Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Mnoho freelancerů má podobný problém — za svou práci by si mohli účtovat klidně dvakrát nebo i třikrát tolik, ale nikdy se k tomu neodhodlají… Jestli jste na tom podobně, s řešením vám pomůže tenhle článek o validaci ceny.
„Stanovení ceny je základní podnikatelská svoboda. Vzdejte se jí ze strachu či z obavy, co si klienti (nebo kolegové) o vás pomyslí, a máte zaděláno na mnohem větší problém, než že tu a tam neklapne nějaká zakázka. Což ostatně nemusí být nutně špatně.“
Jak s minimem plánování dosáhnout maximálních výsledků? Praktický rozhovor dvojice Dan Tržil a Dan Gamrot mj. o návycích, nastavení priorit a taky o tom, co jsou ty nejjednodušší kroky s největším efektem.
„Vždycky říkám: Naplánuj si nejdříve to, co je mimo práci, potom plánuj práci. Hodně lidí na to jde naopak a pak jim nezbývá čas na dobíjení baterek.“
Před rokem jsme na našem YouTube kanále spustili minisérii rozhovorů o finančním sebeřízení a úsporném přístupu k životu i podnikání.
A prvním hostem nemohl být nikdo jiný než designér Víťa Válka, který se právě těmito tématy zabývá už řadu let. Ve společném povídání s Robertem Vlachem kluci mj. probrali:
Celý rozhovor je i na Spotify i YouTube:
„Jít na volnou nohu bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem udělala. A to i přesto, že jsem první dva roky s každou zakázkou počítala, jestli mám už alespoň na ten nájem a na jeden rohlík denně.“ — marketérka a️ copywriterka Bára Perglová píše v článku Volnonožci a další naháči o těžkostech podnikání i hledání profesní identity.
Horních 10 % freelancerů si účtuje v průměru 197 dolarů za hodinu — podle průzkumu, který mezi svými uživateli/freelancery provedl Mailchimp. Výsledky tedy nejsou reprezentativní pro freelance ekonomiku jako celek. Jinak to ale mají zpracované velmi pěkně.
HarperCollins dnes vydal původně českou knihu The Freelance Way pro všechny freelancery v Indii, Pákistánu, Bangladéši, Nepálu, Bhútánu, na Srí Lance a Maledivách.
Úvodník dnešního newsletteru Na volné noze:
Že všichni odsuzujeme ruský útok na Ukrajinu a s napětím sledujeme další vývoj, je zjevné. Nassim Taleb to komentoval tak, že „zatímco v běžných časech je 99,9 % zpravodajství šum, posledních pár dní je všechno signál“ — a má pravdu.
Útok na Ukrajinu je strašlivým aktem války proti zemi, která se rozhodla přijmout naše západní, demokratické hodnoty a jako taková si zaslouží veškerou naši podporu a pomoc — nejspíš s výjimkou té přímé vojenské, protože ruský diktátor Vladimir Putin vyhrožuje jadernou odvetou.
Žádná diktatura, ani ta ruská, nestrpí lidi, kteří jsou nezávislí a podnikaví, svobodně říkají, co si myslí, a chtějí volně rozhodovat o svém životě, majetku i demokratickém rozdělení moci. Ruská invaze tak představuje zásadní ohrožení světového pořádku a hodnot, které jsou stěžejní i pro většinu z nás na volné noze: Nezávislost. Volnost. Svoboda.
Zlo, kterému teď Ukrajina a celý Západ čelí, rostlo pozvolna. Proto bych dnes rád zde v úvodu zmínil pár zdrojů, které umožňují současnou situaci chápat v širších souvislostech a aktuální vývoj jen potvrzuje jejich relevanci:
Sláva Ukrajině!
P.S. Za naši rodinu dnes posíláme 50.000 Kč na humanitární pomoc Ukrajině přes Člověka v tísni. Pomáhat lze i mnoha jinými cestami a způsoby, jejichž ucelený přehled najdete na tomto webu.
Chystáš se udělat svůj první krok do světa podnikání? Zmapuj si terén předem podle tohoto průvodce a zvládneš to mnohem líp.
Číst dálThe Hollywood Reporter natáčí posledních několik let výborné rozhovory u kulatého stolu, kde se ve společné diskuzi potkávají vždy zástupci jedné z filmových profesí — ať už jde o režiséry, herce, producenty, animátory, dokumentaristy nebo třeba kameramany.
Špičkoví profesionálové napříč obory zde sdílí své postřehy a zkušenosti, mluví o aktuálních projektech i vlastním přístupu k práci. V archivu na YouTube už dneska najdete desítky záznamů. Tady je výběr několika z nich:
Dušan Janovský, zakladatel úspěšného vzdělávacího webu Jak psát web a spolutvůrce vyhledávání Seznamu, ve výborné a velmi praktické přednášce v přednášce pro náš think-tank popisuje, proč se vyplatí tvořit obsahové weby a jak na to můžete jít jednoduše i bez větších znalostí programování: „Pokud někdo podniká a chce se prosadit jako značka, mít zakázky a být známý v komunitě, není nic lepšího než mít obsahový web.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.