Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Osmdesát sezon — Proč není starý pecař doma? Protože běhá po kšeftech! Podnikání na volné noze má jinou dynamiku než dráha zaměstnanců a kariérní vrchol nezřídka přichází až na hraně důchodového věku.
Ve spolupráci s Finmagem přinášíme další nahrávku článku z rubriky o podnikání na volné noze. Původní tištěná verze článku vyšla v březnu 2021 v časopise Finmag. Napsal a čte Robert Vlach.
Jiří Schaffer se v novém článku ohlíží za svými 6 roky na volné noze a rozebírá zjištění, která si z předchozích let odnesl. Mezi všemi je určitě dobré vypíchnout hned první bod, kde popisuje, jak je v podnikání důležité myslet nejen na rozvoj vlastní odbornosti, ale i další dovednosti z tzv. podnikatelské abecedy.
„Klient s vámi nespolupracuje proto, že jste nejlepší PPCčkař pod sluncem. Vlastně to ani nedokáže poznat. … Ale víte, co posoudit dokáže velmi dobře? Jestli vám může věřit. Jestli se mu s vámi dobře spolupracuje. Jestli držíte slovo a dodáváte slíbené věci včas. Zda jste proaktivní a přicházíte s novými nápady, které následně realizujete.“
Mimo to Jiří v textu sdílí i svůj sedmibodový systém, podle kterého se rozhoduje, jestli se pustit do spolupráce, když mu přijde poptávka od nového klienta:
„Ke každému přistupuji s úctou a respektem. Ať už se dohodneme nebo ne. Není to nic osobního, jen prostě vím, že mám omezený počet hodin, které mohu prodat a které věnuji práci.“
Příjmové rozdíly mezi freelancery v Americe — Nový průzkum The Freelancer Pay Gap zanalyzoval data cca 6.000 amerických freelancerů a freelancerek, kteří vykázali za předchozí půlrok přes Upwork 100 či více hodin. Závěr je ten, že muži si celkově účtovali za práci ve srovnatelných pozicích o 48 % více než ženy.
Datový vzorek nebyl reprezentativní pro freelancery obecně, takže pro různé profese a obory byly zjištěné rozdíly až dramaticky odlišné. V některých technických profesích jako třeba DevOps byly obrovské, zatímco v jiných malé až zanedbatelné. A v některých jako třeba copywriting si účtovaly ženy o něco více než muži.
Co s tím? Průzkum nejen vyčíslil rozdíly, ale obsáhl také následujících 7 tipů pro stanovení ceny na volné noze (volně přeloženo, podrobnosti viz odkaz):
Další užitečná doporučení popisuje Sarah Duran v souvisejícím článku.
Poznámka: Ve Velké Británii odhalil podobný průzkum v roce 2020, že muži jako OSVČ měli o 43 % vyšší příjmy než ženy.
Pravidelná měsíční údržba v podnikání vytváří více prostoru pro smysluplnou práci.
Číst dálTady je naše Otázka týdne:
Co ti na volné noze vlévá optimismus do žil?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Go West — Nezávislým profesionálům přináší přeshraniční spolupráce mnohem víc než vyšší hodinovku.
Ve spolupráci s Finmagem přinášíme další nahrávku článku z rubriky o podnikání na volné noze. Původní tištěná verze článku vyšla v lednu 2021 v časopise Finmag. Napsal a čte Robert Vlach.
Osobní webovou prezentaci v angličtině si můžete založit na Freelancing.eu.
Skvělá zpráva: HarperCollins získává anglojazyčná vydavatelská práva na knihu The Freelance Way pro celý svět!
HarperCollins je jedno z nejvýznamnějších světových vydavatelství. Původně koupilo práva jen pro asijské trhy a až nově uzavřená dohoda distribuci rozšiřuje i na zbytek světa. V jejich produkci nově vznikne také anglická audiokniha a natáčení začíná už v září.
Původně česká kniha Na volné noze od Jan Melvil Publishing se tak dostane v aktualizované podobě z března letošního roku ke spoustě nových čtenářů. Melvil se ostatně na všech mezinárodních vydáních podílí jako správce autorských práv a koproducent přepracovaného anglického vydání.
Knize The Freelance Way se poslední dobou dařilo i jinde: V červnu vyšla s výborným mediálním ohlasem v Bulharsku, kde se už rýsuje jako bestseller. Ve španělsky a portugalsky mluvících zemích ji bude nově zastupovat zavedená barcelonská literární agentura Ilustrata.
Jak požádat klienty, aby vás doporučili někomu dalšímu, kdo by mohl využít vaše služby? Mezi českými freelancery je to poměrně málo zmiňované téma. V USA a jiných zemích je to ale mnohem běžnější a můžeme se snadno inspirovat. Článek Kristine Pike s názvem 3 způsoby, jak bez stresu požádat klienty o doporučení nastiňuje základní osvědčené postupy:
„Pamatujte, že klienti, kteří s vámi rádi spolupracují a váží si vašich služeb, chtějí, abyste uspěli, a rádi se za vás přimluví. Pokud se však nikdy nezeptáte, možná nebudou vědět, jakým klientům vás doporučit nebo zda vůbec máte kapacitu přijímat novou práci.“
Říjen se zdá být po celé Evropě měsícem práce na volné noze. Konají se totiž hned tři akce: Freelancers Week a Day of the Freelancer v Bruselu, a hlavně pak Freelance Business Month — pravděpodobně největší online událost pro volnonožce na světě, kterou organizuje jedinečná Elina Jutelyte.
Na FBM už se můžete zdarma registrovat na webu, případně si koupit tzv. Donation Ticket a akci tak i libovolnou částkou podpořit. Pokud přemýšlíte, že byste se svým podnikáním vyrazili za hranice České republiky, je to opět výborná příležitost, jak se propojit a načerpat zkušenosti od profesionálů z dalších zemí. Celý měsíc jsou na programu přednášky, rozhovory, ale třeba taky online networking v přátelském neformálním prostředí.
Jsme hrdí na to, že naše evropská komunita Freelancing.eu patří mezi partnery Freelance Business Month, protože tato událost pomáhá freelancerům navazovat kontakty téměř na jakoukoli vzdálenost.
P.S. Jak už to v podnikání často bývá, cesta Eliny nebyla snadná. Ve výborné přednášce z našeho online setkání Freelance Friends se podělila o příběh svých začátků a o překážky, které musela překonat. Pokud jste ji ještě neviděli, rozhodně koukněte:
Broňa Sobotka, nadšený učitel angličtiny z Brna, se v životě i podnikání řídí heslem Každý den se počítá. A na portfoliu jeho projektů je to znát na první pohled — desítky úspěšných online kurzů, vlastní kniha, výukové hry, newsletter i podcast… Až si možná řeknete, jak jen to všechno stíhá? No a přesně o tom a mnoha dalších věcech Broňa mluví v této jedinečné podnikatelské přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.