Kreativita v podnikání a ekonomika tvůrců

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 21-30 z 185 novinek v kategorii

Pozitivní příběhy freelancerů

„Cítíte se sklesle ohledně svých vyhlídek?“ ptá se freelancerů na začátku článku Tom May a ukazuje, že uprostřed šera existuje nespočet pozitivních příběhů, které nám připomínají radost a naplnění, jaké přináší kreativní práce. Od vzrušení z hotových návrhů použitých v praxi až po hrdost, když v rukou konečně držíte knihu, na které jste pracovali.

Důležité podle Toma je nenechat mírnou sklíčenost přerůst až do skutečné deprese. Aby dal svým slovům konkrétní podobu, sdílí zkušenosti z komunity kreativců – okamžiky, které těmto freelancerům pomohly pokračovat navzdory pochmurné atmosféře. Chce touto cestou mj. ukázat, že když si udržíte pozitivní myšlení, věci se obrátí k lepšímu, a to často tím nejméně očekávaným způsobem.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

#21 Martin Kavka

Martin Kavka je zakladatelem projektu Čeština 2.0 a spoluautorem bestselleru Hacknutá čeština. Svou práci a tvorbu sám označuje za obsahové podnikání. Píše průkopnické Newslettery.cz, natáčí podcasty Tvůrcast a Tajný jazyk. S manželkou Alicí a jejich dětmi budují rodinné deskovkářství 4 Kavky. Martin je zkrátka nepřehlédnutelná osobnost, jeden z hybatelů českého internetu a ekonomiky tvůrců.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

1000 skutečných fanoušků

Znáte tezi o 1000 skutečných fanoušcích? Říká, že jako kreativní profesionál nepotřebujete miliony sledujících, stačí vám 1000 těch skutečných, kteří vás budou podporovat a nakoupí. Jessica Abel ale tuto myšlenku v dalším ze svých výborných článků vyvrací a poukazuje na to, že mezi teorií a praxí je velký rozdíl. A že počet lidí, kterým musíte nabídnout své produkty či služby, abyste dosáhli 1000 prodejů, je mnohem větší, než se podle této lákavé myšlenky může zdát.

„Získat těch 1000 skutečných fanoušků a udržet je, se zdá být pro většinu téměř nedosažitelné, což pak často vede ke zklamání a sebeobviňování. Nastává tedy čas na vyvracení mýtů,“ píše Jessica v úvodu a přibližuje mj. výzvy, kterým tvůrci na volné noze při snaze o finanční stabilitu čelí.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Proč psát

Jaké má psaní výhody a proč s ním vůbec začít? Ondra Ilinčev sepsal dvoustý článek na svůj profesní blog a u té příležitosti sdílí postřehy k tomu, co mu psaní přináší a jak překonat některé bloky, které by vás mohly brzdit.

„Tvorba obsahu, a hlavně zajímavého osobního obsahu, vás ukáže na radaru potenciálních klientů. Já od nich slyším nejčastěji: Líbí se nám, jak o věcech přemýšlíte. / Potřebujeme vnější pohled na náš byznys.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Vnitřní kritik

Svému vnitřnímu kritikovi, hlasu plnému pochyb, který se objevuje během tvůrčího procesu, čelí mnoho kreativních profesionálů. Tento hlas, jak říká Jessica Abel, často brzdí tvůrce tím, že v nich udržuje pocity nedostatečnosti a strachu, což mj. vede k prokrastinaci a snížení sebedůvěry. Na rozdíl od populárního přístupu, který spočívá v tom, že tohoto vnitřního kritika umlčíte nebo s ním bojujete, Jessica navrhuje, že je lepší zaujmout empatický a chápavější postoj – a spíše než coby nepřítele vnímat vnitřní hlas jako váš ochranný mechanismus.

„Soucit s vnitřním kritikem vám umožní činit rozhodnutí na základě vašich cílů, a ne vašich strachů.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Víc práce ≠ víc peněz

Zkušená tvůrkyně a spisovatelka Jessica Abelová napsala výborný osvětový článek o tom, proč tvůrci sklouzávají k tomu, že přidávají různé „výdělečné“ činnosti, aniž by to vedlo k vyššímu výdělku. Přidává také doporučení, jak přemýšlet o financích v podnikání tak, aby se kreativní člověk vyhrabal ze situace, kdy pracuje stále víc, ale na příjmech to není moc znát:

  1. První otázka, kterou si musíte zodpovědět, zní: Co je pro vás dostatečný příjem?
  2. Ujasněte si své osobní nároky (vedle zvýšení příjmů)
  3. Využijte to, co máte po ruce, abyste si vytvořili způsob práce, který naplní vaše osobní potřeby a zvýší váš příjem
Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Kreativita Reného Nekudy

Náš člen, výborný lektor tvůrčího psaní René Nekuda se stal garantem vzdělávací části pro StartupJobs za kreativitu. Výsledkem je mj. i tento povedený online kurz o kreativitě, do kterého se můžete pustit zdarma.

René v kurzu popisuje přístup k rozvíjení a trénování kreativity, ale např. i to, jak ji nacenit a jaké typy spoluprací se v kreativním průmyslu vyskytují.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Karel Zeman vs. Star Wars

Pokud máte rádi Star Wars a filmy Karla Zemana, tohle video si užijete. Náš člen, AI video maker David Spáčil totiž vytvořil hodně originální a povedenou kombinaci obou světů — AI trailer na Hvězdné války, jak by je natočil slavný český režisér.

„Jedno cca 90sekundové video, jako tyhle Star Wars, zabere řádově vyšší desítky hodin, ale je to rozprostřené po volných chvílích třeba do dvou měsíců. Určitě by to šlo udělat podstatně rychleji, ale já se do toho pokaždé zanořím a každý detail musí být v rámci možností perfektní,“ říká David v krátkém rozhovoru pro Muzeum Karla Zemana.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Herní ilustrátor na volné noze

Tomáš Duchek studoval produktový a průmyslový design, ale nejvíc ho to táhlo k digitální malbě. Dal proto dohromady portfolio, na základě kterého získal první práci v herním studiu Warhorse. Po pár letech se dal na volnou nohu, namaloval sadu karet pro slavnou sběratelskou hru Magic the Gathering a dnes spolupracuje mj. s Disney nebo Star Wars. V rozhovoru na webu ČT Art mluví např. o tom, jak jeho práci ovlivňuje umělá inteligence.

„Myslím, že kdyby před dvaceti lety byly na internetu k dispozici takové tutorialy, jaké jsou na něm dnes, posunul bych se v digitální malbě rychleji. Já se tím musel prokousávat sám, metodou pokus omyl.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

#17 Dalibor Mráz

Dalibor Mráz je světově uznávaný bubeník, který se dnes nejvíc angažuje jako mistr zvuku, hudební skladatel a technologický inovátor v rodinné firmě QQ studio. To patří ke špičce filmové a vizuální produkce v Česku. Produkovali např. oba díly Princezny zakleté v čase. V QQ podcast studiu, které je součástí ostravské centrály, vznikají všechny naše rozhovory a ani tento nebyl výjimkou.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí