Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
„Není nic krásnějšího v byznysu, než posílat fakturu.“ Tradičně upřímná a hlavně komplexní přednáška o cenotvorbě z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO od Petra Pouchlého, kterou ocení hlavně začínající freelanceři.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Jedním z nejlepších způsobů, jak říci ne jako nezávislý profesionál, je určitě věta: „Jsem plně vytížen/á.“
Jak poznamenal Oliver Burkeman v nedávném vydání newsletteru The Imperfectionist, tato věta je stejně silná jako zdvořilá:
„[Tato fráze] může vyhrát cenu v dlouhotrvajícím hledání správného spojení slov, jak říci ne na žádost o váš čas – aniž byste ponechali prostor pro manévrování, ale také aniž byste byli vůči žadateli zbytečně nepříjemní. … Je to silnější než pouhé konstatování, že toho máte momentálně hodně, což ponechává možnost přidat něco dalšího. Ale také to přebírá zodpovědnost za situaci; neznamená to, že požadavek druhé osoby má nízkou hodnotu, jen že můj rozvrh je náhodou plný.“
Tady je naše Otázka týdne:
Jaký byl tvůj nejlepší podnikatelský fuckup, o který se můžeš podělit?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Jednání s náročnými klienty je součástí práce na volné noze. Pokud je zvládáme dobře, dělají z nás lepší a kompetentnější profesionály, což je často zřejmé až při zpětném pohledu: Jednání s klientem, které byste jako začátečník považovali za obtížné, může být po získání více zkušeností poměrně snadné.
Některé základní strategie pro začínající freelancery, jak jednat s náročnými klienty, jsou uvedeny v článku, který napsal Joseph Russell pro Worksome:
S pomalu se blížícím termínem pro podání daňového přiznání za rok 2022 Daniel Morávek na serveru Podnikatel.cz upozorňuje, že i když už máte datovou schránku, daňové přiznání nemusíte podávat právě skrze ni.
„Klidně lze využít online finanční úřad, do kterého se lze přihlásit třeba prostřednictvím bankovní identity, či jiný způsob elektronického podání. Kdo navíc datovou schránku ještě nemá zpřístupněnou, může podat daňové přiznání v papírové podobě.“
Je pro vás náročné říkat lidem „ne“? Nebojte, bojujeme s tím všichni. A v této sbírce 31 šablon se můžete podívat, jak se dá říci ne v různých situacích — ať už se to týká nového projektu, pozvánky na schůzku nebo třeba účasti na nějaké akci. Ve výběru jsou i ukázky reakcí známých osobností jako Naval Ravikant, Tim Ferris nebo James Clear.
Většina z nich představuje poměrně zdvořilé a přátelské způsoby odmítnutí nabídek, pozvání apod. Výjimkou je snad jen tato odpověď Steva Jobse jménem PR týmu společnosti Apple: „Prosím, nechte nás na pokoji.“
Slyšeli jste někdy o midlancerech či midlancingu? Tato neobvyklá slova se v zahraničí používají již nějakou dobu. Označují atypické pracovní uspořádání někde mezi prací na volné noze a běžným zaměstnáním, jak vysvětluje v krátkém článku Anna Janssens:
„Jako midlancer pracujete nezávisle, ale jste vázáni na midlancingovou agenturu. To znamená, že nejste OSVČ, ale máte status zaměstnance. Výhodou midlancingu je, že dostanete mnoho různorodých zadání, na kterých můžete pracovat. A díky tomu je vaše práce velmi rozmanitá.“
Udělejte si hodinu čas a pusťte si praktický, názorný úvod Roberta Vlacha do toho, jak přemýšlet o řízení svých financí, když jste na volné noze.
Záznam z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO můžete sledovat na našem podcastu a YouTube:
Společně s rozhovorem o knize Na volné noze natočila Hana Jadavan s Robertem Vlachem i bonusové povídání dvou knihomilů o čtenářských návycích:
O umělé inteligenci ChatGPT a vyhlášené AI válce vyhledávačů Google a Bing od Microsoftu už toho média napsala hodně.
Co v tom humbuku ale trochu chybí, je pohled architekta fulltextového vyhledávače. A právě ten nabízí poslední epizoda seznamáckého podcastu Stopáž, jejímž hostem byl spolutvůrce vyhledávače Seznam Dušan Janovský (alias Yuhů).
Pozoruhodný rozhovor dává nahlédnout do zákulisí bitvy vyhledávačů. Pokud tvoříte obsah pro webové stránky, ať už jako copywriteři či jejich provozovatelé, tohle povídání si rozhodně pusťte. Zasvěcenější technický brífink k možným důsledkům nastávajících změn jen tak nenajdete:
P.S. Další dva rozhovory s Dušanem teď vyšly i na Lupě a v podcastu Online Plus.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.