Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Nakladatel Tomáš Baránek z Jan Melvil Publishing v rozhovoru popisuje svůj recept na lifehacking a mj. říká, že šidit spánek se opravdu nevyplatí:
„K základním zdravotním doporučením, která se probírají i ve školách, patří například potravinová pyramida nebo apel na dostatek pohybu. O spánku se ale obvykle moc nedozvíte. Přitom dopady jeho nedostatku jsou masivní od dětí po seniory, od nálady po imunitu a vážné nemoci. Od výkonnosti v práci po nehodovost na silnicích.“
Vyhoření není černé a bílé, píše v článku pro BBC Kate Morgan a upozorňuje na to, že mnoho lidí používá vyhoření jako synonymum pro únavu, přestože je mezi oběma stavy velký rozdíl. V textu mj. přibližuje vědeckou definici MBI, která syndrom vyhoření hodnotí na základě tří kritérií: vyčerpání nebo celkový nedostatek energie, pocity cynismu nebo negativity vůči práci a snížená efektivita či úspěch v práci. Vyhoření nastává tehdy, pokud u všech tří oblastí dosáhnete negativního skóre.
„Podle těchto kritérií mnoho lidí, kteří si myslí, že vyhořeli, to skutečně nezažili. Neznamená to, že se takovému stavu neblíží. Pochopení toho, jak vyhoření skutečně měřit, nám ale může pomoci změnit kurz dříve, než bude příliš pozdě.“
Nela Ďopanová a Pavlína Lášticová rozjely projekt Fpohybu, v rámci kterého vzdělávají lidi v pohybové gramotnosti a učí je, jak zvládnout celý den sezení na židli. Zaměřují se hlavně na firmy, pořádají ale taky webináře, sdílí tipy na sítích a připravují kurz pro Seduo, který by měl pomoci i jednotlivcům. Přečtěte si článek.
„Lidé často nevědí, co všechno mohou v domácností se svým tělem udělat. Jen při práci za počítačem se dá ale zapojit minimálně sedmnáct různých variací.“
„Nejvíc v bezpečí jsme venku,“ říká Margit Slimáková v nedávném rozhovoru pro Český rozhlas. Poslechněte si její tipy, jak i toto náročné období zvládnout ve zdraví.
Novodobý styl života je poznamenán stresem a tlakem na výkon, snažím se všechny pokusy o zlepšení života zpětně vyhodnotit — Tomáš Baránek z Jan Melvil Publishing přibližuje své lifehacky v rozhovoru na DVTV.
Zdraví a dobrá vitalita jsou top priority nejen pro většinu freelancerů. Profesor genetiky David Sinclair se právě tomuto tématu věnuje ve své knize Konec stárnutí (vydal Jan Melvil Publishing), kde mj. dokazuje, že stárnutí je nemoc, kterou lze léčit. Jestli se o tohle téma zajímáte, doporučujeme výborný rozhovor, který měl zrovna před pár dny pro pořad ČT Hyde Park Civilizace.
Článků o tom, jak je pro zdraví i fyzický a duševní výkon důležitý kvalitní spánek, najdete poměrně dost. Málokterý je ale podobně vyčerpávající, jako příspěvek, který připravil náš člen, online marketér Bronislav Markowicz. Parádní shrnutí k tématu.
Vyspali jste se dobře? Spánek je jedna z nejúčinnějších věcí, kterou můžeme udělat pro regeneraci našeho zdraví. A Tomáš Baránek v článku nedávno shrnul své zkušenosti k problému, se kterým se občas setkal asi každý z nás — jak znovu usnout, když se předčasně probudíte.
„Probouzíte se dřív a hlava vám hned začne řešit, co vás další den čeká? Ať děláte, co děláte, už pak znovu neusnete a den stojí za nic? Míval jsem to stejně a dnes používám postup, který snad pomůže znovu usnout i vám.“
Webový konzultant Jan Řezáč otevřel na LinkedIn enormně přínosné vlákno o vlastním pracovním vyhoření. Podívejte se i do komentářů.
Být na volné noze někdy znamená potkávat spoustu lidí — na školeních, v coworkingu, v jednačce… Proto pro vás odemykáme skvělý text od Deník N o tom, jak funguje nová aplikace eRouška pro Android a iOS, která využívá řešení firem Apple a Google. Chrání vaše soukromí i zdraví. Umožní vám zpozornět v pravý čas, a tím i chránit lidi ve vašem okolí.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.