Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Máte při práci problémy s perfekcionismem? Josh Spector sdílí 5 jednoduchých způsobů, jak tyhle sklony překonat:
„Priority mého osobního IT jsou jednoduchost, bezpečnost a zdraví,“ říká Robert Vlach v rozhovoru pro Freelo TV, kde s Karlem Dytrychem rozebírá své digitální workflow v podnikání na volné noze.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Způsobů, jak zpeněžit plody tvůrčí práce, rychle přibývá. A protože spousta tvůrců je na volné noze, mění to nevyhnutelně i podnikatelské záměry freelancerů. Přečtěte si článek o možnostech zpeněžení kreativní práce od Roberta Vlacha.
Vynikající česká blogerka Trang DoThu, držitelka řady ocenění, v přednášce pro náš online think-tank přiblížila začátky své stránky Asijatka.cz a přidala tipy na to, jak takový úspěšný blog tvořit: „Mít niche téma je strašně silný nástroj.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Náš člen, známý český ilustrátor Vojta Jurík alias Vhrsti teď zkouší prorazit ve světě prostřednictvím platformy Patreon. Tvoří tak svou virtuální galerii Wordless Cartoons s obrázky, které nikde jinde neuvidíte. Jak sám píše: „Chci zvedat náladu lidí decentním bezeslovným humorem. Jsem přesvědčený, že zejména v dnešní době je to opravdu potřeba.“
Za pravidelný měsíční příspěvek dostanete přístup k exkluzivním obrázkům a skicám nebo se dokonce můžete stát i jednou z postaviček ve Vojtových kreslených vtipech.
PS: O tzv. kreativní ekonomice a platformách, které umožňují monetizovat obsah, píše v novém článku i The Economist.
Nevyděláváte tolik, kolik byste chtěli? Nedaří se vám najít společnou řeč s klienty? Jak v tomto článku píše Madla Čevelová, může to být tím, že se k podnikání podvědomě stavíte jako k něčemu jinému a svůj byznys zaměňujete s koníčkem, uměním nebo životním úkolem:
„Nezáleží na tom, jak moc podnikáte srdcem, jak ušlechtilý je váš záměr nebo jak vysoké jsou vaše etické standardy. Podnikat znamená vyměňovat hodnotu za peníze. Tečka.“
Jak trénovat kreativitu, mysl a pozornost? Důležité téma, které v nedávném streamu rozebrali kluci z Kreativních Kreatur Michael Petrus a Tomáš Sobel — spolu s hostem Vojtou Hlaváčkem z Brain We Are.
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Proč v sobě cíleně podporovat kreativitu a jak nám prospívá? Přesně o tom mluvil lektor tvůrčího psaní René Nekuda v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny:
„Kreativita je spjatá s vysíláním sebe sama do světa a to je pro většinu lidí, aniž si to třeba uvědomují, nesmírně důležité. Dále to uvolňuje endorfiny a vnitřní napětí, ale také to zlepšuje imunitu a mezilidské vztahy.“
Musí to být perfektní, nebo stačí odvést solidní práci? Ondra Ilinčev otevírá na blogu další důležité téma:
„Při tvorbě téměř čehokoliv si musíte říct, kde máte laťku. […] Často při jednáních narážím na to, že navrhujeme od stolu pro někoho jiného a točíme se nad přílišnými detaily. Všichni chtějí, aby to bylo per-fekt-ní. Ale je daleko efektivnější, aby to bylo good-enough.“
Tvorbu webu je obvykle lepší svěřit profesionálům. Dušan Janovský, zakladatel úspěšného vzdělávacího webu Jak psát web a spolutvůrce vyhledávání Seznamu, ale v našem rozhovoru vysvětluje, že existuje spousta případů, kdy má smysl tvořit web svépomocí.
Například, když chcete dělat osvětu, podobně jako to dělá už přes 20 let on se svými webovými stránkami: „Doporučuju se nestresovat tím, že web není dokonalý. Čtenářům je to obvykle jedno. … Web má problém v tom, že není nikdy hotový. Je důležité mít z webu radost.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.