Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Filip Dřímalka je lektor a vyhledávaný odborník na digitální inovace a využití technologií. Založil portál Digiskills, zaměřený na rozvoj digitálních dovedností, a pracuje pro významné české i mezinárodní firmy.
K tomu všemu mu navíc nedávno vyšla i kniha HOT: Jak uspět v digitálním světě, a přesně o tom jsme si taky v rozhovoru povídali — o technologiích v českém podnikání, ale taky, jak se Filipovi podařilo proměnit na čas z konzultanta ve spisovatele.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Finmag je špičkový český časopis, který pokrývá i řadu podnikatelských témat zajímavých taky pro nás freelancery. Do 24. 12. 2020 se teď dá navíc roční předplatné pořídit s 30% slevou, takže za nějakých 206 Kč. Jestli ještě vybíráte vánoční dárky, tohle by mohl být dobrý tip (třeba i pro sebe).
Daniel Gamrot sdílí svůj praktický checklist aktivit a tipů do života, které mu pomáhají ve chvíli, kdy neví kudy kam: „Když se nedaří, soustřeď se na své nástroje. Udržuj svou mačetu, sekeru a pilu ostré. Jen ty ti pomohou jednodušeji se prosekat zpátky tam, kam patříš.“
Jak si vyladit spánek nebo stravování a zefektivnit život? Tomáš Baránek sbírá a testuje nové postupy a zlepšováky řadu let, pár svých poznatků teď shrnul v rozhovoru pro Hospodářské noviny. „Jakmile o něčem existuje solidní výzkum, je to pro mě signál, že se tím mám zabývat a vyzkoušet to.“
S ohledem na hrozící odchod Velké Británie z EU bez dohody publikovala britská IPSE jednoduché shrnutí, jak se mohou freelanceři a kontraktoři připravit na Brexit. Překračuje-li vaše podnikání UK/EU hranici, je to dost užitečné čtení, byť plné WTF-momentů.
Jako například: “Pokud jste (jako britští freelanceři) dosud používali .eu doménu pro poskytování služeb v rámci EU, po prosinci toto již nebude možné.“
Ultimátní průvodce jak být freelancerem je bezplatná online příručka pro začátečníky v angličtině. Je však třeba brát ji trochu s rezervou. Vedle užitečných rad totiž obsahuje i velké faktické chyby jako třeba tvrzení, že „75 % freelancerů nachází práci přes online platformy“ — důvěryhodnější zdroje přitom odhadují jejich podíl mnohem níž, až někde kolem 5 %.
Jan Vlachynský je jedna z hvězd české gastronomie — v Brně provozuje úspěšné podniky Bar, který neexistuje, Super Panda Circus nebo 4pokoje a nedávno taky vydal knihu se svérázným názvem Šéfové jsou kok*ti.
Náš nový rozhovor, který natočil Robert Vlach, každopádně není jen o řízení 150členého týmu, je to otevřený pohled na podnikání během současné situace a jak tomu Honza přizpůsobil svůj nemalý byznys.
PS: Díky kódu NAVOLNENOZE10 si můžete koupit Honzovu knihu s 10% slevou. Stačí ho zadat při objednávce na webu.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Headlime je nový nástroj pro tvorbu prodejních textů v 11 jazycích pomocí umělé inteligence. Je založený na stovkách šablon a slavném GPT-3 modelu na bázi hlubokého učení od OpenAI.
Otázka zní: Připraví takovéto AI nástroje o práci (na volné noze) některé méně zdatné copywritery?
Madla Čevelová sepsala 7 tipů, jak se připravit na portrétní focení:
„Jste-li na volné noze, tváří vašeho byznysu je… vaše tvář. Většina podnikatelů tedy dříve či později začne řešit pořízení portrétních fotografií. Na tom, jak se povedou, má samozřejmě lví podíl výběr vhodného fotografa. Ale řadu věcí pro to můžete udělat i vy jako klient.“
Pokud se na volné noze pravidelně poohlížíte po nových trendech ve světě, tohle je jeden z nejdrsnějších zdrojů Finmag dnes vydal kritický úvod Roberta Vlacha do Intelektuálního temného webu, jedné z nejvlivnějších volnomyšlenkářských skupin v USA. Účinkují Joe Rogan, Eric & Bret Weinsteinovi, Sam Harris a další.
P.S. Autor děkuje Michalu Kašpárkovi, Aleši Drobkovi a Gabrielu Pleskovi za oponenturu a bezpočet skvělých podnětů k textu, který vznikal bezmála dva měsíce.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.