Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Přijďte s námi strávit příjemné odpoledne v Uherském Hradišti prací, povídáním o podnikání a navazováním kontaktů s jinými profíky na volné noze. — už 5. dubna od 13 do 18 hod. v krásném prostředí coworkingu HUB 123.
Zapojit se můžete také do debaty o podnikání s Robertem Vlachem.
Účast je zdarma a nemusíte se nikam předem hlásit — stačí zakliknout účast na Facebooku či LinkedIn a dorazit v dobré náladě.
Podrobnosti viz Na volné noze Na cestě: Jaro 2023.
Kreativci na volné noze dostali za poslední rok k dispozici AI nástroje, kterými mohou zhmotňovat své nápady až ve fotorealistické kvalitě. Tady je názorná ukázka, jak může vypadat spojení dvou nejmodernějších AI nástrojů GPT-4 v ChatGPT a Midjourney v praxi s dechberoucími výsledky:
Na tahu je nyní Adobe s novým AI produktem Adobe Firefly, který vzbudil velké nadšení mezi designéry.
Jako freelanceři jsme součástí ekonomiky. Proto je užitečné mít alespoň základní znalosti ekonomické terminologie, i kdyby to mělo být jen pro small talk s klienty nebo čtení ekonomických médií. Skvěle tuhle potřebu pokryl The Economist svým bezplatným glosářem cca. 500 pojmů, The A to Z of economics, psaným jednoduchou a srozumitelnou angličtinou. Skvělý počin, přestože freelancery bohužel nezmiňuje.
Dan Šácha korespondenčně z Japonska:
Tohle je novinka i pro mě.
Původně jsem vám dneska chtěl napsat o něčem jiném, ale cestou na schůzku mě na nádraží ve městě Mitaka (v podstatě Tokio) něco zaujalo. Station Work. Místnost přímo na nástupišti, kterou si můžete pronajmout pro klidnou práci. K dispozici máte stůl, WiFi, zásuvku a klimatizaci. Někde i monitor s HDMI připojením, případně další služby. Myšlenka za tím? Využijte svůj čas efektivně, když čekáte např. na přestup a nechcete opouštět nádraží. Cena vychází cca 45 Kč za 15 minut.
Menší boxy jsou pro jednu osobu, do větších se vejde i malý tým, takže si můžete dát třeba společnou pracovní seanci nebo meeting. Platit se dá jednoduše i kartou, kterou využíváte pro cestování vlakem, jen se musíte dopředu registrovat. Web je sice v japonštině, každopádně s překladačem to nebude takový problém.
Při minulých cestách po Japonsku jsem na nádražích sepsal pár článků (právě z důvodu čekání na další spoj), ale to svištění rychlovlaků v soustředění zrovna nepomáhá. Teď to každopádně vypadá, že bych mohl mít příjemnou alternativu. Někdy to určitě zkusím! Mimochodem, najít se dají taky v dalších městech.
Přidávám dnešní momentku focenou z vlaku i odkaz na ofiko web.
Jaro je tu a s ním i naše pozvánka na dalších 6 setkání pro freelancery napříč celým Českem — v Uherském Hradišti, Frýdku-Místku, Českých Budějovicích, Praze, Liberci a Plzni.
Číst dálTady je naše Otázka týdne:
Děláš nějakou pravidelnou revizi své práce?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Výborný tip Tomáše Baránka z rozhovoru z minulého týdne: Jednodušší dohledávání vědeckých studií, publikací a dalších zdrojů je jedním z prvních hmatatelných přínosů umělé inteligence pro freelancery pracující hlavou.
Člověka, který není vědec, přivede hledání studií v Google Scholar spíš k frustraci a otázkám než k dobrým odpovědím. A právě zde přicházejí na pomoc AI nástroje jako Elicit či Consensus. Oba umožňují uživatelům prohledávat mnoho milionů vědeckých publikací pomocí dotazů v přirozeném jazyce (zejména angličtině) a prezentují nejlepší výsledky s přehlednými souhrny a citacemi. K dokonalosti mají ještě daleko, ale za uložení do záložek ve vašem prohlížeči rozhodně stojí.
Svobodné podnikání svobodných jednotlivců je důležitou součástí svobodné společnosti. Avšak demokracie nikdy není v bezpečí před autokraty a tyrany, kteří ji nenávidí více než cokoli jiného.
Proto se významný historik Timothy Snyder rozhodl napsat své zásadní dílo o tyranii, které po vpádu Ruska na Ukrajinu rozšířil do podoby zcela jedinečné audioknihy On Tyranny (Expanded Audiobook Edition Updated with Twenty New Lessons from Russia's War on Ukraine).
Více v audiorecenzi Roberta Vlacha v podcastu Co čtu:
Za poslech stojí také vynikající Snyderovo interview, které nedávno uvolnila americká televize PBS na YouTube:
Podcast Remoted je na české freelance scéně výjimečný počin. Náš člen, tvůrce webů Jan Barbořík ho natáčí od listopadu loňského roku a v dosavadních 15 epizodách stihl pokrýt řadu důležitých témat, které oceníte tím spíš, pokud na volné noze začínáte. Je to pohodové a plné osobních zkušeností.
Na webu k tomu Honza píše: „Zveřejněním svých zkušeností chci něco vrátit komunitě lidí na volné noze, která mi pomohla čerpat informace pro mé začátky. Chci pomoct dalším lidem najít odvahu ke vstupu do světa podnikání.“
O podcastu jsme poprvé psali hned ze startu a rádi ho po čase znovu připomínáme. Tady je přehled všech vydaných epizod od nejnovější po nejstarší:
Lifehacker a nakladatel Tomáš Baránek byl hostem nového Brocastu. Byla řeč o zdraví, lifehackingu, osobním rozvoji, technologiích a samozřejmě o knihách z Melvilu.
Celý rozhovor je na Spotify i YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.