Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Pokud např. podnikáte v méně známé oblasti nebo chcete získat pozornost pro svůj projekt, poslechněte si, jak téma biopotravin a zdravé výživy prosadila před lety úspěšná spisovatelka Hanka Zemanová — úryvek je z výborné přednášky pro náš think-tank:
Nejen českými klienty je freelancer živ. Naše evropská platforma Freelancing.eu podporuje expanzi českých profesionálek a profesionálů dále do světa i sdílení jejich zkušeností. Jedním z nich je přední středoevropský expert na sociální média Adam Zbiejczuk, který v této skvělé anglické přednášce International freelancing in social-media industry shrnul své zkušenosti s přeshraničním podnikáním na volné noze:
P.S. Odebírejte také náš anglický newsletter.
Chcete začít pracovat na volné noze? Pusťte si tohle video. Alžběta Švarcová v něm přehledně shrnula, co byste měli ze startu vědět — od rozdílu mezi freelancery a klasickými OSVČ přes budování dobrého jména až po získávání klientů.
„Přistupujte ke každé zakázce, kterou přijímáte, jako ke své prioritě. A udělejte ji tak dobře, jak můžete. Nikdy nevíte, kdy se z ní může vyklubat dlouhodobější spolupráce.“
Jste hrdí na pár věcí, které se vám v podnikání vážně povedly?
Pak se rozhodně přihlaste do soutěže Živnostník roku, v níž pravidelně bodují i freelanceři. Účast je zdarma a uzávěrka přihlášek (či nominací, pro vaše kolegy) je už 15. června.
P.S. Na volné noze je nově mezi odbornými partnery soutěže a svého zástupce budeme mít opět i ve finálové porotě.
Startuje nový ročník soutěže Živnostnik roku, ve které často bodují také čeští freelanceři. Účast je bezplatná. Přihlásit se (nebo někoho nominovat) můžete do konce června:
„Dobrá pověst a reputace v oboru je pro firmy a živnostníky zásadním klíčem k úspěchu a také nejspolehlivější a nejméně nákladnou formou propagace. Právě teď mají živnostníci a firmy možnost rozšířit svou klientelu, seznámit se s novými obchodními partnery, udělat si skvělou reklamu a stát se předmětem zájmu médií,” píše se na webu soutěže a úspěchy řady našich členů z uplynulých ročníků to jen potvrzují.
„Freelanceři (a podnikatelé obecně) zlenivěli a nechali si vymýt mozek vyprávěním o úspěchu, který se dostavil přes noc na základě jediného příspěvku na sociálních sítích, virálního článku nebo zabijáckého produktu zdarma,“ píše Sarah Duran ve svém článku No more funnels: how freelancers should find clients.
V textu vybízí ke skromné, ale účinné strategii — networkingu. A přidává několik cenných rad a postřehů: „Když jste na volné noze, nalezení klientů, se kterými navážete skutečný vztah (a ne jen flirt), vám přinese nejen větší uspokojení z práce, ale zbavíte se i mentality hostina/hladovění, kdy se musíte bez přestávky ohánět.“
„Jít na volnou nohu bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem udělala. A to i přesto, že jsem první dva roky s každou zakázkou počítala, jestli mám už alespoň na ten nájem a na jeden rohlík denně.“ — marketérka a️ copywriterka Bára Perglová píše v článku Volnonožci a další naháči o těžkostech podnikání i hledání profesní identity.
Alice Kavková z rodinného deskovkářství 4 Kavky v novém článku píše, proč se v podnikání vyplatí tvořit vlastní obsah.
„S obsahem je to tak, že když ho děláte hodně a jste vidět a slyšet a jste lidem užiteční v oboru, ve kterým i něco vyrábíte a prodáváte, tak se vám pak to něco líp vyrábí a prodává. Protože třeba k nám přijde půlka lidí jen skrzeva obsah o moderních deskovejch hrách, přes vyhledávače na netu a tak. Nemusíme si je kupovat slevami nebo drahou reklamou.“
Co je to ekonomika tvůrců a proč je fér za dobrý obsah zaplatit? O tom je krátký článek na blogu Pickey:
„Ačkoli pojem ‚Creator(s) economy‘ vznikl teprve před deseti lety, čísla mluví jasně – monetizace kreativního obsahu je na vzestupu.“
Chcete s novým rokem začít budovat komunitu platících uživatelů a monetizovat tak svůj kreativní obsah? Denisa Hrubešová v rozhovoru pro server Lupa přibližuje tzv. creator economy a vývoj platformy Pickey, kterou rozjela spolu s kolegou Davidem Slačálkem.
„Celá ekonomika tvůrců je pořád ještě v plenkách a tyto spolupráce budou stále přibývat. Zareagoval na to třeba i Twitter, když zavedl možnost dávat tvůrcům spropitné nebo zpoplatnit část obsahu. Instagram a Facebook už to také zkoušejí. Myslím, že to v dalších letech bude ještě velká věc. A myslím, že se to bude týkat i lidí, kteří zatím tvoří jen v offline prostředí, kde provozují keramické či taneční kurzy, kurzy vaření a podobně.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.