Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Tereza Žídková rekapituluje své první měsíce v podnikání a přidává pár tipů do začátku: „Rozhodnutí jít na volnou nohu ve mě zrálo dlouhou dobu. Postavila jsem si několik vzdušných zámků, které v mé hlavě skvěle fungovaly a generovaly příjmy ve výši generálního ředitele nadnárodní korporace. Naivní představy vystřídala realita.“
Otázka do pranice: Jaká je vaše preferovaná forma odmítnutí nezajímavé poptávky či zakázky na volné noze?
Pár perel umění říkat “Ne” od známých osobností anglicky najdete zde.
Který umělec na volné noze vás nejvíc ovlivnil?
Bob Dylan má dnes 80 let. Nahlédnout do života zřejmě nejobdivovanějšího hudebníka 20. století můžete třeba prostřednictvím oceňované autobiografie Chronicles, nebo povedeného dokumentu Martina Scorseseho Rolling Thunder Revue na Netflixu.
Ostatně, něco se od Dylana, který loni prodal práva ke všem svým písním za odhadovaných $450 miliónů dolarů, můžeme naučit i jako freelanceři od Stevena Pressfielda — třeba jak neudělat amatérskou chybu č. 1.
Jaké bylo to nejneobvyklejší místo, z jakého jste kdy pracovali?
Jeden příklad za všechny: Žena přestěhovala během lockdownu svou kancelář do auta a chce v tom pokračovat, hlásí BBC.
Donna Powell, sociální pracovnice z Nottinghamu, vysvětluje svou inovaci takto: “Vidíme spoustu lidí, kteří pracují mimo kancelář: pracují ve vlacích, pracují v kavárnách, pracují v restauracích… tak proč ne v autě?“
Zajímá vás, jak se daří freelancerům jinde po světě v podnikání a co je nejvíc trápí? Pak se přidejte k 1.000+ volnonožcům zapojeným do první globální studie freelancingu, kterou pořádá Torontská univerzita. Dotazník je otevřený do 15.6. a vyplníte jej do 15 minut.
3 top lektoři — Petra Dolejšová, Jan Řezáč a Pavel Ungr — sdílí tipy pro úspěšné online školení a říkají, jak se během posledního roku vypořádali s přechodem svých kurzů do online prostředí.
Jestli pracujete s textem a chtěli byste si trochu procvičit pravopis, zkuste někdy mrknout na online cvičebnici Pravopisně.cz. Web už před několika roky založili dva bývalí studenti Katedry českého jazyka a literatury UHK — nabízí online diktáty, cvičení a testy, které si můžete projít zdarma, stejně jako se podívat na vysvětlení nejčastějších pravopisných chyb.
Rodinné podnikání a projekty našich členů Alice a Martina Kavkových — v dlouhém článku na CzechCrunch. Od online slovníku novotvarů Čeština2.0 až po deskové hry, kterým se začali věnovat hlavně v posledním roce:
„Když dnes hrajeme hry, je to nejen smysluplně strávený čas v kruhu rodiny, ale s nadsázkou to nazýváme i ‚služební hraní‘.“
Minulý týden oslavil 70. narozeniny legendární Josef Rakoncaj — jeden z nejúspěšnějších českých lezců, který během své kariéry absolvoval více než 30 expedic, při nichž vystoupil na vrcholy velehor téměř všech světových kontinentů. Už v roce 1971 si taky začal šít vlastní horolezecké oblečení. Z počátku jen pro sebe, později pro své spolulezce a kamarády. Dnes pod značkou Sir Joseph provozuje zavedený rodinný byznys s outdoorovým vybavením. Přečtěte si tento článek.
„Horolezectví jsem nikdy nestavěl na první místo, jako jediný smysl života — tím pro mne byla, je a bude moje rodina a všechno, co s ní souvisí.“
Taky máte rádi dobré věci na jednom místě? Martin Kavka spustil nový rozcestník pro kvalitní newslettery nazvaný Blogletter: „Protože dobrý newsletter je vlastně jakýsi blogový zápisek rozesílaný odběratelům mailem.“ Pár dobrých kousků už tam je a pokud víte o dalších, které rádi čtete, můžete je přidat.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.