat tak mnohem hlubší pohled do podnikání, práce a života českých freelancerů.
Prakticky by to znamenalo, že byste si mohli výsledky průzkumu mírně zúžit a podívat se, jak např. odpovídali kolegové ve vašem oboru, nebo regionu, věkové kategorii, cenové hladině atd.
Platí tedy, že více odpovědí = větší datová hloubka a mnohem zajímavější výsledky.
Pokud jste dotazník průzkumu dosud nevyplnili a jste na volné noze (ať už zcela, nebo jen částečně), moc vás o to prosíme — každá další odpověď navíc má smysl a nezabere vám to více než 15 minut.
Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat — v září či říjnu je tu máte! Vřelé díky za váš čas, je to pro dobrou věc.
P.S. Nasdílejte prosím průzkum i svým kamarádům a sledujícím na sociálních sítích či kdekoliv uznáte za vhodné. Vyberte si některý z volně dostupných vizuálů průzkumu, nebo jednoduše přesdílejte příspěvek s ohláškou průzkumu na LinkedIn, Facebooku či X (Twitter).
Koukněte na pár fotek z mezinárodního setkání freelancerů v Německu, které pořádal koncem tohoto týdne Impact Hub Dresden ve spolupráci s naší sesterskou komunitou Freelancing.eu.
Delší 2denní formát se ukázal být perfektně vhodný pro dlouhé konverzace, pomalý networking a hluboké debaty.
První den zakončila 3hodinová debata s Robertem Vlachem a ponorem do velkých témat, jako je pokročilá cenotvorba, vyjednávání s klienty, techniky upsellingu, růstové strategie či prevence drahých chyb. Druhý den pak zahrnoval i uzavřený diskusní workshop o individuální cenotvorbě a různých obchodních modelech pro škálování práce freelancerů.
Připojili jsme se také k Hubí komunitní snídani, navštívili místní univerzitní kampus na společný oběd a užili si neformální večeře s povídáním dlouho do noci.
To vše se mohlo uskutečnit díky fantastické pohostinnosti týmu Impact Hubu Dresden a podpoře jeho zakladatele Lorenze Weila. Vřele doporučujeme oba jejich coworky v srdci Drážďan jako ideální pro freelancery včetně těch, kteří chtějí z Česka expandovat na německý trh. Bylo to famózní, díky!
Příští měsíc se koná podobný freelance meetup v Lublani ve Slovinsku, jen sto kilometrů od pláže.
V rámci pořadu Osudy vyšla na webu Českého rozhlasu před časem velmi pěkná 5dílná podcastová série se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou. V jednotlivých epizodách postupně popisuje svůj životní příběh — vzpomíná na dětství, na dobu, kdy se profesně postavila na vlastní nohy, i první zakázky, které formovaly její profesní cestu.
„Co na architektuře miluji dodneška snad nejvíc, je spolupráce s těmi, co tu architekturu staví.“
Jak to dnes vypadá s připravovaným statusem umělce pro profesionály pracující v kultuře? Sněmovna před pár dny v úvodním kole podpořila vládní novelu, která stanoví podmínky tohoto postavení.
Ministr kultury Martin Baxa připomněl, že status má pomoci hlavně umělcům, kteří pracují na volné noze a často se setkávají s ekonomickými nejistotami. Na webu Českého rozhlasu využití přehledně shrnula Klára Vlasáková:
„Prakticky se jedná třeba o podporu v případě, že člověku kvůli nemoci nebo třeba rodičovství silně poklesne příjem, status se může týkat také sociálního a důchodového pojištění, daní nebo autorského odměňování.“
Další důležité informace nedávno popsal Dan Morávek pro server Podnikatel.cz:
Novela aktuálně míří do 2. čtení a pokud návrh projde celým legislativním procesem, mohl by platit od roku 2025.
Ve středu 26.6. se koná naše setkání Na volné noze Na cestě v kreativním hubu KUMST v Brně.
KUMST Brno vytváří zázemí pro kreativní profesionály, ve kterém mohou svobodně tvořit, vzdělávat se a podnikat. Vytváří komunitu konkurenceschopných lidí, kteří spolupracují nejen mezi sebou, ale i napříč různými odvětvími. Pomáhá tak rozvíjet sféru na pomezí kreativních odvětví, umění a podnikání, čímž významně přispívá k soběstačnosti a dlouhodobé úspěšnosti tvůrců.
Tady je naše Otázka týdne:
Jsou pro tvé podnikání důležité cizí jazyky? Jestli ano, jak se v nich zlepšuješ?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Máte 15 minut? Zapojte se do našeho průzkumu Jak se ti daří na volné noze?
Včerejší setkání Na volné noze Na cestě bylo vůbec největší, jaké jsme kdy v Ostravě měli. Koukněte na fotky.
Akce v Impact Hubu se během celého, krásně slunečného odpoledne zúčastnilo na 50 freelancerů. Začali jsme prohlídkou coworkingu, kterým nás provedla Jarka Kořená, a jako už tradičně navázali dvěma debatami. První byla o podnikání, cenotvorbě a moderních metodách prodeje s Robertem Vlachem. Ve druhé části se pak coby speciální host představila Markéta Ubíková, naše členka a expertka na Google Workspace, která povídala mj. o své cestě do USA a připravovaném projektu Ženy MSK.
Ještě jednou děkujeme všem za účast a týmu Impact Hubu za celkovou podporu a spolupořádání akce. Bylo to moc příjemné!
Poslední setkání z aktuální série Na cestě se koná 26.6. v Brně.
Budoucí pozvánky najdete v našem newsletteru.
Jak v podnikání pečovat o tělo a mysl? Jakub Zadražil a Martin Šafařík se tomuto tématu nedávno věnovali v podcastu DoToho! Rozebrali mj. proč je lepší jít do řízeného diskomfortu než maximalizovat komfort, jak efektivně odpočívat nebo jak udržet rovnováhu mezi prací, vztahy, rozvojem a zdravím.
I když zmiňují primárně práci ve firmách, doporučení a myšlenky, které sdílí, jsou přenositelné pro podnikatele a freelancery obecně.
„Když v práci unavím hlavu na maximum, tělo přežívá. A pak se doma vykydnu na gauč? Chápu, že je to to nejlehčí řešení, ale zas je tam ta dualita: vyberu si komfort, ale pak to tělo, ke kterému se takhle dlouhodobě chovám, bude nekomfortní.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.