Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Podnikatel.cz připomíná chystanou změnu, která se bude nejspíš týkat i mnoha freelancerů: „Od roku 2023 se osobám samostatně výdělečně činným a také některým dalším fyzickým osobám zřídí datové schránky. Zřízeny však budou i těm OSVČ, které svou živnost pozastavily nebo přerušily.“
V dřívějším příspěvku Daniel Morávek sepsal odpovědi na nejčastější otázky k tématu.
Přemýšlíte, že byste si pořídili nastavitelný polohovací stůl pro práci vestoje? Náš člen Miloš Lácha sepsal užitečnou recenzi na model od značky Liftor, který si před časem koupil, a přidal i tipy, jak vybírat.
„Určitě vám doporučuji si práci vestoje ale ještě před nákupem vyzkoušet, můžete si třeba monitor a klávesnici dát na podložku na stůl (několik balení kancelářského papíru je varianta nejlevnější), nebo notebook postavit doma na komodu a zkusit pracovat takto. Já to kombinoval s prací vsedě a vestoje ještě než jsem stůl koupil a zjistil jsem, že mi to vyhovuje a proto jsem se pro stůl rozhodl.“
Pokud trávíte každý den hodiny u počítače, může být střídání práce vsedě a vestoje dobrou prevencí vzniku zdravotních problémů, ke kterým dlouhodobá sedavá práce často vede, ať už jde o bolesti zad, problémy s držením těla nebo jiné obtíže. Na konci Milošova textu mimochodem najdete odkazy na další články k tématu včetně dvou z našeho blogu.
„Jsme svědky naprosté revoluce,“ říká vývojář David Grudl ve vynikajícím rozhovoru o rozmachu nástrojů umělé inteligence v oblasti generování obrázků a videí. Vysvětluje velmi srozumitelně i pro naprosté laiky, jak tyto nástroje fungují, a je také poměrně optimistický, pokud jde o jejich další využití kreativci.
Mimochodem, AI generátor DALL-E 2 je nově přístupný všem. K registraci dostanete 50 kreditů a každý měsíc se vám zdarma dobije dalších 15.
Pro představu, takhle vypadá námi vygenerovaný obrázek „copywritera na volné noze na ulici plné lidí.“
Tady je naše Otázka týdne:
Která aplikace ti za poslední dobu změnila život k lepšímu?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Stable Diffusion je další enormně populární model umělé inteligence pro generování obrázků na základě popisku (tzv. promptu).
Od dalších text-to-image AI generátorů jako Midjourney, DALL·E 2 či Imagen se Stable Diffusion liší tím, že má otevřený zdrojový kód a můžete si jej nainstalovat i na svůj počítač — nebo vyzkoušet zdarma v cloudovém nástroji DreamStudio.
Hromadu zajímavých informací a tipů kolem najdete v novém Finmag newsletteru Jak na generování obrázků a textů, který napsal Michal Kašpárek. Mj. v něm zmiňuje hojně diskutovanou novou dovednost: prompt inženýring 🤖
Ve 3,5hodinovém videu Můj kompletní produktivní workflow ukazuje Jiří Benedikt systém, který si v průběhu let vybudoval — jak pracuje s chytrými poznámkami, úkoly, kalendáři, ale taky jak plánuje nebo jak se vzdělává. A co za nástroje a procesy k tomu všemu používá. Pokud hledáte inspiraci nebo osvědčené tipy, koukněte. Video je přehledně rozdělené do kapitol.
„Je celkem běžné, že profesionálové používají hodně nástrojů. Asi vás nepřekvapí, že šéfkuchař má 15-20 nožů nebo že řemeslník má 15-20 šroubováků. Tak já mám 15-20 aplikací.“
Jiří se postupně věnuje např. diktování poznámek do Apple Watch, metodě Zettelkasten, vychytávce Stream Deck, kterou nedávno v recenzi popsal i Tomáš Vachuda, a taky řadě aplikací jako Workflowy, Notion, Trello, Gmail nebo třeba Feedly, které sami spokojené už pár let používáme; je to skvělý pomocník pro sledování desítek nebo i stovek zdrojů. Podobných odzkoušených doporučení je ve videu celá hromada.
Jestli někdo opravdu ve velkém testuje vychytávky pro zpříjemnění a zefektivnění práce, pak je to komunita profesionálů na volné noze. A tady je další takový tip od Tomáše Vachudy, který sepsal podrobný článek o své zkušenosti s nástrojem Stream Deck.
Jde o malou klávesnici, na které si můžete nastavit tlačítka s libovolnou ikonou a takřka libovolnou funkcí — třeba pro ovládání multimediálních souborů, spouštění aplikací, vkládání přednastaveného textu nebo, pokud natáčíte videa, ke snadnému přepínání kamer.
Tom se efektivitě, výkonnosti a práci s energií věnuje dlouhodobě a mj. na toto téma chystá i knihu, takže má tyhle věci dobře zmáknuté a jeho doporučení mají váhu. V článku popisuje, co zařízení reálně umí, jestli se skutečně vyplatí a pro koho je případně vhodné. Popisuje nastavení a názorně navíc ukazuje, k čemu Stream Deck sám používá.
„Nutno říct, že to není levná hračka. Ta moje verze stojí 3.700 Kč. Ale jak jsem zmínil, tak třeba moje myš mi šetří 30 % času. Stream Deck pro mě osobně nemá až takový potenciál, protože je to další zařízení, ke kterému musím přesunout ruku, tudíž vznikne krátká prodleva (na rozdíl od vícetlačítkové myši). Ale i přesto si myslím, že kdybych neměl myš a Stream Deck si dobře nastavil, tak ušetřím minimálně 20 % času. Ve výsledku se mi cena vrátí možná už do týdne.“
Tenhle tip máme od našeho oblíbeného lifehackera Tomáše Baránka, který jako vydavatel a editor hojně používá E-Ink tablety ke čtení a psaní poznámek. Jeho workflow je poměrně pokročilé, takže pokud jde o vybrané nástroje, výběru můžete rozhodně věřit.
Nedávno Tom upozornil na dva gadgety, které kromě svého iPadu Pro rád používá:
Ani jeden z těchto dvou přístrojů není zrovna levný, ale pokud intenzivně pracujete s digitálními dokumenty a texty, mohou se vyplatit a zvýšit vaši produktivitu.
Tady je naše otázka týdne:
Jak a kam si zapisuješ své poznámky či nápady?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
„Pište věci, co jsou nadčasové,“ doporučuje PPC specialistka Petra Větrovská v přednášce na našem think-tanku, kde ukázala, jak vznikl její osvětový web Zaklik.cz.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.