Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Jste zaseknutí s námětem článku nebo třeba hledáte chyby v kódu? Bára Hlavicová v blogu nedávno na příkladu copywritingu popsala využití netradičního mentora v podobě gumové kachničky:
„Mám kamaráda kodéra. Jednou jsem ho navštívila v kanclu a na jeho stole jsem našla maličkou kačenku. Jiří (ten kamarád) mi vysvětlil: ‚To je programátorská kačenka. Pomáhá, když ti v kódu něco nefunguje. Mohla bys s tím otravovat kolegu, ale ty ne. Ty si vezmeš kačenku, vylezeš na balkon a vysvětlíš jí, co máš za problém. A jak jí to říkáš, najednou ti dojde, že máš řešení.'“
Technika Rubber duck debugging, o které je řeč, vychází z knihy The Pragmatic Programmer, kde je zmíněná právě coby pomocník při hledání a opravování chyb ve zdrojovém kódu. Jak ale Bára píše, využití najde i v jiných situacích.
Zachytili jste „kraťasy“ Tomáše Baránka? Jde o poznámky, nápady, myšlenky, postřehy a tipy, které by se nehodily na velký článek, ale jsou z nich dobré menší příspěvky na Tomově blogu Lifehacky.cz.
V tom zatím posledním Tomáš sdílel jednoduchý hack na šikovnou organizaci otevřených panelů v prohlížeči: „Od té doby, co používám takzvané Skupiny panelů (Tab Groups) v Safari a Chrome, jsem šťastnější, soustředěnější a mohu snížit dávku medikamentů. Srdečně vám proto doporučuji tento málo známý pro-hack.“
Jiný příspěvek s názvem Nesnesitelná lehkost nestíhání se pro změnu věnuje práci s prioritami a smíření se s tím, že nemůžeme stihnout vše: „Život je konečná množina, tak proč ten nerv: nemá smysl si vyčítat, jaká hromada kamení leží před barákem. Miska dne nikdy nebude větší.“
Dlouhodobá spolehlivost je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěchu v podnikání na volné noze, protože klienti se spoléhají jak na naši odbornost, tak na její profesionální uplatnění či dodání.
Nedávno o tom psal autor bestselleru Just Keep Buying Nick Maggiulli na svém blogu. Staňte se zabijákem nejistoty, navrhuje a poukazuje na to, že spolehlivé lidi obklopuje aura důvěry a získávají spojence všude, kam přijdou. Jeho kariérní rada je účinná a prostá:
„Buďte spolehliví v každé spolupráci. Praktikujte snižování nejistoty, až se to stane vaší druhou přirozeností. Neustávejte, dokud se z vás nestane zabiják nejistoty. A pak sledujte, co se stane.“
Knižní událost sezóny! Melvil vydává fenomenální knihu Geniální potraviny o zdravé výživě a návycích podporujících dlouhodobé zdraví mozku — vřele doporučená četba pro všechny profesionály pracující hlavou 🧠
Autoři Max Lugavere a Paul Grewal nezůstali jen u jídla a rozebrali i další aspekty životosprávy, které duševní kondici a kognitivní výkon ovlivňují. Kniha je čtivá, založená na vědeckých zdrojích a velmi srozumitelná v popisu mechanismů, které na zdraví mozku přímo či nepřímo působí.
P.S. Robert Vlach vybral Geniální potraviny (angl. Genius Foods) v roce 2021 jako svou knihu roku a mluvil o ní také v loňském rozhovoru pro Brocast. Poslechněte si Robertovu audiorecenzi:
Přidala se k nám profesionální fotografka Evka Neuman
Evka se specializuje na portréty a propagační fotky: „Dokážu zachytit to, na co si nejde sáhnout. Duši, atmosféru, genius loci a také emoce.“ Půl dekády dodávala oficiální propagační fotografie městu Praha, několik let fotila projekty s Michelle Losekoot a spolupracovala se známými osobnostmi, firmami a značkami jako Royal Spa, Impact Hub, TEDx Woman, Amenity Resorts, Czechitas a další.
⭐ Jste na volné noze a snažíte se odvádět špičkovou práci? Přidejte se k nám, ať vaše hvězda svítí ještě víc!
Tady je naše Otázka týdne:
Jak často a kam zálohuješ data?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Cenotvorba pro kreativce – náš člen, výborný český ilustrátor a art director Michael Petrus nedávno sdílel záznam přednášky na UMPRUM, kde shrnul zkušenosti ze svých 12 let na volné noze a detailně rozebral téma cenotvorby od stanovení vlastní ceny přes hodnotu práce až po vyjednávání s klienty.
Video je dlouhé (bezmála 3 hodiny) a zvuk si budete muset zesílit, obsah za to ale stojí. Zvlášť pokud podnikáte v kreativních oborech.
„Řemeslo je míň než 50 % úspěšnosti,“ říká mj. a klade důraz na další aspekty podnikání, jako schopnost umět se prodat, spolehlivost, ad.
Ondřej Ilinčev napsal článek, ve kterém rekapituluje svých 25 let na volné noze. Vše přehledně rozepsal do 9 doporučení:
Na závěr Ondřej připomněl i svůj rozhovor pro náš podcast:
P.S. Někdy si pusťte i Ondrovu skvělou přednášku Návyky profesionálů a 11 chyb při jednání s klientem na našem podcastu:
Umělá inteligence je aktuálně mezi freelancery velmi diskutované téma. Poměrně málo se ale mluví o riziku, které představuje. To popisuje Toby Ord v knize Nad propastí (angl. The Precipice) o existenčních rizicích a budoucnosti lidstva.
Obecnou umělou inteligenci Ord líčí jako jedno z největších rizik, kterým bude lidstvo v následujícím století čelit. Sám je stoupencem efektivního altruismu, takže se snaží čtenáře v závěru knihy motivovat, aby se v rámci své profese zapojili do prevence této a dalších významných hrozeb.
Pokud pracujete v IT nebo vás zajímá budoucnost AI, tahle kniha by vás neměla minout. Viz také krátká audiorecenze:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.