Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
„Chyby ve skutečnosti nejsou až tak špatná věc,“ říká ve starší epizodě podcastu Vaše jméno je vaše značka Tomáš Sobel a na vlastním příkladu popisuje, jak nás může selhání naopak velmi dobře motivovat k dalšímu zlepšování.
„Za chyby se člověk nesmí stydět, protože pokud nedělá chyby, vzdaluje se od příležitosti objevit něco nového. Když se něco nepovede, tak to znamená, že víte přesně, jak něco nedělat a jak se příště dostat blíž k výsledku.“
Přidal se k nám špičkový český moderátor Radek Erben. Moderuje např. Dobré ráno v České televizi či významné společenské, sportovní a kulturní akce jako Fed Cup, Davis Cup, Firma a Živnostník roku, Podnikatel roku aj. 25 let zkušeností se zkrátka nezapře! Radek je rád sdílí dále coby lektor mediálních dovedností, mluveného slova a komunikace.
Finmag vydal před Vánoci fantastický článek o naší dlouholeté člence Zuzaně Bílkové a jejím podnikání v řemeslné výrobě vlněných přikrývek: Vlna není jen mrtvý plast, říká podnikatelka. V Beskydech oživuje téměř zapomenuté řemeslo.
Tip: Zuzčiny vlněné přikrývky a polštáře jsou i úžasný dárek (nejen) na zimu. Jejich eshop Besky.cz funguje i mezi svátky a zakoupený dárkový poukaz vám na požádání pošlou obratem na email.
Jana Gutteková chtěla původně studovat sochařinu. Rodiče ale říkali, že ji sochy neuživí a tak se dala na grafiku a posléze obalový a knižní design. Dnes už řadu let podniká jako knihařka, v řemesle, které si zamilovala.
Ve vlastní knihovazačské dílně teď např. opravuje staré knihy, které si lidé chtějí uchovat jako vzpomínky. Svou práci a cestu k ní přiblížila v obsáhlém rozhovoru pro online Magazín Doklidu.
„Byla jsem čerstvě po škole, vůbec jsem netušila, jak se komunikuje se zákazníkem a dodavateli, co je to faktura. Prvních pět let bylo strašných. Kdybych to řemeslo tolik nemilovala, tak bych se na to vyprdla.“
Je lepší být freelancerem, nebo majitelem byznysu? Jan Řezáč tohle téma nedávno rozebral v příspěvku na LinkedIn a přiblížil svou vlastní zkušenost, kdy se, jak před pár lety popsal i na našem blogu, přerodil z čistokrevného volnonožce na designovou agenturu House of Řezáč.
„Rozhodujete se mezi freelancerem a založením vlastní firmy? Jděte dělat freelancera. Je to řádově jednodušší, než provozovat vlastní firmu. Freelancer je podnikatel a specialista. Vyhledává příležitosti na trhu a dodává specializovanou službu. Dělá to sám nebo skoro sám – nejčastěji ve spojení s dalšími freelancery.“
Jak Honza dále popisuje, každá volba má svoje pro a proti. V závěru textu pak sdílí i několik odkazů na věci (kurzy, knihy, školení), které mu pomohly být lepším manažerem.
Další z výborných rozhovorů v podcastu Jedno procento Miloše Čermáka. Hostem byl tentokrát zkušený fotograf Kamil Rodinger, který vzpomněl na své projekty a mluvil o tom, jak se obor fotografie za posledních 30 let proměnil mj. kvůli příchodu mobilů s kvalitními foťáky.
„Profese nebo resp. úkol fotografa je někde jinde. Technika, kterou telefony umí, to je dané, ale úkolem fotografa je najít správné místo, vyfotit to v ten správný okamžik. A to za tebe žádný telefon neudělá.“
Poslední úvodník našeho anglického newsletteru o problémech s oslovováním potenciálních klientů na volné noze vyvolal velký ohlas. V celé délce si jej teď můžete přečíst na LinkedInu či Freelancing.eu.
„Problém je, že čím zkušenější a vytíženější jste, tím více si chcete klienty vybírat a za vlastních podmínek. O služby těch nejžádanějších profesionálů může být pak zájem tak velký, že noví klienti mají jen zanedbatelný prostor pro nějaké vyjednávání.
Naproti tomu, nabízení služeb novým potenciálním klientům často představuje snahu prodat jim něco, o co až tak moc nestojí. To mj. vyžaduje přijít s atraktivní cenou a ochotou přizpůsobit se ne právě ideálním podmínkám spolupráce, které nicméně mohou být předpokladem pro uzavření dohody.“
Richard Vondrášek je jeden z posledních tradičních kameníků. Svůj první kámen rozlomil ve čtrnácti, dnes se svému řemeslu věnuje už přes 30 let. V obsáhlém rozhovoru o své práci mj. říká, že důležité vlastnosti, které by měl kameník mít, jsou především umění naslouchat a trpělivost.
„Netrpělivých lidí je všude kolem spousta, ale spěch ke kamenictví nepatří. Tady záleží na každém detailu, protože když blbě seknete, už je to nafurt.“
Paráda! Naše členka, šperkařka a drátenice Anna Benešová alias Monsterance zvítězila v pražském kole soutěže Živnostník roku.
Do finálové TOP10 se navíc dostali i tři další členové naší komunity: newsletterista a konzultant pro obsahové projekty Martin Kavka, marketingová čarodějnice Madla Čevelová a logotvůrce Tomáš Vachuda
Všem moc gratulujeme a Anně držíme palce i do velkého finále. Slavnostní vyhlášení proběhne 14. prosince 2023.
„Oživuje staré řemeslo do moderní formy. Kromě vlastního tradičního rukodělného řemesla má tisíce následovníků po celém světě. Je to ukázka, že taková živnost může dobře fungovat i v digitálním světě. Do drátenictví zapojuje i drahé kovy a nabízí šperky v hodnotě až stovek tisíc korun. Její schopnosti jsou známé i ve Spojených státech amerických, kde se jejím prostřednictvím dozvěděli o českém řemesle,“ řekl za porotu k výběru Anny Vladimír Vomáčka.
Finmag začal online vydávat články na téma Jak na podnikání a Jak začít podnikat. V rámci českých médií jde o následováníhodný a poměrně ojedinělý počin. Jen víc takových!
„Zatím jdeme po povrchu, ale [oba] seriály už mají na papíře poměrně rozvětvený seznam témat, která jdou postupně do větších a větších detailů. Vydržte, jen začínáme,“ slibuje v newsletteru šéfredaktor webu Finmag.cz Michal Hron.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.