Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
„Spěte tolik, kolik vaše tělo potřebuje – budete produktivnější, kreativnější a život vás bude více bavit.”
Krátit spánek se rozhodně nevyplatí. Píše to ve své knize Proč spíme Matthew Walker a říká to dneska na konferenci Osobní růst taky neurovědkyně Klára Marečková.
Pro volnonožce, kteří mají hodně sedavou práci, může být jóga dobrý způsob, jak se během dne zrelaxovat, dobít energii a taky bojovat se zdravotními problémy, které z dlouhého sezení vyplývají. Helena Nehasilová se jí věnuje profesně a napsala i knihu Jóga mezi e-maily, kde se zaměřuje na cviky, kvůli kterým ani nemusíte chodit daleko od klávesnice — tělesné i mentální přínosy jógy nebo jak si vyladit ergonomii pracovního místa popsala v nedávném audio rozhovoru pro Freelo.
Na CNN nedávno vyšel článek o tom, že přínos polohovatelných stolů je sporný. Cituje zastaralou finskou meta-analýzu z roku 2016, která ve stručnosti říká, že zdrojové studie jsou nekvalitní a závěry neurčité.
Novější verze téže meta-analýzy z roku 2018 je už o něco určitější: „Polohovatelné stoly zdá se redukují čas strávený prací vsedě o 84-116 minut denně … a sezení vkuse delší než 30 minut.“
To nezní špatně. Stále však platí, že zdrojové studie jsou relativně nespolehlivé, na malých vzorcích, sledovaných spíše po kratší dobu, a není jasné, jak moc se kratší sezení promítá do zlepšení zdraví či pocitu ze života. Mj. se zdá, že efekt omezení sezení je větší zpočátku a postupem času klesá. Čili v konečném důsledku je to o vašich vlastních závěrech a návycích: Pokud si střídání práce vsedě a vestoje vyzkoušíte a máte z toho vyloženě dobrý pocit, bude to pro vás nejspíš důležitější než nejisté závěry vědeckých studií. Na ty spolehlivé si ještě pár let počkáme.
Jak moc nám škodí modré světlo z monitorů a displejů? Světelný technik Hynek Medřický to přiblížil v rozhovoru pro DVTV, kde odkazuje mj. i na přelomovou knihu Matthew Walkera Proč spíme, která nedávno vyšla u Melvilu. Jestli pravidelně pracujete na počítači do noci nebo sledujete mobil těsně před spaním a nepoužíváte žádný filtr, vyplatí se o tuto problematiku trochu zajímat.
A ne že budete video sledovat až večer v posteli.
Na tuto otázku odpovídali Finmagu Robert Vlach, Roman Týc, Lukáš Kovanda, Tomáš Studeník z FuckUp Nights Prague, Jan Majer z Psychologie.cz a Jan Müller z Flowee.
PharmDr. Margit Slimáková před rokem rozjela úspěšné školení Jídlověda a teď připravila zkrácenou 90minutovou verzi jako videokurz pro Seduo.cz. Žádné striktní stravovací způsoby, ale jasné a reálné doporučení na zdravé jídlo a životosprávu — jako dělané pro nás freelancery.
Tip dne od Michala Kašpárka pro noční dříče, sovy a ponocné: Windows 10 i macOS už nativně podporují automatický noční posun svitu obrazovky do teplejších barev.
Nevyspaný podnikatel moc práce neudělá, tak snad jste po víkendu dobře odpočatí. Podle Daniela Gartenberga, jednoho z nejvlivnějších odborníků na spánek, je ideální délka osm a půl hodiny denně. A Quartz s ním teď právě o tomto tématu udělal velký rozhovor, kde prošli vše, co bychom o spánku měli vědět.
Je po obědě, takže ideální čas dát si šlofíka. Tomáš Baránek takhle díky knize Why We Sleep pravidelně dřímá už pár měsíců a teď píše, jak mu krátký denní spánek pomohl porazit odpolední únavu a úbytek energie.
„Když se blíží čas, kdy bych měl s prací seknout, v podstatě musím používat násilí, abych se od ní odtrhl – nepracuji ale z otupělé setrvačnosti, nýbrž se dlouho do odpoledne cítím svěže.“
Úspěšné podnikání není o práci od nevidím do nevidím. Specialistka na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimáková v novém rozhovoru o tom, proč bere svou práci jako zážitek a jak mohou i freelanceři žít zdravě bez odříkání, stresu a vyhoření.
„Zásadní je uvědomit si, že z dlouhodobého hlediska nemůže nikdo fungovat, ani pracovně ani osobně, jestliže bude kašlat na své tělo.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.