Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
O dlouhověkost a pevné zdraví usiluje spousta lidí na volné noze mj. proto, že nám to umožňuje dělat dobře a spolehlivě naši práci, třeba i do vysokého věku.
A právě o tom, jak žít déle zdravěji, je vynikající a ryze praktická kniha Outlive, kterou napsal Peter Attia a česky ji vydá Melvil (možná jste už od nich četli Konec stárnutí).
Attia jako lékař předkládá vizi a strategii osobní medicíny 3.0, která řeší problémy dlouho předtím, než nastanou. Umožňuje tak čtenářům předvídat, plánovat a měnit své návyky smysluplně, s jasným cílem předejít budoucím problémům.
Rozhodně se vyplatí počkat na české vydání, protože kniha je náročná a plná odborných termínů. Viz také krátká audiorecenze:
Robert Vlach byl hostem zatím nejdelší epizody BYZNYScastu Dana Tržila. Řeč byla o podnikání na volné noze. Jak jinak!
Ale pozor: První hodinová část je volně k dispozici na Spotify i YouTube, kde končí položenou otázkou — a právě na ni (i mnohé další) pak najdete odpověď v druhé hodince, která je k dispozici pro Danovy předplatitele na Pickey.
Dan Tržil je přední český expert na téma podcastingu, zakladatel portálu České podcasty a producent řady úspěšných klientských i autorských podcastů, jako je Proti proudu či nový BYZNYScast. Nejlepší rozhovory vydal v knize Proti proudu.
Robert Vlach je podnikatelský poradce, zakladatel portálu Na volné noze a autor mezinárodního bestselleru The Freelance Way vydaného v roce 2022 předním světovým vydavatelstvím HarperCollins s překladem do dalších 5 jazyků. Česky kniha vyšla pod názvem Na volné noze u Jan Melvil Publishing a prodalo se jí už přes 20.000 výtisků.
Lékařka a zakladatelka organizací Loono a #prsakoule Kateřina Šédová sdílela před pár dny několik cenných postřehů ke Světovému dni spánku. Na co si dát pozor a jak spát lépe, protože spánek je koneckonců jedna z nejúčinnějších věcí, kterou můžeme pro regeneraci mozku a těla udělat.
Vedle zvýšených zdravotních rizik mj. uvádí, že nedostatek spánku zhoršuje kognitivní funkce (včetně schopnosti učení) a způsobuje např. deprese. Jak tedy správně a zdravě spát? Tady je několik vybraných bodů:
PS: Při té příležitosti se vyplatí připomenout i starší, ovšem výborný a stále aktuální článek našeho člena, online marketéra Broni Markowicze. V textu srozumitelně shrnul praktické rady pro lepší spánek včetně vlastních tipů, jak vše efektivně uvést do praxe.
Jeden by řekl, že o prokrastinaci už ví vše, ale věda jde stále kupředu.
Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman shrnul nejnovější vědecké poznatky z posledních 5 let a v nové epizodě svého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvané Leverage Dopamine to Overcome Procrastination & Optimize Effort vysvětluje, jak funguje dopamin, proč to úzce souvisí právě s prokrastinací a jak s ní bojovat.
Na rozdíl od tématu jak si zlepšit zrak tentokrát nepřipojujeme stručné shrnutí, protože tuto epizodu je opravdu lepší slyšet celou. K dispozici je na Spotify i YouTube a sám Huberman říká, že zvlášť o téma prokrastinace si posluchači hodně psali:
Mimochodem, Huberman byl nedávno hostem podcastu JRE a v nevídaně otevřeném rozhovoru rozebírá spoustu témat, která se týkají produktivity i zdraví:
Lifehacker a nakladatel Tomáš Baránek byl hostem nového Brocastu. Byla řeč o zdraví, lifehackingu, osobním rozvoji, technologiích a samozřejmě o knihách z Melvilu.
Celý rozhovor je na Spotify i YouTube:
Pokud pracujete každodenně na počítači, je pro vás dobrý zrak nejspíš zásadní. A právě tomu, jak si zlepšit zrak, byla věnována celá jedna epizoda světoznámého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvaná The Science of Vision, Eye Health & Seeing Better — Co ví věda o zraku, zdraví očí a zlepšení vidění.
Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman v necelých 2 hodinách přináší ohromující přehled vědeckých poznatků. Vysvětluje, jak zrak funguje a co může každý z nás udělat pro jeho zlepšení a udržení do vysokého věku. Mimo jiné zmiňuje tyto zásady a cvičení:
Pokud vás téma zajímá, poslechněte si celou epizodu na Spotify či YouTube, kde jsou k dispozici anglické i španělské titulky:
Tady je naše Otázka týdne:
Má pravidelné cvičení a pohyb nějaký vliv na tvůj pracovní výkon?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
„Jsem 10 let na volné noze, z toho skoro 8 let jako podnikající matka,“ píše špičková fotografka a naše nová členka Evka Neuman v článku, kde popsala svých 10 lifehacků na podnikání při mateřské, které jí ušetřily nervy, čas, energii i peníze.
„Před nedávnem se k nám připojilo třetí dítko a vždycky, když někde fotím, dostávám dotaz: ‚Jak to s těmi třemi dětmi zvládáte? A to u toho ještě pracujete?' Trochu pokrčím rameny, zadívám se do dálky. ‚Noo…' a usměju se.“
Jak Eva zmiňuje hned v úvodu, záleží na řadě faktorů — mj. na tom, jestli máte podporující prostředí, kolik máte hlídání, jaké jsou vaše děti a taky, jak se v tom celém vůbec cítíte. V podnikání i v mateřství.
Chcete letos nějak vylepšit svůj pracovní režim? Andrew Huberman, profesor neurobiologie na Stanfordu a tvůrce vyhlášeného podcastu Huberman Lab, má pro vás tip na vysoce funkční rozvrh:
A samozřejmě jezte zdravě, hydratujte, buďte s lidmi a vyhýbejte se ztrátě energie, tj. nemíchejte různé stavy mysli napříč výše uvedenými kroky a praktikujte jejich funkční oddělování.
Každá fáze může mít samozřejmě různou délku trvání. Klíčové je naučit se skutečně zapínat a vypínat různé režimy myšlení a jednání, přiměřeně nejrůznějším nárokům každodenního života. Není nic horšího než někdo, kdo se neumí přepnout.
Dali jste si přes svátky pořádné volno? Jana Bohutínská na serveru Podnikatel.cz nedávno popsala jeho benefity a naopak i rizika zanedbání odpočinku pro fyzické a psychické zdraví — ať už jde o snížení stresu a prevenci vyhoření nebo vystoupení ze zaběhnuté pracovní rutiny.
„Žádná nemocenská prvních 14 dnů. Žádné proplacené sick days. Žádná placená dovolená. To je jedna z okolností typických pro podnikatelky a podnikatele, ať už jsou na volné noze nebo řídí svou vlastní firmu, a to s plnou zodpovědností za svůj byznys a sami za sebe, což je druhá strana svobody. Nejde o stížnost, jen o strohý popis situace. Nikdo pochopitelně nepodniká proto, aby pak brečel, že mu nikdo neproplatí volno. Zřejmě ale také nikdo nepodniká kvůli tomu, aby ‚padal na ústa' a po pár letech dřiny fyzicky i psychicky vyhořel.“
V článku Jana mimo jiné odkazuje i na náš starší průzkum z roku 2015, do kterého se zapojilo 2.300 freelancerů. V jednom z dotazů jsme se volnonožců ptali právě i na to, kolik mají ročně celých týdnů dovolené, kdy nepracují — 35 % tehdy odpovědělo, že jsou to 2-3 týdny.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.