Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Datový novinář na volné noze Jiří Burýšek založil před zhruba dvěma roky YouTube kanál Jirka vysvětluje věci, kde v krátkých videích srozumitelně popisuje a rozebírá aktuální témata a fenomény současnosti. Dnes zde má už přes 250 tisíc odběratelů. V nedávných epizodách se věnoval např. tomu, co se děje s tělem, když málo spíme, nebo jaké jsou negativní dopady zahlcení informacemi.
Za svou práci byl dvakrát nominován na ocenění Křišťálová lupa a v loňském rozhovoru pro Radio Wave mj. přiblížil, jak jeho videa vznikají a že za přípravou jednoho videa bývá klidně 100 hodin práce: „Jen vymyšlení, co od videa chci, trvá dny.“
Mimochodem, Jirka je také autorem analytického webu Bezfaulu.net, který se zabývá argumentačními fauly, manipulacemi a zkreslením ve zpracování informací.
Psycholožka a lektorka ze Stanfordovy univerzity Kelly McGonigal v této sice starší, ale hodnotné TED přednášce popsala, proč změnila svůj pohled na stres a jak toto odlišné vnímání může být dlouhodobě prospěšné.
„Může změna pohledu na stres dopomoci k lepšímu zdraví? Věda tvrdí, že ano. Pokud změníte své smýšlení o stresu, změníte také reakci svého těla na stres,“ říká McGonigal v záznamu, který si můžete pustit i s českými titulky (případně si přečíst český přepis).
Mimochodem, v této souvislosti stojí za připomenutí také výborná přednáška předního českého psychiatra Tomáše Rektora, kterou měl v rámci našeho setkání think-tank v Praze — předložil v ní pozitivní a naprosto srozumitelný pohled na to, jak předcházet problémům s pracovním přetížením.
4,5hodinový rozhovor o umělé inteligenci?
S top AI expertem Honzou Romportlem, který je navíc čerstvě na volné noze?
To chceš! — 2. epizoda nového podcastu Na volné noze je zde 🤩
Jan Romportl je AI–člověk. Vystudoval kybernetiku a umělou inteligenci, pak vedl vyhlášené AI centrum O2. Teď je na volné noze jako AI expert a konzultant. V novém rozhovoru si s Robertem Vlachem povídali o nástupu umělé inteligence.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Hledáte příjemný rozhovor k poslechu? Konzultant pro IT a Google Workspace a náš člen Pavel Minář byl hostem podcastu Kam jdeš, kde v rámci společné procházky s moderátorem Petrem Michálkem mj. mluvil o své práci, motivacích a směřování v profesním životě.
„Když jsem se rozhodl pro ajťařinu, že to budu dělat na sebe a nebudu mít nikoho, kdo by mi hlídal termíny, vystavoval faktury nebo zařídil, že bude podané daňové přiznání a nepřijde na mě finančák, tak jsem si říkal, že je to vlastně jednoduché. Cokoliv. V IT, v řemesle… Nemusím být génius, ale musím držet slovo a dodržovat termíny.“
V informování o AI nástrojích se záměrně omezujeme jen na ty klíčové, jako je ChatGPT, GPT-4, Midjourney — nebo právě novinka známá jako Auto-GPT.
Auto-GPT je autonomní „AI agent“, kterému zadáte v přirozeném jazyce nějaký úkol a on se jej pokusí splnit. K tomu využívá API volání ChatGPT (tj. GPT-4 nebo GPT-3.5) pro rozbor zadání, jeho rozdělení na podúkoly či dokonce ladění vlastního kódu. Umí také procházet či prohledávat internet, případně využívat dalších služeb, ke kterým dostane přístup.
Projekt vznikl jako open-source experiment na Githubu, ale vyvolal takové pozdvižení, že už je označován za příští velkou věc v AI. Služby jako tato mohou brzy plnit úlohu samočinného rešeršéra či asistenta, kterému zadáte jednodušší úkol a on vám doručí v krátkém čase použitelný výstup.
Samozřejmě to má ještě spoustu much, ale jisté kouzlo či ohromení AutoGPT experimentům upřít nelze. Vývojáři si mohou svého agenta rozchodit sami. Veřejnost pak může Auto-GPT v omezeném rozsahu vyzkoušet na webech jako AgentGPT či God Mode, případně kouknout na nějaké video:
Poznámka: O Auto-GPT byla také řeč v našem novém 4,5hodinovém rozhovoru s předním AI expertem Janem Romportlem 👇
Novinky ze světa podnikání na volné noze pro vás vybíráme a publikujeme nejen na sociálních sítích, ale i v měsíčním newsletteru. Dan Šácha teď připravil jejich shrnutí za 1. kvartál roku 2023 v podcastu a hlavně na videu:
Grafik a logo designér Ondřej Kulíšek už několik let natáčí na YouTube krátká, několikaminutová videa pro začínající designéry, kolegy z oboru a vůbec každého, koho zajímá grafický design.
Pokud vás tento obor láká, můžete si pustit např. starší epizodu, ve které Ondra mj. odpovídá na otázky: Kam jít jako grafik po škole? Kde začít? A jaké jsou výhody a nevýhody práce na volné noze?
Zatím poslední video nazvané Jak získat dokonalý design? pro vás naopak může být přínosné, když s grafikem spolupracujete a zadáváte mu práci — obsahem je totiž právě to, na co při zadávání myslet a jak celkově s grafikem komunikovat, abyste ve výsledku ušetřili čas i peníze a získali z takové spolupráce co nejlepší výsledek.
„Věřím, že podnikání je nejlepší cesta k osobní svobodě a tomu, jak si vytvořit život podle vlastních představ,“ říká Dan Tržil v úvodu zcela nového podnikatelského podcastu Byznyscast, který spustil před pár týdny.
Jak Dan dále popisuje, tenhle pořad má být ryze praktický a v rozhovorech plánuje rozebírat mj. to, co dnes v podnikání funguje a jak dělat byznys efektivně, zajímavě a s ohledem na naše silné stránky.
Hosty prvních dvou epizod jsou shodou okolností dva naši členové, špičkoví profesionálové — konzultant webů Jan Řezáč a nadšený učitel angličtiny z Brna Broňa Sobotka. Zatímco Honza mluví např. o vydání své knihy Web ostrý jako břitva a posunu z freelancera do malé agentury, povídání s Broňou se zaměřuje na to, jak tvořit a propagovat online produkty.
Ve zkrácené verzi si můžete rozhovory pustit na YouTube, Spotify nebo iTunes. V plném rozsahu je pak najdete na Danově profilu na Pickey.
Jeden by řekl, že o prokrastinaci už ví vše, ale věda jde stále kupředu.
Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman shrnul nejnovější vědecké poznatky z posledních 5 let a v nové epizodě svého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvané Leverage Dopamine to Overcome Procrastination & Optimize Effort vysvětluje, jak funguje dopamin, proč to úzce souvisí právě s prokrastinací a jak s ní bojovat.
Na rozdíl od tématu jak si zlepšit zrak tentokrát nepřipojujeme stručné shrnutí, protože tuto epizodu je opravdu lepší slyšet celou. K dispozici je na Spotify i YouTube a sám Huberman říká, že zvlášť o téma prokrastinace si posluchači hodně psali:
Mimochodem, Huberman byl nedávno hostem podcastu JRE a v nevídaně otevřeném rozhovoru rozebírá spoustu témat, která se týkají produktivity i zdraví:
Kreativci na volné noze dostali za poslední rok k dispozici AI nástroje, kterými mohou zhmotňovat své nápady až ve fotorealistické kvalitě. Tady je názorná ukázka, jak může vypadat spojení dvou nejmodernějších AI nástrojů GPT-4 v ChatGPT a Midjourney v praxi s dechberoucími výsledky:
Na tahu je nyní Adobe s novým AI produktem Adobe Firefly, který vzbudil velké nadšení mezi designéry.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.