Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Nešlo by to levnějc? je dnes hlavně Instagramový účet, který sbírá reálné žádosti o práci zdarma, za příslib zviditelnění i různé další atypické poptávky. Výborný je v tomhle mimochodem taky twitterový účet, který spravuje umělec Ryan Estrada.
Jste na volné noze a zrovna se chystáte klientům zdražovat kvůli inflaci? Přidejte i další argumenty, aby chápali, že profesně rostete ještě mnohem víc, píše Robert Vlach v tomto novém článku.
Jakub Dvořák už přes dva roky rozvíjí Rozbité prasátko — zasvěcený blog a taky podcast, kde se věnuje základům finanční gramotnosti a taky investování, jak s ním začít a na co si dát pozor. Pravidelně řeší témata, která ocení nejen lidé na volné noze, ale v podstatě každý, kdo se zajímá o to, jak lépe nakládat se svými penězi.
„Žádný návod, jak rychle zbohatnout a přijít k penězům, ode mě nečekejte. Pokud chcete vydělat rychle, přečtěte si deník Blesk. A pak se modlete, ať nepřijdete o střechu nad hlavou.“
Kolik musím mít klientů, aby mi podnikání začalo přinášet zisk? Jakou mám dát cenu za účastníka kurzu, aby se mi to vyplatilo? Lucie Krausová přesně na tyto dotazy odpovídá v tomto článku a názorně ukazuje, jak si spočítat svůj bod zvratu — abyste zjistili, při jakých cenách a při jakém množství zaplatí podnikání všechny náklady a začne vám vydělávat.
„Bod zvratu (bod zlomu, break even point) zní jako odborné, možná až nesrozumitelné slovo. Když se na něj ale podíváte selským rozumem, může vám hodně pomoci s nastavováním vašich cen a podnikání vůbec.“
Jaká jsou finanční rizika podnikání a na co dalšího si dát pozor? Dominika Špačková sdílí na YouTube kanále Maminkatelky krátká videa ze svých kurzů, nejen pro ženy a podnikající maminky — najdete v nich mj. doporučení a tipy, jak se vyhnout největším chybám a podnikat s minimálním riskem a respektem k rodině i k sobě.
Všechna videa najdete i na webu Maminkatelky.
„Téměř každý z nás se může pokusit o něco podobného,“ říká v 9minutové přednášce pro náš think-tank Daniel Gladiš, autor dvou bestsellerů o investování do akcií a zakladatel investičního fondu Vltava — a myslí tím přístup k investování volného kapitálu podle legendárního investora Warrena Buffetta. Výborný námět k zamyšlení nad vlastním finančním řízením nejen pro freelancery.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Platební terminál SumUp poslední dobou trenduje mezi prodejci na akcích — dobrý tip např. pro rukodělné tvůrce, kteří vyrážejí na trhy a hledají jednoduché řešení pro přijímání plateb. Je kompatibilní s telefony a tablety (iOS i Android), má NFC pro bezkontaktní platby a dá se jednoduše připojit přes Bluetooth.
Vyjednávání o cenách tvůrčí práce — výborný stream kreativního dua Michael Petrus a Tomáš Sobel, který si teď můžete pustit ze záznamu na YouTube.
„Licitování o cenách s klienty je o technikách vyjednávání, komunikaci, ale hlavně o tom poslouchat své klienty. Doporučit, vymyslet a zpracovat řešení v kontextu potřeb i rozpočtu tak, aby byly obě strany spokojené. Nedělejte dlouhé tanečky, ušetřete svůj čas i energii a jděte rovnou na věc.“
Další tip pro autory, kteří chtějí monetizovat svou tvorbu. Denisa Hrubešová a David Slačálek v tomto článku popisují jak rozjeli platformu Pickey, kde si mohou uživatelé (podobně jako např. na Patreonu) na měsíční bázi předplácet obsah od tvůrců videí, podcastů, fotografií nebo textů. Ostrý start měla služba začátkem září.
„Nechceme být jen platformou. Chceme v Česku aktivně bojovat za myšlenku, že je normální platit za obsah. Posloucháme tvůrce, kteří jsou na naší platformě aktivní, a snažíme se implementovat funkce, které jim pomohou se soustředit pouze na to, co je jejich hlavním cílem.“
„Mým úkolem dnes je představit způsob, jak sám sebe udržuju v klidu v rámci financí,“ říká lektor osobní produktivity Daniel Gamrot v úvodu přednášky pro náš nedávný think-tank. V krátké ukázce popsal svou jednoduchou tabulku a jak mu pomáhá udržet si dobrý přehled v příjmech, nákladech i klientech.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.