Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Petr Vizina natáčí pro Aktuálně výborný podcast Na dotek, jehož hosty jsou lidé ze světa kultury — spisovatelé, hudebníci a jiní umělci, často profesionálové na volné noze. Petr má kultivovaný styl moderování a inteligentní otázky, na které dostává neméně chytré odpovědi. V archivu pořadu tak snadno najdete témata, osobnosti a příběhy, které vás inspirují a obohatí.
Specialista na newslettery a náš člen Martin Kavka mluvil před pár dny v Radiu Prostor o svém projektu Čeština 2.0 a knize Hacknutá čeština, která na něj navázala. V rozhovoru se věnuje i vývoji jazyka obecně a jak ho sami umíme používat např. při psaní.
„Mrzí mě, že se neučíme psát prakticky pro život. Je to jedna z nejlepších dovedností, psát stručně, jasně, srozumitelně. Chtěl bych to změnit.“
V souvislosti s tím se určitě vyplatí zmínit Martinův nový projekt Filtr, který odstartoval v září:
„Je to můj drobný příspěvek ke srozumitelné komunikaci. Chci učit lidi psát stručně a jasně. Věřím, že to může pomoci na mnoha úrovních – s Filtrem zprvu cílím na interní komunikaci ve firmách. Do budoucna chci jeho záběr rozšiřovat.“
Mega-skvělý rozhovor o podnikání se Zuzkou Bílkovou z manufaktury na vlněné přikrývky Besky v podcastu Jedno procento Miloše Čermáka!
Zuzka se rozpovídala o tom, jak funguje řemeslná výroba lůžkovin, jak je možné fungovat se staletými stroji, co ji k podnikání přivedlo i na jakých hodnotách své podnikání staví. Příjemný poslech a zároveň obrovská nálož zkušeností pro každého, kdo chce něco vyrábět a uspět v konkurenci s masovou globální produkcí.
Tuhle epizodu si určitě dejte:
„Živnostník roku je oslavou podnikatelů a podnikání,“ říká zakladatel Na volné noze Robert Vlach v novém krátkém rozhovoru o soutěži Živnostník roku, se kterou každoročně spolupracujeme.
Robert také komentuje své působení ve finálové porotě a vyjmenovává vynikající české i zahraniční freelancery jako zdroj podnikatelské inspirace:
„Česká freelance ekonomika je už poměrně vyspělá, takže těch inspirativních osobností předních freelancerů bych v podstatě mohl jmenovat desítky, ne-li stovky. Dobrý obrázek si můžete udělat třeba podle hostů, které si zvu do našeho podcastu…“
Jak drahý je ve skutečnosti levný copywriter? Roman Věžník v novém článku píše, proč se vyplatí spolupracovat se zkušeným profesionálem, i když má na první pohled vyšší hodinovku. Popsaný příklad se sice týká copywritingu, stejně dobře by se dal ale přenést i na jiné profese.
„Levný copywriter je jako nezateplený barák. Když si ho pořizujete, jásáte nad cenou. Ale už po první faktuře za provozní náklady budete slzet. A nejspíš ne štěstím.“
„Internet je plný článků o tom, jak najít, v čem podnikat. Osobně ale neznám žádného volnonožce ani živnostníka, který by je četl, neřkuli se jimi řídil,“ píše v aktuálním příspěvku na blogu marketérka Magdalena Čevelová.
Madla se textu věnuje osobnímu rozvoji a popisuje, že jeho ideálním zdrojem je samo podnikání. Primárně pak tři věci: to, v čem podnikáte, vaši klienti, a v neposlední řadě různé krize a jiné situace na trhu či ve společnosti, které vás nutí nějak reagovat. V jednotlivých částech pak ukazuje, jak nám tyto body pomáhají se rozvíjet, zlepšovat a profesně i lidsky růst.
Víte, že i Konfucius byl svého času na volné noze? Koukněte na obrázek z úžasné starší knihy Komiksová historie světa II. od Larryho Gogicka, kterou jistě seženete v každé dobré knihovně.
Stanislav Trnečka a jeho žena Klára se ke svému podnikání dostali přes Island, kam původně vyrazili na tříměsíční brigádu. Na severu ale nakonec zůstali mnohem déle a domů do Brna si přivezli vášeň k uzení ryb — lososy a pstruhy udí dokonce tak dobře, že za své produkty mj. získali taky prestižní ocenění Great Taste Awards 2022. Příběh jejich podnikání popisuje nový článek na Forbes Česko.
„Jsme řemeslníci. Nefunguje to tak, že ve dvě hodiny cinkne budík a je hotovo. Budík cinkne, já to otevřu – a když zjistím, že ryba potřebuje ještě den, protože je třeba větší vlhko nebo teplo, tak dostane další den.“
Dominik Grohmann se toulá po Česku, aby sázel ovocné stromy a pomáhal s jejich rozvojem. Na volné noze totiž už několik let podniká jako potulný sadař. Jeho příběh si můžete poslechnout v nové epizodě z minisérie Příběhy podnikatelů na volné noze, kterou ve spolupráci s námi uvádí server Podnikatel.cz.
Dominik měl k přírodě vždy blízko, studoval filozofii a environmentalistiku a přes hnutí Brontosaurus se následně poprvé dostal právě k výsadbám ovocných stromů. Dneska nejčastěji spolupracuje se soukromými majiteli, kteří nechtějí svůj pozemek pronajímat velkým agropodnikům a extenzivní sad s dlouhověkými ovocnými stromy jim připadá pěkný a užitečný.
„Začal jsem psát blog o extenzivním ovocnářství. A pak se mi postupně začali ozývat lidé, jestli bych jim třeba neořezal stromy. Vůbec jsem neměl v plánu se tím živit, ale postupně to samo přišlo.“
Rozhovor si můžete přečíst na webu, nebo pustit v audioverzi třeba na Spotify.
Další hosty minisérie pak postupně najdete v online archivu. Mimochodem, s Dominikem jsme před pár lety natočili také jeden rozhovor o jeho podnikání.
Dnes má Na volné noze přesně 18 let 🎂
Chcete nám něco pěkného vzkázat? Pište do komentářů na Facebook, LinkedIn, Twitter nebo Instagram.
Chcete nás podpořit? Přidejte se a staňte se součástí největší komunity nezávislých profesionálů v Česku — od roku 2005
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.